Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Chociaż może wystąpić w dowolnym momencie, na ogół pojawia się ból głowy na początku ciąży, w pierwszym trymestrze.

Przyczyny bólu głowy w czasie ciąży

Za ból głowy w pierwszym trymestrze, na początku ciąży obarcza się szalejące hormony. Zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu powoduje zatrzymywanie wody w tkance mózgowej, przez co powstają niezauważalne obrzęki.

Receptory nerwowe, znajdujące się w mózgu, na zwiększony ucisk reagują bólem, ale warto wiedzieć, że powody mogą być najróżniejsze, np.: bezsenność, niski poziom cukru we krwi, niskie ciśnienie, odwodnienie, stres, zła postawa ciała, nudności i wymioty

Zdarza się, że za przyczyny bólu głowy w ciąży odpowiedzialne mogą być różne produkty spożywcze. Czasami kobiety w ciąży nie muszą powodować mdłości czy wymiotów ale manifestują się, np migreną. Jeśli w ciąży często cię nęka ból głowy przypomnij sobie, co jadłaś w ciągu ostatnich 24 godzin i być może odnajdziesz wyzwalacz.

Na liście najbardziej podejrzanych znajdują się z pewnością: czekolada, sery dojrzewające, orzeszki ziemne, kofeina (uwaga jeśli przed ciążą piłaś duże ilości kawy, to nagłe odstawienie może spowodować silny ból głowy), pokarmy z glutaminianem sodu, słodziki.

Pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze kobiety w ciąży mogą rzadziej doświadczać bólu głowy, ponieważ ich organizm najczęściej już przystosował się i radzi sobie ze zmianami hormonalnymi. Powodem dolegliwości może być

  • wysokie ciśnienie krwi
  • napięcie mięśni
  • stres
  • zła postawa
  • wysoka waga

Jeśli przed ciążą cierpiałaś z powodu migren, może się okazać, że ich nie będziesz miała, albo niestety ich ilość wzrośnie. To kompletnie nieprzewidywalne.

Jakie są sposoby na ból głowy w ciąży?

Kiedy cierpisz na ból głowy w ciąży możesz spróbować zastosować domowe sposoby, które mogą zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości

  • Stosuj ciepłe lub chłodne kompresy. Przykładaj do skroni, kładź na karku lub powiekach.
  • Wyjdź i pospaceruj na świeżym powietrzu lub przynajmniej otwórz okno, ponieważ duchota też może wyzwalać ból głowy.
  • Jeżeli podejrzewasz, że powodem bóli głowy są zbyt napięte mięśnie idź na łagodny masaż ciążowy lub przyłóż zimny okład na kark.
  • W czasie ataku odizoluj się od wszystkiego i wszystkich. Odetnij się od wszelkich bodźców słuchowych i wzrokowych. Wyłącz światło, komputer i telewizor.
  • Połóż się w cichym, chłodnym, zaciemnionym pokoju.
  • Jeśli jesteś w pracy zamknij oczy na 15 minut i spróbuj się zrelaksować.
  • Jeśli bolą cię zatoki możesz położyć ciepłe kompresy na czole, wokół nosa i oczu.
  • Pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów
  • Weź letni prysznic, może ci pomóc ciepła kąpiel, ale pamiętaj, żeby temp. wody nie była zbyt wysoka.
  • Zjedz jakąś zdrową przegryzkę, bo być może ból głowy jest związany z nagłym spadkiem cukru we krwi.
  • Dodatkowo dużo odpoczywaj, wysypiaj się. Zadbaj o to, by w ciągu doby przespać co najmniej 8, nie więcej niż 10 godzin. Ucinaj sobie popołudniowe drzemki, często wietrz sypialnię. Zainwestuj w wygodny materac.

reklama

Najczęstsze rodzaje bólu głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży typu napięciowego

Ból głowy w ciąży typu napięciowego jest dosyć powszechny . Ma on charakter uciskowy, jego nasilenie jest łagodne do miernego. Najczęściej jest obustronny i zwykle trwa zwykle kilka. Inne objawy, których może doświadczać kobieta podczas bólu głowy w ciąży jest światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz mdłości. Bywa, że bólowi głowy towarzyszą stany lękowe lub depresyjne. Ten rodzaj bólu nie ma istotnego wpływu na prawidłowy przebieg ciąży.

 Pacjentkom proponuje się niefarmakologiczne metody terapii, np.: biofeedback, relaksację, mindfullnes, warsztaty radzenia sobie ze stresem, terapię a doraźnie leczenie farmakologiczne, początkowo proponowany lek to paracetamol. Badanie z 2012 roku pokazało, że jednym ze sposobów, który zmniejsza objawy jest leczenie dolegliwości za pomocą akupunktury. U kobiet, u których zastosowano akupunkturę zaobserwowano, że stosowała mniej leków i miała większą poprawę nastroju i snu w porównaniu z grupą kontrolną.

reklama

Migrena w ciąży

Migrena to szczególny rodzaj bólu głowy, który najczęściej występuje po jednej stronie głowy – może być umiarkowany lub bardzo bolesny. Osoby cierpiące na migrenę mogą również mieć mdłości lub wymiotować i być wrażliwe na światło lub dźwięk.

Migrena w ciąży może nasilać się przez pierwsze kilka miesięcy, ale u wielu kobiet może się poprawić w późniejszych stadiach ciąży, kiedy poziom hormonu estrogenu ustabilizuje się. Inne kobiety mogą nie odczuwać zmian lub zmniejszenia liczby migrenowych bólów głowy podczas ciąży. Niektóre kobiety mogą odczuwać różnice w migrenie podczas różnych ciąż.

„U większości kobiet w ciąży istotnie zmniejsza się częstość i nasilenie napadów migreny. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za poprawę jest wysoki poziom estrogenów, a ponadto pewną rolę odgrywa podwyższony poziom β-endorfin wykazujących działanie analgetyczne, jak również zmiany emocjonalne. W pierwszym trymestrze ciąży poprawa następuje u 11% kobiet, w drugim – u 53%, a w trzecim – u 79%, częściej u tych, u których występowała migrena miesiączkowa”. 1

Dopóki jest taka możliwość kobietom w ciąży zaleca się metody niefarmakologiczne, podobnie jak w przypadku bólu napięciowego. Dodatkowo masaże, akupresurę czy krioterapię oraz niestresujący tryb życia, odpowiednią ilość snu. Leczenie farmakologiczne wprowadza się w przypadku ciężkich napadów połączonych z wymiotami, które mogą doprowadzić do odwodnienia i stanowić zarówno zagrożenie dla matki, jak i dla płodu.

Warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy wystąpi u ciebie migrena koniecznie się skontaktuj z lekarzem. Ten ból głowy może podwyższyć ryzyko stanu przedrzucawkowego oraz rzucawki, zwłaszcza w przypadku ciężarnej >30. roku życia i otyłej. Może też wpłynąć na oddzielenie się łożyska i powodować labilność nastroju.

Z migrenowym bólem głowy najnowsze badaniom łączą wzrost zagrożenia przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową dzieci. Dlatego już na poczatku ciąży warto udać się do lekarza i należy opowiedzieć o dolegliwościach, które u ciebie występują, w celu szczególnego monitorowania twojego zdrowia.

 

Silny ból głowy w ciąży: kiedy się martwić?

Bóle głowy w czasie ciąży są dość powszechne, więc nie zawsze łatwo jest odróżnić np. migrenę od bólu głowy spowodowanego powikłaniem ciąży. Jednym z powikłań, które mogą zwiastować bóle głowy w ciąży jest stan przedrzucawkowy nazywany zatruciem ciążowym.

Zwykle występuje w II lub III trymestrze ciąży i objawia się wysokim ciśnieniem krwi (może wystąpić u kobiet , które przed ciążą miały nadciśnienie tętnicze, ale również u tych , których ciśnienie było w normie). Kolejne objawy to: bóle głowy, niewyraźne widzenie lub ból brzucha. W ciężkim przebiegu może doprowadzić do przedwczesnego porodu i bywa zagrożeniem dla zdrowia i życia ciężarnej i dziecka.

Naukowcy odkryli, że czerwoną flagą dotyczącą bólu głowy, która wymaga pilnej konsultacji z lekarzem to brak wcześniejszej historii bólów głowy u pacjentki. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu zaburzenia widzenia, nagłe zwiększenie masy ciała oraz obrzęk rąk i twarzy dzwoń natychmiast. Jeśli bóle głowy utrzymują się dłużej niż cztery godziny też jest to powód do kontaktu z położnikiem.

W ciąży absolutnie niewskazane jest przyjmowanie aspiryny, czy ibuprofenu, bezpieczny wydaje się paracetamol, ale przed zażyciem koniecznie skonsultuj się z lekarzem jakichkolwiek leków.

Bibliografia

  1. JB Guerreiro da Silva M.U. Nakamura J.A. Cordeiro L. Kula Acupuncture for tension-type headache in pregnancy: A prospective, randomized, controlled study
  2. dr n. med. Beata Łabuz-Roszak Bóle głowy w ciąży
  3. Matthew S. Robbins, Constantine Farmakidis, Ashlesha K. Dayal, and Richard B. Lipton. Acute headache diagnosis in pregnant women: a hospital-based study . Neurology , August 2015

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: