Czy bezpiecznie spać na brzuchu w czasie ciąży?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Czy bezpiecznie spać na brzuchu w czasie ciąży?

W ciąży czasem trudno jest rezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Wiadomo jednak – siła wyższa, przecież chodzi o ciążę i dobro dziecka. A co gdy chodzi o nieszkodliwe detale, takie jak ulubiona pozycja do spania - ta na brzuchu? Rezygnować z niej czy nie? Czy bezpiecznie spać na brzuchu w czasie ciąży?

Czy w ciąży mogę spać na brzuchu?

Na początku ciąży, kiedy jeszcze nie masz dużego brzucha, śpisz na nim – nie ma w tym nic złego. Macica jest chroniona przez kość łonową. Gdy jednak brzuszek staje się widoczny, warto poszukać innych wygodnych pozycji. Dlaczego?

Spanie na brzuchu przypomina spanie na piłce – jest niewygodne, no i może mieć niekorzystny wpływ na ciążę i dobrostan dziecka. Lekarze zdecydowanie ją odradzają..

reklama

Jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży?

Optymalną pozycją do spania podczas ciąży jest ta na lewym boku. Oto powody:

  • macica wówczas nie naciska na naczynia krwionośne jamy brzusznej, krew swobodnie powraca do serca i dopływa do macicy i dziecka,
  • zwiększa się ilość krwi (i ilość dostarczanych składników odżywczych),
  • ta pozycja zapobiega obrzękom nóg, jest wskazana przy bólach pleców.

Nogi powinny być ugięte w kolanach, a ciało przyjąć kształt litery C. Między nogi włóż poduszkę.

Jakie są inne niewskazane pozycje?

Jak spać w ciąży? Wraz z rozwojem ciąży rośnie twój brzuch, zmienia się także sen nocny. Pojawia się bezsenność. Nie bez znaczenia jest duży brzuch, nacisk na pęcherz i niedogodności, takie jak choćby ograniczenie dozwolonych pozycji do spania. Nie jest bowiem wskazane także: leżenie na plecach i na prawym boku.

Leżenie na plecach wzmagają ból pleców, prowadzi do problemów z oddychaniem, trawieniem (wynik obciążania jelit oraz głównych naczyń krwionośnych przez brzuch); spada krążenie krwi i ciśnienie, mogą się pojawić hemoroidy.

Z kolei spanie na prawym boku może powodować ucisk żyły głównej dolnej. To prowadzi do zmniejszenia dopływu krwi do serca, niedotlenienia kobiety i dziecka.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: