Ból pępka w ciąży
Czy ból w okolicy pępka w ciąży jest powodem do niepokoju?
Ból pępka w ciąży jest dosyć powszechną przypadłością trapiąca przyszłe mamusie. Chociaż w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju, czasem wymaga pomocy lekarskiej. Dzieje się tak, gdy dolegliwość wywołuje przepuklina pępkowa, grypa jelitowa lub atak wyrostka robaczkowego. Jakie są przyczyny bólu w okolicy pępka? Kiedy powinnaś udać się do lekarza?
Niegroźne przyczyny bólu w okolicy pępka w ciąży
Ból w okolicy pępka w ciąży może mieć wiele przyczyn. Najczęściej pojawia się, ponieważ brzuch się powiększa, a mięśnie się rozciągają. W rezultacie skóra wokół pępka, która jest dosyć cienka, rozciąga się i mocno napręża. W efekcie zwiększa się wrażliwość tego obszaru na dotyk. Odczuwalne jest to zwłaszcza podczas pierwszej ciąży. Niewielki ból pępka w ciąży nie powinien stanowić powodu do niepokoju.
Inną możliwą przyczyną bólu pępka w ciąży jest ucisk powodowany przez rosnącą macicę. Czasem pępek staje się wypukły, a dyskomfort wywołuje nawet ocieranie się koszulki o skórę. Ten problem pojawia się najczęściej w drugiej połowie ciąży.
Co pomoże na ból pępka w ciąży?
Co może pomóc na ból pępka w ciąży? Ulgę mogą przynieść codzienne ćwiczenia rozciągające dla ciężarnych, a także noszenie pasa ciążowego. Należy go jednak dobrać i użytkować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Zwróć także uwagę na to, jak spędzasz czas. Czy często zdarza się, że siedząc lub stojąc bezwiednie opierasz się pępkiem o blat biurka czy stół? To również może podrażniać pępek.
Jeśli odczuwasz ból pępka, jak najrzadziej dotykaj ten obszar, a i noś luźną, miękką oraz wygodną odzież uszytą z dobrej jakości materiałów. Smaruj także brzuch kosmetykami, które nawilżą i ukoją delikatną oraz wrażliwą skórę. Zabiegi nie tylko mogą zmniejszyć ból, ale i przeciwdziałać rozstępom.
reklama
Ból pępka w ciąży. Kiedy udać się do lekarza?
Czasem ból pępka i brzucha w trakcie ciąży może wymagać kontaktu z lekarzem. To przepuklina, wirusowe zapalenie jelit i zapalenie wyrostka robaczkowego.
Przepuklina pępkowa
Przepuklinę pępkową można rozpoznać po obecności charakterystycznego wypukłego guzka w okolicy pępka. Choć jest to częsta przypadłość w ciąży, warto pokazać ją lekarzowi.
Jakie są przyczyny przepukliny w ciąży?
Okres ciąży to czas, w którym kobiety są szczególnie narażone na pojawienie się przepukliny pępkowej. Wynika to z tego faktu, że w tym czasie następuje osłabienie powłok brzusznych oraz wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej.
W czasie ciąży czasem dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia powłok brzusznych, a także osłabienia, rozdarcia lub rozsunięcia tkanek. To powoduje tworzenia się uwypuklenia w pępku lub okolicy pępka. Ma to związek z rosnącym płodem. Nacisk na jamę brzuszną prowadzi do osłabienia tkanek, które ją wyściełają.
Do zmniejszenia wytrzymałości powłok jamy brzusznej przyczynia się także wysiłek podczas wypróżnień lub oddawania moczu, jak również nadwaga ciężarnej. Niekiedy na przepuklinę pępkową wpływ mają także przewlekłe choroby, w przebiegu których często dochodzi do kasłania czy kichania. Nie bez znaczenia pozostaje także wysiłek fizyczny podczas noszenia ciężkich przedmiotów, który sprzyja powstawaniu przepukliny.
Najczęściej przepuklina pępkowa nie wymaga leczenia i ustępuje po zakończeniu ciąży. Leczenie operacyjne przepukliny odbywa się dopiero po porodzie. W ciąży stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na niedopuszczeniu do pogorszenia stanu zdrowia ciężarnej. Co robić, a czego unikać?
Jeśli masz przepuklinę pępkową, unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego, a także noszenia ciężkich przedmiotów. Te działania mogą sprawić, że przepuklina będzie widoczna jeszcze bardziej. Unikaj też produktów spożywczych, które mogą prowadzić do powstawania zaparć.
Niekiedy zdarza się, że u ciężarnej kobiety następuje uwięźnięcie przepukliny pępkowej, czyli stan, kiedy nie jest możliwe odprowadzenie przepukliny z powrotem do jamy brzusznej za pomocą nacisku ręki. W takim przypadku operacja może być konieczna natychmiastowo ze względu na ryzyko wystąpienia martwicy. Decyzję o interwencji chirurgicznej przed rozwiązaniem podejmuje lekarz.
To dlatego, gdy ból pępka zastąpi pojawi się silny ból brzucha, nudności, wymioty, podwyższenie tętna wezwij pogotowie, ponieważ może to świadczyć, że doszło do uwięźnięcia przepukliny i może być potrzebna natychmiastowa operacja. Ważne taka sytuacja w ciąży zdarza się niezwykle rzadko.
reklama
Grypa żołądkowa w ciąży
Bolesne skurcze w okolicy pępka, którym towarzyszy biegunka, wymioty, podwyższona temperatura mogą być objawem choroby wirusowej jelit. Generalnie nie jest to infekcja groźna, niemniej w ciężkiej postaci może ci grozić odwodnienie, a silne skurcze mogą grozić przedwczesnym porodem.
Co pomoże na jelitówkę w ciąży?
Jak sobie pomóc? Nie ma leku na grypę żołądkową, ale na szczęście w większości przypadków choroba ustępuje sama po kilku dniach. Kluczowe jest nawadnianie organizmu i odpoczynek, a także lekkostrawna dieta. Pamiętaj, by wszystkie leki, w tym zobojętniające sok żołądkowy, zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Kiedy iść do lekarza?
W sytuacji, gdy symptomy choroby nie mijają i źle się czujesz, koniecznie pojedź na izbę przyjęć, ponieważ twój stan wymaga konsultacji z lekarzem. Być może będzie trzeba dożylnie uzupełnić płyny i sole mineralne.
Powinnaś skontaktować się z lekarzem, jeśli:
- biegunka lub wymioty mają ciężką postać,
- pojawiają się wymioty z krwią,
- kał zawiera duże ilości śluzu,
- odczuwasz dezorientację,
- występuje silne odwodnienie wraz z suchość w ustach i ciemne oddawanie moczu,
- gdy wystąpiły zawroty głowy lub też omdlenia,
- wymioty są uporczywe,
- gdy objawy wskazujące na inną chorobę,
- jeżeli objawy są intensywne, a jelitówka nie ustępuje,
- jeżeli nie jesteś w stanie zatrzymać w organizmie żadnej ilości płynów dłużej niż dobę,
- w przypadku wysokiej gorączki (powyżej 38,5 stopni Celsjusza), którą trudno zbić.
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży występuje rzadko, jest jednak jedną z najczęstszych przyczyn ostrego bólu brzucha.
Objawia się silnym bólem w okolicach pępka i promieniuje po prawej stronie, np. w podżebrzu. Towarzyszą mu często gorączka, nudności i wymioty. Zwykle dolegliwości bólowe poprzedzają typowe objawy porażenne z przewodu pokarmowego, takie jak puste odbijania, nudności, wymioty, zatrzymanie gazów, zaparcia lub biegunka.
- Przyczyną dość znacznych trudności diagnostycznych i nierzadkich pomyłek u kobiet w ciąży jest zmieniona przez ciężarną macicę anatomia jamy brzusznej. Dodatkowo niektóre objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być mylnie zinterpretowane jako typowo występujące w ciąży.
Lokalizacja dolegliwości bólowych u kobiety w ciąży może być niecharakterystyczna, ponieważ powiększająca się macica może przemieścić trzewia w kierunku dogłowowym, przesuwając wyrostek robaczkowy do górnego niż dolnego prawego kwadrantu jamy brzusznej.
Konieczny jest pilny kontakt z lekarzem, a także wykonanie badań – tak fizykalnego, jak i laboratoryjnych (białko ostrej fazy CRP i morfologia, w tym leukocytozy). U ciężarnych decyzja o kwalifikacji do zabiegu operacyjnego ma szczególne znaczenie, ponieważ musi uwzględniać także zagrożenie dla płodu. Dlaczego to takie ważne?
Zbyt późne podjęcie interwencji, już na etapie powikłań, naraża na zwiększone ryzyko matkę, jak i dziecko. Z kolei zbyt pochopna decyzja w przypadku wątpliwych objawów może również stanowić, zwłaszcza dla płodu, zagrożenie związane z operacją i znieczuleniem ogólnym.
Bibliografia
- Ciężarna – gdy przychodzi do lekarza z bólem, lek. Andrzej Miturski, prof. zw. dr hab. med. Anna Kwaśniewska
- Przepuklina pępkowa, lek. med. Oskar Zgraj
- Przepuklina prof. dr hab. n. med. Dariusz Janczak
- Leczenie nieswoistych chorób zapalnych jelit w czasie ciąży i karmienia
- Przepuklina pępkowa w ciąży – czy operacja jest konieczna?
- Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u kobiet ciężarnych, Marcin Bednarek, Andrzej Budzyński, Kazimierz Rembiasz, Zbigniew Biesiada, Chirurgia Polska 2008, 10, 2, 125–132
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień