Kiedy i jak przeć podczas porodu
Wiele mam, myśląc o porodzie, zalewa fala pytań. Jak długo będzie trwał poród? Kiedy i jak oddychać, no i przeć, by dziecko przyszło na świat szybko i… bezboleśnie? Nie na wszystkie pytania można znaleźć odpowiedzi przed porodem, niemniej warto ich szukać. My na przykład możemy podpowiedzieć kiedy i jak przeć podczas porodu.
Zacznijmy od tego, że przebieg porodu można podzielić na trzy okresy. Etap pierwszy to faza rozwierania, czyli przygotowanie kanału rodnego do akcji porodowej. Etap drugi to czas wydalania płodu. Określa on czas od momentu, kiedy szyjka macicy osiągnęła pełne rozwarcie do momentu urodzenia dziecka. To właśnie w tym okresie, w ostatniej części aktu, pojawiają się skurcze parte. Ostatni etap – łożyskowy. Wówczas następuje „urodzenie” łożyska.
Parcie podczas porodu
Parcie to najważniejszy i najtrudniejszy etap porodu, w którym aktywny udział bierze rodząca. Mówi się, że ta faza jest bolesna, ale nie każda rodząca tak twierdzi. O ile dla niektórych mam ból jest nie do zniesienia, dla innych niekoniecznie. Nie każda kobieta odczuwa skurcze parte w ten sam sposób - to sprawa indywidualna. Niemniej parcie nie jest miłym doznaniem, ponieważ przypomina bardzo silny ucisk na pęcherz i odbyt, któremu towarzyszy uczucie rozpierania.
Wiecie, co łagodzi ból parcia? Myśl, że celem parcia jest urodzenie dziecka, a każdy skurcz party to kolejny krok, który przybliża spotkanie z dzieckiem.
reklama
Na czym polegają skurcze parte?
Skurcze macicy stają się skurczami partymi, gdy szyjka osiągnie pełne rozwarcie, a główka dziecka znajduje się już na dnie kanału rodnego. Skurcze parte trwają od 60 do 90 sekund, występują co 2 do 5 minut. Pomiędzy skurczami następuje krótka przerwa. Faza parta trwa zazwyczaj kilka, kilkanaście minut.
Na czym polegają skurcze parte? Mięśnie gładkie trzonu macicy kurczą się, ale to dzięki pracy innych mięśni (tułowia i defekacyjnymi) i pracy rodzącej, są w stanie wypchnąć dziecko na zewnątrz. To dlatego kobieta musi przeć - by wesprzeć pracę macicy. Można powiedzieć, że w pracy mamę wspiera także maluszek – jego główka mocno naciska na zakończenia nerwowe w okolicach odbytu i pęcherza moczowego, co sprawia, że skurcze się nasilają, a dziecko jest wypychane na zewnątrz.
Jak przeć podczas porodu?
Podczas skurczów porodowych kobieta musi uruchomić tłocznię brzuszną, dlatego w pewnym sensie mechanizm porodu przypomina załatwianie się (zresztą nie przez przypadek podczas parcia dochodzi do wypróżniania się - stąd zalecenie, by wcześniej wykonać lewatywę bądź wypróżnić się po aplikacji czopka).
Jeśli chodzi o samo parcie, to wymaga ono woli i siły kobiety tylko do momentu, kiedy główka dziecka zejdzie nisko do kanału rodnego. Wówczas parcie staje się odruchowe i mechaniczne. Nie ma siły, która by je powstrzymała. Podczas skurczów partych główka zaczyna naciskać na tkanki krocza, uwypuklając je. w przerwie między skurczami cofa się i znika, ale po chwili znów jest widoczna. To wtedy skurcze ostatecznie nasilają się, maluch obniża się w kanale rodnym i przekręca o 90 stopni (dopasowuje się kształtem główki do kanału rodnego). Zwykle po kilku, kilkunastu skurczach główka „wychodzi”.
Podczas parcia możesz przyjmować różne pozycje – od leżenia na łóżku, na wznak lub na boku, przez kucanie, klęk, po stanie, jednak dla personelu najwygodniejsze będzie leżenie na łóżku. Dzięki temu położna i lekarz mogą kontrolować sytuację, obserwować poród i wspierać rodzącą.
reklama
Kiedy przeć podczas porodu?
Oddychanie podczas porodu jest bardzo ważne, gdyż może wspomagać poród i łagodzić ból. Kiedy przeć podczas porodu?
Przyj wtedy, gdy czujesz taką potrzebę (chyba, że położna mówi inaczej). Może się zdarzyć, że będziesz czuła skurcze parte i potrzebę parcia, ale położna ci na to nie pozwoli. Dzieje się tak wtedy, gdy zbyt szybkie i gwałtowne wydostanie się na zewnątrz mogłoby zaszkodzić dziecku (jest owinięte pępowiną lub ma to na celu ochronę główki przed uszkodzeniem). Słuchaj położnej i oddychaj wówczas szybko lub wydmuchuj powietrze.
Przeć należy na szczycie skurczu. Na początku skurczu, gdy czujesz, że nadchodzi „fala”, weź głęboki wdech, zaś na jego szczycie wstrzymaj oddech, zamknij usta, przygnij głowę do klatki piersiowej i zacznij przeć z całych sił. Przyj tak, jakbyś chciała wypchnąć z siebie dziecko i tak długo, jak długo może zatrzymać oddech. Powinnaś być skoncentrowana. Staraj się nie krzyczeć, bo to tylko marnuje twoje siły. Między skurczami oddychaj spokojnie i niezbyt głęboko.
Dlaczego właściwe parcie jest takie ważne?
Zbyt wczesne parcie jest nieskuteczne, może też wydłużać poród, doprowadzić do pęknięcia szyjki macicy. Jest też bardzo męczące. To dlatego bardzo ważne jest uczestnictwo w zajęciach w szkole rodzenia, a podczas porodu słuchanie rad i wskazówek położnej. To przewodnik w trakcie porodu. Jeśli rodząca i położna nie współpracują, poród jest zdecydowanie mniej efektywny.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień