Jak wygląda brzuch w ciąży?

Jak wygląda brzuch w ciąży?

Brzuch w ciąży powiększa się sukcesywnie z tygodnia na tydzień, co ma związek ze wzrostem dziecka, ale i zmianami w organizmie jego mamy. U niektórych kobiet ciążę widać bardzo szybko, a u innych nie. Wiele ciężarnych martwi się przy tym, że ich brzuch jest za mały czy za duży. Od czego to zależy? Czy wielkość brzucha ma znaczenie? Jak rośnie brzuch w ciąży?

W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

Wiele kobiet, które wiedzą, że są w ciąży, nie może doczekać się, kiedy będzie widać powiększony brzuch. Tak naprawdę nie można jednak powiedzieć, kiedy to nastąpi. Zwykle ma to miejsce pod koniec 1. trymestru, ale zdarza się, że brzuch jest widoczny zarówno wcześniej, jak i później, dopiero pod koniec 2. trymestru (wówczas obserwuje się najbardziej intensywny wzrost dziecka, a co za tym idzie, także brzucha).

Odpowiadając na pytanie, w którym tygodniu ciąży widać brzuch, można co najwyżej podać ramy czasowe. Dzieje się to bowiem zwykle między 12. a 18. tygodniem ciąży. U większości kobiet ma to miejsce około 14. tygodnia (w połowie 4 miesiąca), zaś u niemal wszystkich kobiet w okolicach 20. tygodnia, czyli pod koniec 5. lub na początku 6. miesiąca ciąży.

reklama

Jak wygląda brzuch na początku ciąży?

Jak wygląda brzuch na początku ciąży? Ponieważ w zlokalizowanej w brzuchu macicy znajduje się nie tylko płód, ale również wody płodowe i łożysko, brzuszek ciążowy zaczyna rosnąć stopniowo już od pierwszych dni po zapłodnieniu.

Z uwagi na to, że są to zmiany bardzo subtelne, w pierwszych tygodniach ciąży brzuch z reguły nie zwiększa w znaczący sposób rozmiaru, a sama ciąża może być uwidoczniona jedynie podczas badania ultrasonograficznego (USG).

Na początku ciąży brzuch nie zmienia się nie tylko brzuch, ale i waga. Ta zwykle stoi w miejscu. Zdarza się, że nawet spada, co ma związek z nudnościami i wymiotami, a także zwiększoną wrażliwością na zapachy, która bywa przyczyną gorszego apetytu i niechęci do jedzenia. Sytuacja zmienia się pod koniec 1. trymestru. Od około 9. tygodnia ciąży kobieta zaczyna nieco przybierać na wadze.

Brzuch w ciąży z reguły nie jest widoczny do ukończenia pierwszego trymestru. Wyjątek stanowią ciąże bliźniacze, kiedy może on być widoczny już nawet pod koniec 2. miesiąca ciąży.

Jak wygląda brzuch w 2. i 3. trymetrze ciąży?

Wraz z końcem 1. trymestru, czyli około 13. tygodnia ciąży, rozmiary brzuszka zaczynają powiększać się coraz szybciej. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na zwiększanie się rozmiarów dziecka, ale i ze względu na intensywne w tym okresie powiększanie się macicy, narastającą objętość wód płodowych czy rozrost łożyska.

Najbardziej intensywnie brzuch rośnie pomiędzy 20. a 30. tygodniem ciąży. O ile w połowie ciąży macica ma mniej więcej wielkość grejpfruta, pod koniec 2. trymestru przypomina średniego arbuza. Największe rozmiary ciążowy brzuszek osiąga w 36. tygodniu ciąży, gdy dno macicy znajduje się pod łukami żebrowymi. Potem zaczyna się obniżać, przygotowując się tym samym do porodu. Warto przy tym pamiętać, że przesądy, według których kształt i wielkość brzucha mają wskazywać płeć dziecka, nie zostały potwierdzone naukowo.

W 2. trymestrze ciąży nadchodzi czas wymiany garderoby. Dość widoczny i zaokrąglony brzuch sprawia, że dżinsy trzeba zamienić na coś luźniejszego, najlepiej luźne sukienki bądź spódnice czy spodnie ze specjalnym panelem na brzuszek.

W miarę powiększania się brzucha dostrzegalna, ale i odczuwalna przez kobietę jest zmiana sylwetki oraz zwiększona ilość tkanki tłuszczowej w okolicach lędźwiowych. Ponieważ większy brzuch zmienia środek ciężkości ciała, a i uciska różna narządy, pojawia się problem z utrzymaniem równowagi. Dokuczają również trudności ze swobodnym oddychaniem, zgagą i obrzękami. Typowe są częste wizyty w toalecie.

W 3 trymestrze spory brzuch może wywoływać dolegliwości, takie jak ból kręgosłupa, problemy ze snem, pojawienie się refluksu żołądkowo-przełykowego.

reklama

Od czego zależy wielkość brzucha w ciąży?

Wielkość brzucha w ciąży zależy od wielu czynników, takich jak:

  • sylwetka i budowa ciała kobiety,
  • waga przed ciążą,
  • dieta, waga w ciąży,
  • kondycja mięśni brzucha,
  • przebyte porody,
  • ciąża mnoga,
  • położenie macicy.

Co to znaczy? Najwcześniej brzuch w ciąży jest widoczny u kobiet, które są bardzo szczupłe, są w ciąży bliźniaczej lub urodziły co najmniej jedno dziecko (co ma związek z tym, że zwykle mają bardziej rozluźnione mięśnie brzucha).

Nie bez znaczenia jest kondycja fizyczna (chodzi o niewyćwiczone mięśnie brzucha) oraz waga (trzeba pamiętać, że nadprogramowe kilogramy to coś innego niż ciążowy brzuszek). W ciąży należy trzymać się zasady, by „jeść dla dwojga, a nie za dwoje”. Zdrowa i zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla zdrowia zarówno dziecka, jak i jego mamy.

Wielkość brzucha oraz tempo jego wzrostu zależy także od tego, czy płód rozwija się prawidłowo. Na przykład jego obwód będzie zwiększać się szybciej, jeżeli w ciąży stwierdzone zostanie wielowodzie, a wolniej w przypadku małowodzia. Znaczenie ma także ułożenie dziecka, czyli pozycja, jaką przyjmuje.

Ile można przytyć w ciąży?

To, ile kobieta powinna przytyć w ciąży, zależy od tego, ile ważyła przed nią.

I tak:

  • jeżeli wówczas waga była w normie (BMI między 19 a 26), ciężarna może przybrać na wadze od 11 do 13 kilogramów,
  • kobiety z niedowagą mogą przybrać na wadze nawet 16 kg,
  • gdy BMI sprzed ciąży wynosiło powyżej 29, waga powinna wzrosnąć o maksymalnie 11 kg.

Od czego zależy waga dziecka i przyszłej mamy?

To, ile przytyje przyszła mama, to kwestia indywidualna. Wpływa na nią wiele czynników, takich jak:

  • waga przed ciążą,
  • wzrost kobiety,
  • choroby współistniejące.

Na wagę w ciąży wpływa także:

  • waga i wielkość płodu. Pod koniec ciąży płód waży około 3-4 kg,
  • macica - 1 kg,
  • łożysko - około 0,5 do 1 kg,
  • płyn owodniowy - do 2 kg,
  • krew i pozostałe płyny ustrojowe - około 3 kg,
  • powiększające się piersi - do 2 kg.

Jedno jest pewne: w ciąży waga przyszłej mamy sukcesywnie rośnie. Niektóre kobiety tyją tylko tyle, ile waży dziecko wraz z łożyskiem, płynem owodniowym i powiększoną macicą, czyli mniej więcej 10 kilogramów. Są jednak i takie panie, które zaokrąglają się poważnie i szybko, w mgnieniu oka. Te stanowią zdecydowaną większość.

Masa ciała przyszłej mamy powinna być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. Nie są wskazane zbyt duże wahania.

reklama

Czy wielkość brzucha w ciaży ma znaczenie?

Za mały, a może zbyt duży? Wiele z nas spotyka się w ciąży z komentarzami dotyczącymi wielkości brzucha. Stwierdzenia "Ty naprawdę jesteś w ciąży? Bo nie widać" lub "O rany, to już zaraz poród!", kiedy właśnie zaczęłaś 6. miesiąc ciąży nie tylko irytują, ale czasami stają się powodem do niepokoju.

Porównywanie rozmiaru ciążowego brzuszka z brzuchami innych ciężarnych jest pozbawione sensu ponieważ organizm każdej kobiety inaczej zachowuje i zmienia się w ciąży, a dzieci rozwijają się w swoim tempie. Duży brzuch nie zawsze musi oznaczać, że kobieta urodzi duże dziecko, a mały brzuch w czasie ciąży nie musi wiązać się z nieprawidłowościami.

Dlaczego ciążowy brzuch może mały?

Jeśli będziesz mamą po raz pierwszy, a twoje mięśni brzucha są silne, prawdopodobnie twój brzuszek uwidoczni się później. To samo dotyczy kolejnych ciąż mam, które są bardzo wysportowane.

Na to, jak duży jest brzuch w ciąży, wpływa również ułożenie dziecka. Potrafi to być widoczne zwłaszcza pomiędzy 32.-34. tygodniu ciąży, kiedy maluch może się jeszcze swobodnie obracać i raz brzuch może wydawać się większy, raz mniejszy i w ogóle zmieniać kształt.

Znaczenia ma także twój wzrost i budowa. Wysokie, szczupłe kobiety z wydłużoną talią mają sporo miejsca dla małego mieszkańca i dziecko nie wypycha macicy do przodu. Zdarza się, że rosnąca macica rozpycha jelita na boki. Wtedy brzuch będzie wyglądał na bardziej płaski, ale rozlany.

Dlaczego ciążowy brzuch może być duży?

Jeśli poprzednia ciąża rozciągnęła mocno twoje mięśnie brzucha, to kolejna możne być widoczna wcześniej, a brzuszek od początku niżej „osadzony”. Tak, jak w przypadku małego brzuszka, na jego wielkość może wpływać pozycja dziecka.

Ponadto kobiety z krótszą talią mają szansę, że ich dziecko ułoży się tak, że ich brzuch będzie bardziej wypięty. Rosnąca macica może wypchnąć jelita do góry tak, że wyglądasz, jakbyś miała piłkę w brzuchu.

Przede wszystkim, jeśli będziesz się bardzo martwiła o wielkość brzucha, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną oni rozwieją twoje wątpliwości.

Jak dbać o brzuch ciążowy?

Jak dbać o rosnący brzuszek w ciąży? Należy o tym pomyśleć już na początku, jeszcze wtedy, gdy ciąża nie jest widoczna.

Po pierwsze pielęgnacja skóry brzucha

To dobry czas na pielęgnację skóry brzuchai innych miejsc narażonych na rozstępy, takich jak piersi, uda i pośladki. Bardzo ważne jest regularne smarowanie ich głęboko nawilżającymi kosmetykami. Zaleca się stosowanie kremów, balsamów lub olejów codziennie, a najlepiej co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Pamiętaj, że muszą być to preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry brzucha ciężarnej? Przede wszystkim oleje roślinne (np. migdałowy, kokosowy, lniany, z wiesiołka, oliwek), które są naturalnymi emolientami i pomagają utrzymać optymalny poziom nawilżenia skóry.

Nie tylko pomagają chronić skórę przed nadmierną utratą wody, ale i zawierają witaminę E, która jest przeciwutleniaczem, a i zabezpiecza przed utratą włókien kolagenu i elastyny. W rezultacie uelastycznia skórę.

Kilka razy w tygodniu zrób peeling całego ciała. Możesz zastosować zarówno peelingi domowej roboty (np. mieszając cukier, czy sól z olejkiem i żelem pod prysznic) lub skorzystać z gotowych produktów. Te także muszą być odpowiednie dla ciężarnych.

Po drugie: masaż ciała

Nie zapominaj o masażu. Delikatniej masuj brzuch i piersi (omijając sutki), nieco bardziej intensywnie również uda, pośladki i biodra. Na gąbkę możesz wlać oliwkę dla niemowląt.

A co ze szczotkowaniem ciała na sucho? Z zabiegiem tym należy uważać. Nie wykonywać go w III trymestrze zarówno na brzuchu (by nie spowodować przedwczesnych skurczy) i piersiach (zwłaszcza w okolicy brodawek).

Po trzecie: aktywność fizyczna i dieta

W czasie ciąży zalecana jest aktywność fizyczna, choć ćwiczenia wzmacniające strukturę brzucha są oczywiście zakazane. Do porodu możesz ćwiczyć jogę czy pilates prenatalny - jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Dobrym pomysłem są spacery i pływanie. Nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni dna miednicy.

Postaraj się także przestrzegać zasad racjonalnej, urozmaiconej, dobrze zbilansowanej diety, która dostarcza jest źródłem substancji odżywczych, w tym witamin i minerałów, które są ważne także dla skóry. Postaraj się również nie przekraczać norm żywieniowych, zalecanych przez specjalistów i nie przybierać na wadze zbyt dużo.

I jeszcze jedno! Nawilżenie skóry najlepiej zacząć od środka. Kobieta w ciąży powinna pić nawet 3 litry wody dziennie.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: