Poród w domu
Dla wielu kobiet poród w domu to idealna alternatywa dla porodu szpitalnego - spokój, cisza i atmosfera intymności, chwile niezmącone wizytami personelu medycznego i niekończącą się sekwencją zabiegów i procedur. Dla innych to brak poczucia bezpieczeństwa i wizja powikłań, które wymagają interwencji medycznej, ratującej życie matki lub dziecka.
W Polsce porodów domowych nie odbywa się wiele - nie jest to rozwiązanie popularne. Inaczej jest w innych krajach, głównie Europy Zachodniej – tam porody domowe nie są czymś niezwykłym.
Zalety porodu domowego
Zalet porodu w domu bez wątpienia jest wiele. Najważniejsze z nich:
- podczas akcji porodowej ciężarna przebywa w komfortowych warunkach, w znanym sobie otoczeniu, w każdej chwili może położyć się na własnym łóżku lub wziąć prysznic we własnej łazience. Bardzo ważna jest również obecność znajomych zapachów, odgłosów oraz kolorów. Wiele kobiet rodzących w domu podkreśla związek między harmonijnym porodem a brakiem konieczności opuszczenia swojego mieszkania.
- kobieta ma wpływ na to, co się dzieje (choćby decydując o pozycji rodzenia) – wszystko przebiega w naturalnym rytmie. Położna poświęca uwagę tylko jednej osobie - pomaga, podpowiada, informuje, ale niczego nie narzuca i nie przyspiesza. Rodzice mogą skupić się na przeżywaniu porodu, nie na innych, przyziemnych sprawach (kontakt z personelem, który swą uwagę dzieli pomiędzy wielu pacjentów).
- po porodzie noworodek nie jest nigdzie zabierany, przez cały czas przebywa z rodzicami, dlatego nie trzeba spieszyć się z przywitaniem dziecka. Maluszek nie musi być poddany rutynowym zabiegom stosowanym w szpitalu (odśluzowanie, szybka kąpiel, mierzenie, ważenie, itp.). W dalszym ciągu możecie pozostać razem, bez potrzeby rozstania się.
- Noworodkowi nie grożą w domu szpitalne zakażenia.
- Osoba towarzysząca przy narodzinach dziecka, może skoncentrować się na wspieraniu partnerki, bez skrępowania angażuje w poród.
- Badania dowodzą, że dzieci urodzone w domu z reguły są spokojniejsze, a ich mamy są mniej narażone na depresję poporodową.
reklama
Ryzyko związane z porodem w domu
Przeciwników porodów domowych jest wielu. Argument jest zasadniczo jeden - to zbyt duże ryzyko w momencie pojawienia się nieoczekiwanych komplikacji (we wszystkich fazach porodu), przy jednoczesnym braku możliwości udzielenia szybkiej specjalistycznej pomocy. Bywa przecież, że w czasie porodu konieczny jest transport rodzącej do szpitala (przyczyną są nieprawidłowości – krwawienie czy nieprawidłowe wstawianie się dziecka do kanału rodnego), a niekiedy powikłania pojawiają się dopiero po urodzeniu dziecka (trudności z wydaleniem łożyska czy krwotok). Czasem natychmiastowej interwencji wymaga noworodek.
Dlatego wiele osób wybiera inne możliwości porodu, które uwzględniają znaczenie komfortu psychicznego, ale również bezpieczeństwa. Obecnie coraz więcej szpitali oferuje warunki zbliżone do domowych, a odpowiednia aparatura i wykwalifikowany personel jest zawsze gotowy do zakończenia porodu stosowną interwencją medyczną.
Kto nie może rodzić w domu?
Biorąc pod uwagę plusy i minusy porodu domowego, decyzja o nim powinna być podejmowana odpowiedzialnie i świadomie. Należy przemyśleć za i przeciw, ale i pamiętać, że to opcja nie dla wszystkich. Skorzystać z niej mogą kobiety zdrowe, u których ciąża przebiega prawidłowo.
Przeciwwskazania do porodu w domu:
- poród rozpoczynający się przedwcześnie (przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży),
- powikłania w początkowej fazie porodu: zbyt długo po pęknięciu pęcherza płodowego nie rozpoczyna się czynność skurczowa, poród rozpoczyna się krwawieniem,
- powikłania ciążowe - nieprawidłowe położenie płodu,
- choroby: nadciśnienie, cukrzyca, cholestaza, zakażenie dróg rodnych lub inne zakażenia,
- cesarskie cięcie (choć nie zawsze), wcześniejszy poród miał nieprawidłowy przebieg lub gdy podczas poprzedniego porodu doszło do zagrożenia życia dziecka,
- przebyte operacje ginekologiczne.
- lęk lub ból, którego kobieta nie jest w stanie znieść i opanować w warunkach domowych.
reklama
Jak się przygotować do porodu w domu?
Jeżeli rozważasz opcję porodu w domu, musisz się do niego gruntownie przygotować. Co zrobić?
- takie rozwiązanie można rozważać tylko wówczas, gdy ryzyko powikłań jest ocenione jako minimalne.
- na poród w domu nie potrzebna jest zgoda lekarza, ale wskazana jest konsultacja ginekologiczna.
- zgodę na poród domowy musi wyrazić także partner.
- warunkiem jest także obecność doświadczonej położnej (ewentualnie lekarza położnika). Jej obecność minimalizuje niepokój, zapewnia bezpieczeństwo – sprawia, że jesteś spokojniejsza. Zacznij jej szukać odpowiednio wcześniej. Pamiętaj, że wiąże się to ze sporym wydatkiem (ok. 1500 zł).
- po porodzie maluch powinien być zbadany przez neonatologa w ciągu 12 godzin. Zawczasu umów się na wizytę.
- w razie potrzeby musisz mieć zapewniony szybki transport do szpitala położniczego. Zadbaj o to.
- przygotuj mieszkanie – posprzątaj je, zaopatrz się w środki, których listę dostaniesz od położnej.
Poród w domu
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień