Częste oddawanie moczu w ciąży - w którym tygodniu i jak sobie pomóc
Częste oddawanie moczu w ciąży to naturalny objaw, który zwykle pojawia się w pierwszym trymestrze i trwa aż do porodu. Jest to związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Ponieważ czasem jednak częstomocz zwiastuje zapalenie układu moczowego, trzeba być wyczulonym na niepokojące symptomy, takie jak ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, ból w dolnej części brzucha lub pleców czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, gorączka i dreszcze.
Częste oddawanie moczu w ciąży — kiedy się je rozpoznaje?
Zdrowa osoba w ciągu doby produkuje średnio około 1,5 litra moczu, a pęcherz moczowy może pomieścić średnio od 250 do 500 mililitrów moczu. Wypełnienie go oraz rozciąganie jego ścian prowadzi do pobudzenia układu nerwowego. Wówczas pojawia się uczucie parcia na pęcherz. Przyjmuje się, że mocz powinno się oddawać około 6–7 razy w ciągu dnia i maksymalnie raz w ciągu nocy. W sytuacji, gdy liczba wizyt w toalecie w ciągu doby jest większa niż 8 razy, rozpoznaje się częstomocz.
Częstomocz nie jest chorobą, lecz objawem zarówno stanów patologicznych (np. zapalenie układu moczowego), jak i fizjologicznych (np. ciąża). Warto przy tym pamiętać, że na zwiększoną objętość produkowanego moczu i zwiększoną częstość jego oddawania przekłada się także przyjmowane większej ilości płynów, spożywania napojów i stosowanie leków mających działanie moczopędne.
Przyczyny częstego oddawania moczu w ciąży
Częste oddawanie moczu w ciąży to przypadłość, z którą boryka się wiele kobiet. Dlaczego tak się dzieje? To zależy od etapu ciąży.
Częste oddawanie moczu w ciąży 1 trymestr
Na początku ciąży, w 1 trymestrze, za częstomocz odpowiadają hormony (np. hCG, gonadotropina kosmówkowa), które zwiększają objętość krwi i płynów krążących w organizmie, co powoduje zwiększenie przepływu krwi przez nerki (i większe obciążenie nerek) oraz prowadzi do bardziej intensywniej filtracji i większej produkcji moczu.
W ciąży przepływ krwi do nerek wzrasta od 35 do 60%, co zwiększa produkcję moczu nawet o 25%.
Częste oddawanie moczu w ciąży 2 trymestr
W 2 trymestrze częste oddawanie moczu nie jest tak uciążliwe, choć nerki wciąż pracują intensywnie, filtrując większą ilość krwi. Dlaczego? Organizm przyszłej mamy lepiej adaptuje się do zmian, a macica nie wywiera jeszcze nacisku na pęcherz.
Częste oddawanie moczu w ciąży 3 trymestr
W 3 trymestrze ciąży, wraz z powiększaniem się macicy, dochodzi do ucisku na pęcherz moczowy (z uwagi na sąsiednie położenie narządów). Ucisk macicy na pęcherz zmniejsza jego pojemność i powoduje częstsze parcie na mocz.
Pod koniec ciąży na pęcherz naciska nie tylko rosnąca macica, ale i przesuwające się w dół miednicy dziecko. Dodatkowo zmiany w gospodarce wodnej organizmu sprawiają, że organizm kobiety gromadzi więcej płynów, co zwiększa produkcję moczu.
reklama
Częste oddawanie moczu w ciąży — postępowanie i leczenie
Jak sobie radzić z częstym oddawaniem moczu? Zasadniczo nie ma sposobu, by wyeliminować tę niedogodność. Absolutnie nie wolno ograniczać ilości spożywanych płynów (powinnaś pić przynajmniej 6 szklanek płynów każdego dnia, w innym przypadku możesz się odwodnić).
Żeby rzadziej biegać do toalety w ciąży:
- zrezygnuj z napojów, które mają działanie moczopędne. Należy do nich kawa i herbata,
- unikaj picia dużych ilości płynów przed snem, aby zminimalizować nocne wstawanie do toalety,
- oddawaj mocz regularnie, nie wstrzymując go, aby uniknąć infekcji,
- ćwicz mięśnie dna miednicy (ćwiczenia Kegla), co może poprawić kontrolę nad pęcherzem.
Częste oddawanie moczu — kiedy do lekarza?
Oprócz przyczyn fizjologicznego częstomoczu, za jaką uznaje się ciążę, istnieją również przyczyny patologiczne.
Za częste oddawanie moczu u kobiet odpowiadać mogą bowiem także mięśniaki macicy i rak pęcherza moczowego, a także bakteryjne zakażenia układu moczowego. Oznacza to, że wprawdzie częste oddawanie moczu w ciąży jest normalne, niemniej trzeba obserwować swój organizm i zwracać uwagę na objawy, które mogą wskazywać na zapalenie pęcherza, ale i poważniejszą infekcję dróg moczowych (ZUM). To:
- ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- mętny, krwisty lub nieprzyjemnie pachnący mocz,
- ból w dolnej części brzucha lub pleców,
- gorączka lub dreszcze.
Gdy pojawiają się niepokojące symptomy i dolegliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ nieleczone nieprawidłowości i choroby w ciąży może prowadzić do poważniejszych komplikacji.
Pamiętaj o wykonywaniu badań zalecanych przez lekarza. Częste oddawanie moczu może być spowodowane także przez cukrzycę ciążowa, która cechuje się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi oraz wzmożonym pragnieniem.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień