Ból krocza w ciąży - jak sobie pomóc?
Ból krocza w ciąży najczęściej pojawia się w jej ostatnich tygodniach. Przyszłe mamy skarżą się na kłucie i ból krocza oraz pachwin, a także dolnego odcinka pleców i podbrzusza. Może to być konsekwencja zmian hormonalnych, wzrostu i rozciągania się macicy, ale także rozejścia spojenia łonowego czy krwiaka pozałonowego. Jak sobie pomóc?
Przyczyny bólu krocza w ciąży
Ból krocza w ciąży jest zazwyczaj niegroźny. Wiąże się najczęściej z przygotowywaniem się organizmu do porodu. W większości przypadków wynika z fizjologii i nie stanowi powodu nie pokoju.
Co oznacza ból krocza w ciąży? Zwykle odpowiadają za niego hormony, zwłaszcza estrogeny oraz relaksyna, które oddziałują na rozluźnienie stawów i więzadeł. Dzięki temu dziecko może przejść przez kanał rodny i spojenie łonowe. Drugi naturalny powód to obniżanie się główki dziecka i napieranie na kanał rodny, co ma związek z przygotowywaniem się malucha do narodzin.
Rzadziej za ból krocza odpowiadają patologie: rozejście spojenia łonowego i krwiak pozałonowy.
Kiedy pojawia się ból krocza w czasie ciąży?
Z bólem krocza w ciąży zmaga się wiele przyszłych mam. Dolegliwości pojawiają się najczęściej w ostatnich tygodniach trzeciego trymestru ciąży (w 8-9 miesiącu). A ból krocza na początku ciąży?
Ból kroczawe wczesnej ciąży często wzbudza niepokój u przyszłych rodziców. Niepotrzebnie. Ma związek z działaniem hormonów ciążowych, które przygotowują macicę do sukcesywnego powiększania się.
reklama
Objawy bólu krocza
Na początku ciąży lub w II trymestrze ból krocza przypomina ten, który występuje przed menstruacją. Później bywa bardziej dokuczliwy, pojawia się także w obrębie dolnego odcinka miednicy. Ciężarna może odczuwać dyskomfort, pobolewanie lub ucisk w miednicy, który niekiedy promieniuje też na biodra i pachwiny.
Charakterystyczne jest, że ból krocza w ciąży zazwyczaj nasila się w czasie chodzenia, długotrwałego siedzenia wstawania czy aktywności fizycznej.
Kłucie krocza w ciąży
W ciąży może pojawić się także kłucie w kroczu, które pojawia się zarówno na jej początku, jak i przed rozwiązaniem. Ma to związek z rozluźnianiem się oraz rozciąganiem więzadeł macicy oraz tkanek chrząstkozrostów miednicy.
Hormony a ból krocza w ciąży
Ból krocza w ciąży najczęściej wywołuje:
- zwiększenie elastyczności stawów krzyżowo-biodrowych, więzadeł oraz poszerzanie spojenia łona,
- naturalne rozciąganie się macicy, szczególnie intensywne w drugim i trzecim trymestrze ciąży (to ból więzadeł otaczających macicę).
Za procesy te odpowiadają hormony płciowe wpływające na elastyczności tkanek w organizmie. Działają na aparat więzadłowy miednicy i pozwalają na odpowiednie przygotowanie jej do porodu.
W ciąży, pod wpływem działania estrogenów i relaksyny dochodzi do rozluźnienia połączeń kostnych w obrębie miednicy, głównie w obrębie spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych czy tkanki kostno-chrzęstnej miednicy. To umożliwia przejście główki przez kanał rodny (dzięki poluzowaniu więzadeł kości mają zapewnioną ograniczoną ruchomość, która jest niezbędna do przejścia główki dziecka przez kanał rodny).
reklama
Ból krocza w ciąży przed porodem
W ostatnim trymestrze uciążliwe dolegliwości bólowe może powodować również obniżanie się główki dziecka. Oznacza to, że ból krocza w ciąży nasila się, gdy wzrasta parcie główki malucha na miednicę. W ten sposób maluch przygotowuje się do porodu.
Ucisk macicy na spojenie łonowe ma związek z obniżeniem główki dziecka, która zaczyna ustawiać się coraz niżej.
Ból krocza w ciąży staje się bardzo intensywny i uciążliwy około 36.-38. tygodnia ciąży. Wówczas przed porodem główka dziecka zaczyna się obniżać i wpasowywać w kanał rodny. To wywołuje ucisk wywołany napieraniem główki i siłą grawitacji. To prowadzi do stopniowego rozchodzenia się spojenia.
Ból krocza przed porodemspowodowany uciskiem główki dziecka oznacza, że jest ono gotowe do przyjścia na świat, a akcja porodowa może rozpocząć się lada chwila.
Rozejście spojenia łonowego a ból krocza w ciąży
Przyczyną dolegliwości bólowych części kostnej krocza może być także rozejście spojenia łonowego. Mówi się o nim, gdy doszło do zbyt intensywnego rozluźnienia się tkanki kostno-chrzęstnej miednicy (chrząstkozrostu między prawą i lewą kością łonową).
Przyczyną rozejście spojenia łonowego jest nadmierna elastyczność aparatu więzadłowego, będąca skutkiem działania estrogenów. Objawem patologii jest:
- ból krocza pojawiający się podczas chodzenia czy wchodzenia po schodach, Charakterystyczne jest, że ból promieniuje do uda i kości krzyżowej,
- trudności z poruszaniem się, tak zwany kaczkowaty chód,
- obrzęk, nadmierne ucieplenie i zaczerwienienie okolicy spojenia łonowego,
- specyficzne trzaski słyszalne podczas przemieszczenia,
- brak możliwości stania przez dłuższy czas na jednej nodze.
Rozejście spojenia łonowego jest rozpoznawane podczas porodu lub po nim, w okresie połogu. Jeżeli doszło do niego w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy ma miejsce wstawianie się główki do kanału rodnego, lekarz jest w stanie stwierdzić taki stan już podczas badania ginekologicznego.
Stopień rozejścia spojenia łonowego wpływa na sposób ukończenia ciąży. Utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia poród siłami natury. Jeśli lekarz w badaniu USG stwierdza charakterystyczne rozejście kości, może zadecydować o rozwiązaniu ciąży przez cięcie cesarskie.
Aby ocenić stopień rozejścia i uszkodzenie okolicznych struktur, po porodzie wykonywane jest RTG miednicy. W przypadku stwierdzenia zaawansowanego rozejścia spojenia konieczny jest zabieg operacyjny, który wykonuje się po porodzie.
Krwiak pozałonowy
Dolegliwości bólowe w okolicy krocza nie powinny zostać zbagatelizowane. Silny ból krocza, zwłaszcza podczas ruchu oraz podwyższenie temperatury ciała nasuwają podejrzenie rozwijającego się krwiaka pozałonowego. Stanowi to wskazanie do konsultacji lekarskiej w trybie pilnym.
reklama
Leczenie bólu krocza w ciąży
Ból krocza w ciąży zwykle mija samoistnie po odpoczynku lub zmianie pozycji. Jeżeli jest bardzo uciążliwy, należy skonsultować się z lekarzem.
Możliwości leczenia bólu krocza w ciąży są ograniczone. Wdrażane są właściwie wyłącznie działania zachowawcze. Jak sobie pomóc?
Zaleca się prowadzenie oszczędzającego trybu życia, ograniczenie aktywności fizycznej i podnoszeniem ciężkich przedmiotów.
Bardzo ważna jest dieta, która powinna zawierać wzmacniającą chrząstki żelatynę.
Pomocne są także preparaty farmaceutyczne dostępne bez recepty, które wzmacniają elementy chrzęstno-kostne miednicy. Bardzo ważne jest, by produkt był dopuszczony do stosowania w ciąży. Należy po nie sięgać wyłącznie po konsultacji z lekarzem, najlepiej prowadzącym ciążę.
Ból krocza w ciąży w sytuacji pomagają złagodzić ćwiczenia fizjoterapeutyczne, a także ortopedyczne pasy podtrzymujące, które poprawiają stabilizację macicy. To konieczne, gdy doszło do rozejścia spojenia łonowego.
Gdy istnieją wskazania, zwykle zaleca się stosowanie paracetamolu.
Czy ból krocza w ciąży jest groźny?
Ból krocza w ciąży najczęściej jest objawem fizjologicznym, jednak nie zawsze. To dlatego trzeba powiedzieć o nim lekarzowi. Niepokojące jest, gdy:
- dolegliwości są dokuczliwe, ból jest bardzo silny,
- pojawia się plamienie lub krwawieniem z dróg rodnych,
- obserwuje się skurcze macicy, silne bóle brzucha,
- temperatura ciała jest podwyższona.
Wówczas niezbędny jest pilny kontakt z ginekologiem, a także wykonanie badania USG oraz KTG.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień