Ćwiczenia Kegla - intymny fitness
Ćwiczenia Kegla, czyli intymny fitness (przyznasz, że brzmi nieźle) możesz uprawiać wszędzie – w każdej sytuacji i o każdej porze. Wystarczą codziennie, kilkuminutowe sesje, by dzięki wzmocnionym przez ćwiczenia mięśniom życie seksualne osiągało szczyty, a problemy z nietrzymaniem moczu zniknęły. Ten dyskretny fitness przyda ci się także przed porodem bądź po urodzeniu dziecka – pomoże wrócić do formy.Tajemnicze mięśnie. Intymny fitness. Już wiesz, o czym mowa?
Mięśnie Kegla
Naturalnie o mięśniach Kegla, które są rozpięte pomiędzy kością łonową i guziczną, otaczają cewkę moczową, pochwę i odbytnicę. Należą do nich: dźwigacz odbytu, zwieracz cewki moczowej, mięsień opuszkowo-gąbczasty, mięsień poprzeczny głęboki krocza, mięsień guziczny, zwieracz zewnętrzny odbytu, mięsień kulszowo-jamisty, mięsień poprzeczny krocza.
Kiedy mięśnie są silne i mocno napięte, podtrzymują narządy we właściwym położeniu i wszystko działa, jak należy. Dlatego warto ćwiczyć.
reklama
Ćwiczenia Kegla
Ćwiczenia na te partię mięśni opracował amerykański lekarza Arnold Kegel, w latach 40. XX wieku. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie i naukę kontrolowania mięśni dna miednicy. Powinny je wykonywać wszystkie, także młode, kobiety - to inwestycja na lata.
Na czym polegają ćwiczenia Kegla?
Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 5-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu. Zacznij od 5 powtórzeń. Napinaj mięśnie dna miednicy, przytrzymaj je w napięciu przez pięć sekund, a następnie puść – pozostań w spoczynku kolejne pięć sekund. Z czasem dojdź do kilkunastu powtórzeń. Kegel zalecał, by wykonywać codziennie 3 serie po 5–10 minut.
Jeśli masz problem ze zlokalizowaniem mięśni bądź nie wiesz, czy dobrze wykonujesz ćwiczenia, treningi możesz rozpocząć w toalecie, podczas oddawania moczu – wystarczy, że będziesz wstrzymywać strumień moczu.
reklama
Korzyści wynikające z ćwiczeń Kegla
Wykonywane regularnie ćwiczenia Kegla wzmacniają i uelastyczniają mięśnie dna miednicy, co ma działanie i doraźne, i prewencyjne:
- ułatwia poród,
- zapobiega opuszczaniu się narządów (mięśnie dna macicy podtrzymują narządy jamy brzusznej),
- zapobiega wysiłkowemu nietrzymaniu moczu,
- zwiększa satysfakcję seksualną kobiet (mężczyzn także),
- pozwala utrzymać zdrowie intymne w doskonałej formie.
Jak wykonywać ćwiczenia Kegla?
Efekty ćwiczeń powinny być odczuwalne po kilku tygodniach pod warunkiem, że zadbasz o systematyczność treningów, a i ćwiczenia będziesz wykonywać prawidłowo. Podczas sesji napnij-rozluźnij, pamiętaj, by:
- nie napinać mięśni brzucha i pośladków,
- nie wstrzymywać oddechu,
- kiedy już nauczysz się rozpoznawać mięśnie Kegla, a ćwiczenia będą dla ciebie codzienną rutyną, zrezygnuj z treningów podczas oddawania moczu – to zwiększa bowiem ryzyko infekcji dróg moczowych.
reklama
A może gadżety?
Czy ćwiczenia Kegla będą jeszcze bardziej efektywne, jeśli podczas treningu będziesz korzystać z gadżetów? Warto sie zorientować w temacie i zdecydować na tak zwane kulki gejszy bądź specjalne ciężarki dopochwowe. Dobrze byłoby zrobić to w konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
Słabe mięśnie Kegla
Mięśnie Kegla warto ćwiczyć szczególnie wtedy, kiedy czujesz, że są one słabe. O tym, że mięśnie Kegla są w kiepskiej kondycji, może świadczyć:
- nietrzymanie moczu – podczas kichania, śmiania się czy wysiłku,
- brak satysfakcji seksualnej,
- trudności z osiągnięciem orgazmu,
- wady postawy,
- obniżanie i wypadanie narządów rodnych.