Kiedy pójść do fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie?

Kiedy pójść do fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie?

We Francji, każda kobieta po porodzie ma prawo do 10-20 indywidualnych sesji z wykwalifikowanym fizjoterapeutą uroginekologicznym. Wczesna reedukacja poporodowa pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, poprawia kondycję mięśni i pomaga kobiecie wrócić do aktywności seksualnej i poczucia komfortu. Niestety w Polsce mało kto mówi o terapii uroginekologicznej, więc zaczynamy.

Przez 9 miesięcy Twoje ciało przeszło wiele zmian, niektóre widoczne są gołym okiem inne są dobrze ukryte. Zgodnie z definicją połóg trwa 6 tygodni. To okres kiedy teoretycznie cofają się zmiany, które zaszły w Twoim organizmie podczas ciąży i porodu.

Obecnie jednak coraz częściej zwraca się uwagę, że wiele nieprawidłowości i dolegliwości może utrzymywać się do roku po porodzie a czasami dłużej. Im szybciej wychwycisz sygnały, które daje Ci Twoje ciało, im szybciej zauważysz różnicę w funkcjonowaniu Twojego organizmu tym większe są szanse na działania zachowawcze.

Jakie objawy powinny Cię niepokoić?

  • Nietrzymanie moczu, gazów lub stolca
  • Ból w obrębie miednicy
  • Ciągłe zaparcia, które nie ustąpiły po porodzie
  • Bolesność w kroczu po nacięciu lub pęknięciu
  • Bolesne stosunki
  • Zmieniony kształt brzucha z powodu rozejścia mięśnia prostego
  • Uczucie "ciężkości" krocza, które może być objawem obniżenia narządów miednicy mniejszej, a nawet wypadania narządów miednicy u kobiet po porodzie
  • Bolesna, sztywna blizna po cesarskim cięciu
  • Ból kręgosłupa, który może być przyczyną przeciążenia lub spędzania dużej ilości czasu w pozycjach, które nasilają objawy

reklama

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Podstawą pierwszej wizyty jest zebranie wywiadu i badanie. Fizjoterapeuta na pewno zada pytania dotyczące przebiegu ciąży oraz porodu, aktywności fizycznej przed ciążą podczas ciąży i obecnie, zapyta o ból inne objawy ze strony układu moczowo- płciowego, dietę, nawodnienie, ewentualną suplementację, choroby współistnieją, zaburzenia hormonalne itp

Podczas wizyty zostaną zbadane:

Po badaniu i wywiadzie dostaniesz zbiór zaleceń wskazówek i ćwiczeń dobranych pod kątem twojego problemu, informacje - co wolno a czego nie wolno i w jaki sposób powinno się wykonać ćwiczenia.

Oprócz samych ćwiczeń ważny jest aspekt funkcjonalny - czyli wykorzystanie wiedzy, którą przekaże Ci fizjoterapeuta w życiu np. podczas aktywności dnia codziennego lub ćwiczeń fizycznych.

Podstawą powrotu do formy jest także postawa, którą przyjmujemy podczas wielu czynności dnia codziennego - pchanie wózka, stanie w kolejce, podczas kąpania dziecka etc. Jeśli postawa, która przyjmujesz będzie za każdym razem nieprawidłowa- tzn obciążająca mięśnie brzucha, dna miednicy, kręgosłup będzie to miało hamujący wpływ na powrót do formy. Przyjmując dobrą postawę przyspieszasz w sposób bezpieczny odzyskiwanie sprawności sprzed ciąży.

mgr Agata Skoworodko 
Absolwentka wrocławskiej AWF na wydziale Fizjoterapii. Certyfikowana terapeutka uroginekologiczna.
Fizjoklinika

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: