Pochwa po porodzie. Jak się zmienia?
Czy to możliwe żeby dziecko było w stanie wydostać się przez pochwę na zewnątrz? Codziennie miliony ciężarnych z lekkim przerażeniem myślą o porodzie, a chwilę później zadają sobie pytanie: “Czy moja pochwa po porodzie będzie taka sama?” Odpowiadamy.
Całe szczęście twoje ciało przygotowuje się do porodu od samego poczęcia. Dwa hormony: estrogen (zwiększa przepływ krwi i ułatwia rozciąganie pochwy w czasie porodu) oraz relaksyna, która działa rozluźniająco na więzadła i stawy w miednicy i zmniejsza napięcie mięśnia szyjki macicy; działają tak, aby ułatwić rozciągnięcie pochwy podczas przychodzenia dziecka na świat
Od czego zależy rozciągnięcie pochwy podczas porodu?
Chciałoby się powiedzieć, że od szczęścia rodzącej i coś w tym jest. Przede wszystkim wpływ mają:
- twoje wrodzone predyspozycje
- wielkość dziecka
- przebieg porodu, np: czy używano kleszczy lub próżnociągu
- liczba porodów,
- wytrzymałości mięśni dna miednicy czyli opłaca się wykonywać ćwiczenia dna miednicy
Pochwa po porodzie naturalnym
Jeżeli podczas porodu nie trzeba było nacinać krocza, ani nie zostało rozerwane będziesz odczuwać przez kilka dni ból lub dyskomfort związany z rozciągnięciem i posiniaczeniem pochwy. Ból może się w zmagać podczas kichania lub kasłania, ale minie w czasie 6 tygodni połogu.
Pochwa po pęknięciu lub nacinaniu krocza w trakcie porodu
Pęknięcie lub nacięcie bywa bolesne, późniejsze zszywanie również. Rana będzie się goiła od siedmiu dni do ponad 12 tygodni, ale do pełnego komfortu potrzebujesz trochę czasu. W miejscu szwów możesz odczuwać ból, ciągnięcie, drętwienie i swędzenie.
Według American College of Obstetricians i Gynecologists od 53 % do 79% porodów naturalnych kończy się z pewnego rodzaju obrażeniami pochwy.
Obrażenia I stopnia obejmują tylko skórę wokół otworu pochwy lub skóry krocza u zwykle nie jest potrzebne zszywanie, a rana się goi do 4 tygodni.
Obrażenia II stopnia wiążą się z uszkodzeniem mięśni krocza, które wspomagają macicę, pęcherz i odbytnicę. Najczęściej potrzebne są szwy. Tu również rana goi się około 4 tygodni.
Obrażenia III stopnia są to rany szarpane mięśni krocza i mięśni wokół odbytu. W przeciwieństwie do mniej poważnych łez i często wymagają interwencji chirurgicznej. Leczą się około 12 tygodni. Uzdrowienie może
Obrażenia IV stopnia wpływają na mięśnie krocza, mięśnie wokół odbytu i tkanki wyściełające odbytnicę, są najpoważniejsze. Przeprowadza się operację chirurgiczną, często poważną i goją się dłużej niż 12 tygodni.
reklama
Pochwa po cesarskim cięciu
Właściwie nie powinna się rozciągnąć, ale jeżeli cesarskie cięcie było wykonane w nagłym trybie, a wcześniej dziecko mocno uciskało na krocze lub położna starała się pomóc robiąc masaż szyjki macicy to możesz czuć dyskomfort w pochwie po porodzie.
Czy pochwa wróci do stanu sprzed porodu?
Po kilku tygodniach ( od 6 - 8 tygodni) pochwa powinna się obkurczyć do poprzedniego rozmiaru. Jednak oprócz obkurczaniu się tkanek organizm młodej mamy podlega również zmianom hormonalnym.
Dopóki karmisz piersią, twój organizm wytwarza mniej estrogenów, które są odpowiedzialne za elastyczność i rozciągliwość ścian pochwy. Stąd kobiety, które wybrały cesarskie cięcie, żeby zapobiec “rozszerzeniu się pochwy” często są zawiedzione, że po porodzie tez czują w niej luz. Dopiero, kiedy wróci menstruacja, powodując wzrost estrogenów ścianki staną się bardziej elastyczne.
I oto nadchodzi dzień, kiedy czujesz się gotowa pójść z partnerem do łóżka. Zapewne pierwsze o czym pomyślisz, to..."Jaka pozycja seksualna będzie bezpieczna po porodzie" i po chwili: "Czy moja pochwa się nie zmieniła po porodzie?" Trochę się zmieniła.
Lekarz ginekolog z pewnością zauważy różnicę. Ty i twój partner niekoniecznie. Część mam się cieszy, że po porodzie przestało czuć dyskomfort w czasie stosunku, bo wcześniej miały poczucie , że są “zbyt wąskie”.
Niektóre panie jednak nadal czują, że pochwa stała się zbyt luźna i gorąco je namawiamy do wykonywania ćwiczeń dna miednicy (Kegla), bo wzmacniają i uelastyczniają mięśnie.
Jeśli czujesz dyskomfort warto, żebyś się udała z wizytą do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Po badaniu i wywiadzie dostaniesz zbiór zaleceń wskazówek i ćwiczeń dobranych pod kątem twojego problemu, informacje - co wolno a czego nie wolno i w jaki sposób powinno się wykonać ćwiczenia.
Jak jeszcze może zmienić się pochwa po porodzie?
Brak wrażliwości - drętwienie pochwy
Niektóre kobiety po porodzie obserwują drętwienie lub brak wrażliwości pochwy. Związane jest to z mikrouszkodzeniami ścianek pochwy, które pojawiły się podczas porodu. Ich zakończenia nerwowe potrzebują czasu na rehabilitację. Po jakimś czasie wszystko znów wróci do normy.
reklama
Ból pochwy i krocza
Najczęściej jest to związane z nacięciem lub rozerwaniem podczas porodu. Ból występuje w miejscu szwów i potrafi być naprawdę ostry. Liczne zakończenia nerwowe decydują o dużej wrażliwości tej okolicy. Po kilku dniach - tygodniach dolegliwości znikną. Jeśli jednak zauważysz, że się nasilają - koniecznie skonsultuj się z lekarzem, bo może to być objaw stanu zapalnego.
Jak możesz sobie pomóc?
- Umieść lód (oczywiście opakowany w folię i owinięty w czystą pieluszkę tetrową) lub zimny okład, aby złagodzić ból i obrzęk.
- Siadaj na specjalnychpoduszkach lub dmuchanym kółku, zamiast twardej powierzchni.
- Po zrobieniu siusiu koniecznie się podmywaj. Wystarczy butelka z czystą, ciepłą wodą
Suchość pochwy
Jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów w okresie poporodowym jest suchość pochwy, która pojawia się w wyniku obniżenia poziomu estrogenu. Najczęściej ta przypadłość dopada mamy, które karmią piersią. Tkanka pochwy staje się cieńsza, mniej elastyczna i bardziej podatna na obrażenia. Moga temu towarzyszyć stany zapalne, pieczenie i swędzenie. Współżycie seksualne może być bolesne i powodować krwawienie. Objawy te powinny zniknąć, gdy przestaniesz karmić piersią, a poziom estrogenów powróci do normy.
Kolejną przyczyną suchości pochwy może być poporodowe zapalenie tarczycy.
Podczas zapalenia tarczyca może wytwarzać za dużo lub za mało hormonów tarczycowych. Poporodowe zapalenie tarczycy dotyka 5 do 10 %kobiet, według American Thyroid Association.
Objawy to:
- drżenie
- kołatanie serca
- drażliwość
- trudności ze snem
- przybranie na wadze
- zmęczenie
- wrażliwość na zimno
- depresja
- sucha skóra
- suchość pochwy
Lekarz na podstawie wyników badań zleci ci odpowiednią kurację. Na szczęście, w większości przypadków wszystko wraca do normy w ciągu 12 do 18 miesięcy.
Co możesz zrobić?
Używaj lubrykantów. Uwaga, jeśli twój partner używa prezerwatyw, bo mogą je uszkodzić.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem o stosowaniu kremu i globulek dopochwowych z kwasem hialuronowym lub kremów dopochwowych z estrogenem.
Pij wodę. Dbaj o dobre nawodnienie organizmu.
Bez wskazań lekarza unikaj irygacja pochwy, która może podrażniać wrażliwe tkanki.
Swędzenie pochwy
Jeśli pojawia się bezpośrednio po porodzie konieczni powiedz o tym położnej. Może być reakcją alergiczną na szwy lub jakieś środki antyseptyczne używane na sali porodowej. W późniejszym okresie może być też informacją o jakimś stanie zapalnym, np. zakażeniu grzybiczym.
Jeśli niedługo po porodzie swędzeniu zaczyna towarzyszyć stęchły nieprzyjemny zapach, to może być oznaką zapalenia macicy, więc koniecznie poinformuj o każdej zmianie lekarza.
Jak pomóc w wygojeniu się pochwy po porodzie?
- Powstrzymaj się od życia seksualnego w tym okresie, żeby pozwolić na regenerację uszkodzonej tkanki macicy
- Koniecznie wykonuj ćwiczenia Kegla, które nie tylko lepiej ukrwią, ale również wzmocnią mięśnie pochwy.
- Używaj lubrykantów, które nie tylko pozwolą ci bezboleśnie cieszyć się seksem, ale również dzięki nim nie będziesz mieć otarć, które mogą prowadzić do stanów zapalnych.
- Wietrz ranę i pamiętaj o podmywaniu w czasie każdej wizyty w łazience
reklama
Co jeżeli pochwa jednak jest zbyt luźna?
Jeżeli wykonujesz ćwiczenia, minęło dużo czasu po porodzie i nie widzisz zmiany możesz się zdecydować na waginoplastykę. Jest to zabieg, który zmniejsza, uelastycznia, jak również poprawia nawilżenie pochwy. W dodatku można go wykonać bez użycia skalpela, a za pomocą lasera. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Największy minus to, że niestety nie jest refundowany przez NFZ a koszt wynosi od 2,5 tys. zł. do 5 tys.zł.
Chyba najlepsze, co możesz dla siebie zrobić to rozpocząć ćwiczenia mięśni dna miednicy już w trakcie przygotowań do ciąży. Warto.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień