Upławy w ciąży
Niepokoją cię upławy w ciąży? Jeśli nie są żółte, zielonkawe, brunatne lub podbarwione krwią, nie mają nieprzyjemnego zapachu bądź niepokojącej konsystencji, a przeraża cię jedynie ich ilość, uspokój się. Zwiększona produkcja śluzu w ciąży to zjawisko jak najbardziej normalne. Jak jednak odróżnić prawidłowy śluz od upławów, które mogą świadczyć o infekcji?
Upławy w ciąży - prawidłowa wydzielina
Wydzielina z pochwy w pierwszych tygodniach ciąży, dokładnie jak i przed zapłodnieniem, powinna być bezwonna, o jednolitej konsystencji, w kolorze białawo-przezroczystym lub lekko żółtawym. Zmienia się jedynie jej ilość.
Zwiększona produkcja śluzu w ciąży to zjawisko jak najbardziej normalne, a co więcej – pożądane. Wydzielina, produkowana głównie przez gruczoły szyjkowe, chroni płód przed infekcjami wywołanymi przez drobnoustroje. Zaczyna również tworzyć czop śluzowy (to gęsta, zbita wydzielina) w szyjce macicy. To naturalna bariera jamy macicy przed patogenami.
- Śluz w ciąży chroni drogi rodne oraz rozwijający się płód przed infekcjami. Fizjologicznie pojawia się w umiarkowanej ilości, jest białawo-przezroczysty, bezwonny, o jednolitej konsystencji.
Upławy w ciąży - co powinno zaniepokoić?
Zachodzące u kobiety ciężarnej zmiany hormonalne powodują zmiany w ilości śluzu w pochwie, co jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to również z większą skłonnością do zakażeń.
Obfita wydzielina z pochwy u kobiet w ciąży to stan fizjologiczny. Należy jednak pamiętać, że ta powinna być przezroczysta lub biaława (po wyschnięciu może pozostawiać na bieliźnie żółtawy ślad). Upławy w ciąży o innej barwie stanowią zwykle objaw infekcji intymnej. Przyczyną zakażenia pochwy mogą być bakterie, grzyby lub pierwotniaki.
Objawem infekcji jest pojawienie się wydzieliny zmienionej i nieprawidłowej. W zależności od rodzaju zakażenia pojawiają się upławy żółte, zielone, brązowe lub białe. Czasem są one bardzo obfite i posiadają nieprzyjemny zapach.
W przypadku infekcji intymnej w ciąży może pojawić się także:
- świąd okolic intymnych i sromu,
- pieczenie okolicy płciowej,
- zaczerwienienie narządów płciowych,
- szczypanie i pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu.
reklama
Białe upławy w ciąży
Grzybicze zakażenia pochwy najczęściej wywołują drożdżaki. Choroba bywa konsekwencją fizjologicznego podwyższenia poziomu glukozy w wydzielinach ciała i w moczu podczas ciąży. To tworzy doskonałe środowisko do namnażania się tego rodzaju patogenów.
Objawem infekcji grzybiczej są kłaczkowate, serowate, białe upławy o konsystencji twarożku, które przylegają do śluzówki sromu i ścian pochwy. Towarzyszy im świąd i pieczenia pochwy, a także zaczerwienienie okolicy sromu.
Infekcja bakteryjna a upławy w ciąży
Bakteryjne infekcje pochwy w ciąży to skutek rozwoju stanu zapalnego śluzówki pochwy wywołany przez nadmiernie skolonizowane bakterie beztlenowe, ale i inne patogeny obecne w środowisku pochwy.
- Pochwa nie jest środowiskiem sterylnym. Żyje w niej ponad sto mikroorganizmów, również takich, które wywołują choroby. Jeśli odczyn pH pochwy jest odpowiednio kwaśny, a florę bakteryjną dominują pałeczki kwasu mlekowego, infekcja się nie rozwija.
Objawem tzw. waginozy bakteryjnej są nieprzyjemnie pachnące upławy o jednorodnej strukturze i białym kolorze (lub szaro-białym).
Zielone i żółte upławy w ciąży
Gdy w ciąży dojdzie do zakażenia pierwotniakowego, za które odpowiada rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), pojawiają się:
- żółte upławy lub żółto-zielona wydzielina,
- zielonkawy śluz,
- pieniste czy obfite upławy.
Może dojść do zapalenia pęcherza moczowego. Pojawia się również pieczenie podczas oddawania moczu oraz ropne (białe) zabarwienie moczu.
reklama
Brązowe upławy w ciąży
Brązowe upławy w ciąży lub brunatne plamienie zwykle wskazuje na:
- zagnieżdżanie się zarodka w macicy na początku ciąży,
- uraz dróg rodnych po USG przezpochwowym lub badaniu ginekologicznym,
- polipa szyjki macicy,
- nadżerki,
- rozwieraniu się szyjki i nadchodzącym rozwiązaniu pod koniec ciąży.
Niekiedy upławy z krwią w ciąży mogą zwiastować poronienie lub raka szyjki macicy.
Specjaliści uspokajają, że przyczyną plamień we wczesnej ciąży może być pozbywanie się z organizmu resztek krwi. Ta do pewnego momentu może być potrzebna, aby chronić zarodek, a po jakimś czasie jest po prostu usuwana. Jeśli brązowe plamienie czy krwawienie w ciąży jest bardzo skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy, jest bardzo mało prawdopodobne, że dzieje się coś złego.
Jeśli jednak upławy są obfite, przypominają krwawienia miesiączkowe (lub jeśli pojawiają się widoczne skrzepy), towarzyszą im bolesne skurcze macicy, najlepiej zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Należy wykonać badanie ginekologiczne, USG oraz badania krwi, które odpowiedzą na pytanie czy doszło do poronienia.
Wodniste upławy w ciąży
Zwiększona ilość białawej wydzieliny z pochwy w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze to stan fizjologiczny. Nie powinno to niepokoić pod warunkiem, że wydzielina nie ma nieprzyjemnego zapachu i nie pojawiają się inne objawy zakażenia pochwy.
Za wodniste upławy w ciąży odpowiada wysoki poziom stężenia estrogenów i progesteronu w ciąży. Ale zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety to nie wszystko. Wodnista wydzielina z pochwy pod koniec ciąży może wskazywać na pęknięcie worka owodniowego.
Leczenie upławów w ciąży
Wygląd upławów w ciąży to cenna informacja na temat zdrowia intymnego ciężarnej. Jeśli śluz ma podejrzaną barwę, zapach i konsystencję, co może wskazywać na infekcję, sytuacja wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Samoleczenie może mieć poważne skutki i prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie ustalenie przyczyny infekcji pochwy w czasie ciąży. Aby ja ustalić, wykonuje się:
- posiew,
- wymaz bakteriologiczny,
- wymaz mykologiczny,
- cytologię,
- badanie czystości pochwy (biocenoza).
Leczenie infekcji zależy od przyczyn nieprawidłowej wydzieliny z pochwy w ciąży. Stosuje się leki przeciwgrzybicze i antybiotyki, a także (w ramach leczenia wspomagającego) nawilżające globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym (regenerują nabłonek pochwy i utrzymają kwaśne pH pochwy).
Jeżeli obfita (ale prawidłowa) wydzielina z pochwy jest przyczyną świądu lub pieczenia, można pomocniczo stosować nasiadówki z naparu rumianku i nagietka oraz irygacje. To powinno przynieść ulgę.
reklama
Czy upławy w ciąży są groźne?
Stan zapalny pochwy bezwzględnie wymaga leczenia z uwagi na bliskie położenie rozwijającego się dziecka oraz ryzyko jego infekcji, prowokowania skurczów macicy albo wywoływania poważnych zmian zapalnych.
Zapobieganie infekcjom pochwy
Co robić, by zapobiegać upławom i infekcjom w ciąży?
Szczególnie dbaj o higienę okolic intymnych. Nie używaj pachnących mydeł, zastąp je preparatami zawierającymi kwas mlekowy: płynem do higieny intymnej czy chusteczkami. To pomoże uniknąć podrażnień i zachować prawidłową florę bakteryjną. Najlepiej wybrać żel hipoalergiczny, bez sztucznych barwników oraz parabenów.
- Myjąc krocze i odbyt, zawsze wykonuj ruch ręki od przodu ku tyłowi.
- Nie bierz długich kąpieli.
- Nie używaj tamponów. Ogranicz do minimum stosowanie wkładek higienicznych (na skutek rzadkiej wymiany są doskonałym miejscem do rozwoju bakterii).
- Unikaj obcisłej bielizny, noś przewiewne, bawełniane (co nie znaczy, że nieładne) majteczki.
- Wprowadź dietę ubogą w cukry, które są doskonała pożywką dla bakterii i grzybów. Jedz jogurty i inne produkty mleczne, zawierające żywe kultury bakterii.
- Kontroluj stopień czystości pochwy, wykonując cytologię. Chodź na regularne wizyty kontrolne udo ginekologa.
Jeśli cię coś zaniepokoi, swą wydzielinę pochwową możesz zbadać sama, posługując się testem zakupionym w aptece. W ten sposób wykryjesz zarówno infekcje bakteryjne, grzybicze, jak i wyciek płynu owodniowego.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień