Duży brzuch po ciąży - dlaczego nie znika?

Chcesz się pozbyć brzucha po porodzie? Sprawdź, czy jesteś gotowa!

Duży brzuch po ciąży - dlaczego nie znika?

Po porodzie możesz być zaskoczona wyglądem swojego brzucha. Masz prawo się zastanawiać, dlaczego on nie znika, kiedy wrócisz do formy sprzed ciąży?

Ten artykuł dedykowany jest zarówno kobietom, które są kilka dni po porodzie, jak również tym, które rodziły lata temu i marzy im się powrót do formy sprzed ciąży. Podpowiem , jak sprawdzić, czy jesteś gotowa na ćwiczenia mięśni oraz o powodach utrzymywania się dużego brzucha po porodzie.

reklama

Czemu mam nadal duży brzuch po porodzie?

Co ma wpływ na wielkość brzucha po porodzie?

Zatrzymanie płynów

Jedną z przyczyn, dla których brzuch po porodzie wciąż jest uwypuklony jest retencja (zatrzymanie) płynów. Zatrzymanie płynów i obrzęki mogą ci towarzyszyć właściwie podczas całego połogu, zanim macica oraz mięśnie z powrotem się "obkurczą".

Tuż po porodzie może się okazać, że częściej biegasz do łazienki, a kiedy budzisz się w nocy, piżama jest przesiąknięta potem. W ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru płynu.

W okresie pierwszego miesiąca masz szansę zrzucić około 8- 10 kilogramów. Po kolejnych 2 tygodniach macica skurczy się z powrotem do swojego pierwotnego rozmiaru i brzuch po porodzie stanie się bardziej płaski. Niestety zdarza się, że po tym czasie wciąż jest miękki i obwisły, a skóra wiotka.

Zmniejszona wydolność mięśni, a brzuch po porodzie

Kolejnym powodem, dlaczego duży brzuch po porodzie nie znika, czyli jest galaretowaty i uwypuklony jest stan w jakim są mięśnie brzucha i tkanki łącznej oraz ciągły wpływ hormonów na te struktury.

Są one częścią systemu stabilizacyjnego, który utrzymuje ciało w pozycji wyprostnej, a także utrzymuje narządy kobiece w odpowiednim położeniu. Niestety w wyniku porodu i ciąży często stają się niewydolne.

System stabilizacyjny składa się z:

  1. Kości – kształt oraz ich wzajemne dopasowanie tworzą pierwszy poziom stabilności.
  2. Tkanki łącznej – więzadeł, ścięgien, powięzi. Tkanka łączna,oddziele poszczególne grupy mięśniowe, łączy ze sobą kości oraz utrzymuje organy wewnętrzne w prawidłowym ułożeniu - drugi poziom stabilności.
  3. Mięśni głębokich- zapewniają trzeci poziom stabilności. Inaczej zwane core muscle, są położone na warstwie wewnętrznej, która ma za zadanie stabilizację naszego ciała, kiedy się poruszamy, w odróżnieniu od warstwy zewnętrznej, której zadaniem jest ruch.

Jeśli chcesz, żeby Twój brzuch po porodzie był z powrotem płaski, należy sprawić, aby one stały się wydolne.

Wpływ hormonów na brzuch po ciąży

Wpływ hormonów na brzuch po ciąży

Jak wiadomo ciało kobiet w trakcie ciąży przechodzi liczne zmiany, za co odpowiedzialne są hormony. Np. relaksyna w ciąży powoduje rozluźnienie więzadeł miednicy, co zwiększa ich elastyczność i ułatwia przyjście na świat dziecka, ale jednocześnie wpływa na system stabilizacyjny.

Również po porodzie ciało kobiety jest pod wpływem działania hormonów. I jest to kolejny powód, dlaczego brzuch po porodzie nie wraca do wcześniejszego wyglądu. Dodatkowo kobiety karmiące piersią wytwarzają hormony spowalniające regenerację tkanek. Dopiero po 3 miesiącach od odstawienia dziecka od piersi hormony się stabilizują. Natomiast pamiętaj, że karmienie piersią pozwala spalać około 500 dodatkowych kalorii dziennie. Co prowadzi do szybszej utraty wagi.

reklama

Jak zgubić brzuch po ciąży? 

Jak zgubić brzuch po porodzie - aktywność .Sprawdź, czy możesz wykonywać ćwiczenia na brzuch po ciąży.

Jesteś chcesz wykonywać ćwiczenia po cesarskim cięciu, i marzysz o pozbyciu się brzucha po ciąży, koniecznie musisz wcześniej porozmawiać z lekarzem. U każdej z nas blizna poporodowa goi się w różnym czasie.

Rozmowa z lekarzem pozwoli ci lepiej zrozumieć i ustalić, jak długo musisz czekać, zanim będziesz mogła wprowadzać jakąś nową aktywność, czy skorzystać z diety.

Również brzuch po porodzie naturalnym może odbiegać od ideału, ale także w tym przypadku pamiętaj, że połóg jest czasem regeneracji.

Ważne! Zdarza się, że część kobiet nieświadoma konsekwencji przystępuje do regularnego wysiłku fizycznego zaraz po zakończeniu okresu połogu. Szybki powrót do formy może być niebezpieczny, bo nie wszystkie ćwiczenia na brzuch po porodzie są wskazane.

Częstym błędem jest zbyt wczesne robienie ćwiczeń wysiłkowych. Jeśli więc będziesz obciążać swój brzuch i dno miednicy, zanim tkanki zdążą się zagoić i wzmocnić, możesz doprowadzić do pogłębienia się rozejścia mięśnia prostego, nietrzymania moczu, obniżenia narządów miednicy mniejszej, bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Przed powrotem do aktywności fizycznej, kiedy chcesz zacząć robić ćwiczenia, należy zadać sobie trzy pytania

  1. jak dawno rodziłaś, czy np. nadal nie jesteś w połogu?
  2. czy minęło już 3 miesiące od porodu?
  3. czy wciąż karmisz piersią?

Jeśli odpowiedź na któreś z pytań brzmi TAK, a dodatkowo zauważyłaś wgłębienie w okolicy pępka, co może świadczyć o rozejściu się mięśni brzucha, na pewno powinnaś unikać nadmiernego wysiłku.

Nie noś ciężkich zakupów, unikaj klasycznego wysiłku fizycznego, szczególnie ćwiczeń na brzuch. Możesz wykonywać ćwiczenia po porodzie, które są dedykowane i odpowiednie dla kobiet z ww problemami.

Jak sprawdzić czy jesteś gotowa do cwiczeń?

Poniższe testy są orientacyjnym wskaźnikiem stabilności ciała. Testy te są przeznaczone dla świeżo upieczonych mam, jak również dla kobiet, które zostały mamami przed laty.

Test: uniesienia prostej nogi cz. 1.

  • połóż się płasko na plecach z nogami wyprostowanymi,
  • na wydechu powoli podnieś jedna nogę na wysokość ok 20cm ponad podłożę. Opuść.
  • następnie unieś drugą nogę,
  • zanotuj swoje rezultaty.

Podczas tego testu zwróć uwagę czy:

  • jedna noga wydaje się cięższa niż druga,
  • czujesz, że podczas podniesienia którejś z nóg twoja miednica jest niestabilna, unosi się do góry,
  • odczuwasz ból, jeśli tak to gdzie (miednica, odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, brzuch),
  • na twoim brzuchu powstaje charakterystyczne wybrzuszenie w okolicy pępka.

Zapisuj obserwacje przy każdym badaniu. Jeśli odpowiedź na któreś z pytań brzmi TAK oznacza to, że organizm po porodzie nie jest jeszcze gotowy i wystarczająca stabilny oraz zdolny do kontroli bardziej wymagających aktywności, np. biegania, skakania, fitnessu, wspinania.

Test: uniesienia prostej nogi cz. 2. (z kompresją)

  • pozycja wyjściowa jw.,
  • ułóż swoje ręce po obu stronach miednicy i mocna ją ściśnij, kontynuuj ściskanie podczas, podnoszenia nogi,
  • unieś raz jedną raz drugą nogę na wysokość ok 20 cm,
  • zanotuj rezultaty.

W tym teście możemy obserwować, że dodając sobie stabilizację poprzez ucisk, ból się zmniejszy, brzuch mniej się uwypukla i łatwiej jest Ci podnieść nogę. Wykorzystaj tę zależność podczas wykonywania ćwiczeń szczególnie w fazie początkowej. Stabilizację możemy wykonać albo własnymi rękoma albo przez zastosowanie pasa, który powinien być założony na wysokości stawów biodrowych i spojenia łonowego.

Jeśli będziesz w stanie wykonać test uniesienia prostej nogi bez kompresji oraz kiedy na wszystkie powyższe pytania odpowiesz NIE, wówczas możesz uznać test za zaliczony. Oznacza to, że system stabilizacji odbudował swoją funkcję i jesteś gotowa na kolejne wyzwania.

Test 2: skakanie

Ten test wykonuje się w celu sprawdzenia, czy mięśnie dna miednicy są na tyle silne i elastyczne, aby nie doszło do incydentów wysiłkowego nietrzymania moczu w takich aktywnościach jak bieganie, podnoszenie ciężarów, podskoki itp.

Przerwij wykonywanie testu w momencie, gdy poczujesz niekontrolowany wyciek moczu, ból, lub uczucie "ciała obcego" w pochwie. Jeśli niedawno urodziłaś, odczekaj przynajmniej 3 miesiące, zanim wykonasz ten test. Jeśli karmisz piersią odczekaj do momentu, kiedy minie ok 3. miesiące od odstawienia dziecka od piersi.

  • Stań z nogami rozstawionymi na szerokość bioder,
  • pęcherz musi być prawie pełny,
  • skocz 20 razy, na wysokość ok. 10cm - tak, jakbyś skakała przez skakankę,
  • kaszlnij głęboko przynajmniej 3 razy,
  • zanotuj rezultaty.

Jeśli poczujesz ból, ucisk w pochwie, wyciek moczu, uwypuklenie na przedniej ścianie brzucha, oznacza to, że nie przeszłaś testu skakania i powinnaś wstrzymać się z podjęciem bardziej obciążającego wysiłku, co w praktyce oznacza, że jeszcze nie jesteś gotowa, aby powrócić do biegania, gry w tenisa, pływania, wspinania, gry w piłkę (koszykówka, ręczna, nożna), dźwigania cięższych rzeczy. I powinnaś wykonywać lżejsze ćwiczenia.

Pozbywanie się brzucha po porodzie jest procesem. Niektóre dziewczyny mają szczęście, że ciąża nie pozostawia najmniejszych śladów i natychmiast wracają do formy. Inne muszą poczekać, żeby po porodzie brzuch nie był widoczny lub żeby zmniejszył się na tyle, aby dobrze się czuły we własnym ciele.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: