Poród naturalny a wady wzroku

Poród naturalny a wady wzroku

Masz wadę wzroku i właśnie okazało się, że jesteś w ciąży? Zastanawiasz się, czy stan twoich oczu może mieć wpływ na rodzaj i przebieg porodu? Czy wada się pogorszy? - to typowe wątpliwości, jakie pojawiają się w takiej sytuacji.

Oczy nie tylko piękne...

Oceny stanu oczu można dokonać u okulisty. Jeśli zaczynasz mieć problemy z widzeniem, wówczas odwiedź okulistę jak najszybciej. Jeśli natomiast masz już stwierdzoną wadę wzroku, wówczas powinnaś co roku robić kontrolne badanie. Na pewno musisz też odwiedzić okulistę, jeśli jesteś w ciąży. Wizyta na początku ciąży i po trzydziestym tygodniu pozwolą wiarygodnie ocenić stan wzroku przyszłej mamy. Zwykle ginekolog, który wie, że ciężarna ma wadę wzroku, też to zaleca. Może również poprosić o zaświadczenie od okulisty, że wada pozwala na poród siłami natury.

Możliwe dolegliwości ze strony oczu, to między innymi:

  • krótkowzroczność (wyraźne widzenie tego, co blisko),
  • nadwzroczność (nazywana zwykle dalekowzrocznością, gdy wyraźnie widać to, co daleko, gorzej to, co blisko),
  • astygmatyzm (wada powodująca, że widziany obraz jest zamazany),
  • zez (nieprawidłowa praca mięśni ocznych, co sprawia, że oczy są ustawione względem siebie pod nieprawidłowymi kątami, co może utrudniać widzenie przestrzenne),
  • oczopląs (brak równowagi w napięciu mięśni oczu sprawia, że gałki oczne wykonują mimowolne, rytmiczne ruchy),
  • ślepota zmierzchowa (zaburzenie widzenia w warunkach słabego oświetlenia),
  • jaskra (uszkodzenie nerwu wzrokowego i siatkówki spowodowane nadmiernym wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej),
  • odwarstwianie siatkówki (to choroba, która powoduje poważne upośledzenie wzroku i może prowadzić nawet do ślepoty, jej ryzyko wzrasta u osób z dużą krótkowzrocznością, chorych na cukrzycę, po operacjach lub urazach).

reklama

Oczy w czasie ciąży

Okres ciąży to ogromne zmiany hormonalne, a hormony mogą mieć wpływ na wzrok. Najczęstszym problemem jest zmiana składu łez i zatrzymywanie wody w organizmie, co sprawia, że oczy łatwiej się przesuszają. Dlatego zwykle doradza się w czasie ciąży rezygnację ze szkieł kontaktowych i zastąpienie ich okularami. Stosowanie kropli do oczu należy skonsultować z lekarzem.
Niektóre kobiety skarżą się, że w ciąży zaczynają widzieć gorzej, szczególnie po męczącym dniu i wielu godzinach spędzonych przed ekranem monitora. Za to również odpowiedzialne są zmiany hormonalne, które mogą być przyczyną obrzęków lub osłabienia mięśni. Takie sytuacje są jednak przejściowe i po urodzeniu dziecka wracają do normy. Mimo to należy odwiedzić okulistę, aby wykluczyć inne – poważniejsze choroby, które mogą się rozwijać niezależnie od ciąży. Tylko specjalista może ocenić, czy zmiany są naturalne dla ciąży i przejściowe, czy oznaczają coś poważniejszego. Problemy ze wzrokiem w czasie ciąży częściej mają te kobiety, które już przed ciążą miały wadę wzroku, ale też chore na nadciśnienie, cukrzycę, leczące się hormonalnie.

Wada wzroku a rodzaj porodu

Przez wiele lat duża krótkowzroczność i astygmatyzm były uznawane za wskazanie do rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie. Panowało przekonanie, że duży wysiłek przy tych wadach wzroku może być tym, co rozpocznie proces odklejania się siatkówki. Lekarze uważali też, że wada wzroku może się pogłębić. Obecne badania jednak tego nie potwierdzają.

Wyraźnym wskazaniem do cesarskiego cięcia ze względu na wzrok jest tylko sytuacja gdy:

  • kobieta wcześniej przechodziła operację przyklejenia siatkówki (wysiłek związany z parciem może spowodować wzrost ciśnienia w gałce ocznej, który sprawi, że siatkówka odklei się ponownie),
  • w oku można zaobserwować zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, czyli retinopatie,
  • ciężarna choruje na jaskrę.

Krótkowzroczność, nawet duża, a także astygmatyzm czy zez, nie są wskazaniem do porodu operacyjnego, ponieważ poród nie powoduje pogłębienia wady wzroku. Oczywiście najważniejsza w tym wypadku jest opinia okulisty. Przygotowując pisemną opinię powinien podać wyraźne przesłanki do takiego czy innego sposobu rozwiązania ciąży. Bywa też, że okulista zaleca skrócenie II fazy porodu. Oznacza to, że lekarz pomoże dziecku urodzić się przy użyciu próżnociągu lub kleszczy.

Pamiętaj!

Kobiecie w ciąży (bez względu na wadę wzroku) nie wolno dźwigać nic ciężkiego, dlatego zakupy i przemeblowanie zostaw partnerowi.

Unikaj przesiadywania przed komputerem – nie powinnaś spędzać przed nim więcej niż 4 godziny dziennie. W czasie pracy rób przerwy, aby dać oczom odpocząć.

Dbaj o obecność w twojej diecie pokarmów, które zawierają dużo witaminy A i beta-karotenu. Zawierają je:

  • żółte i pomarańczowe warzywa oraz owoce: marchew, dynia, pomidory, morele, brzoskwinie, nektarynki,
  • zielone warzywa liściaste: szpinak, kalafior, brokuły, sałata, cykoria, włoska kapusta, jarmuż, liście buraka,
  • wątróbka (szczególnie drobiowa),
  • żółtka jaj.

Przygotowując warzywa pamiętaj o dodaniu do nich oliwy, oleju czy śmietany, ponieważ witamina A należy do rozpuszczalnych w tłuszczu.

Jedz borówkę czarną (czarną jagodę) w postaci świeżej lub przetworów: ma ona bardzo dobry wpływ na wzrok.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: