Leżenie w ciąży

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Leżenie w ciąży

Zalecenie leżenia w ciąży od swojego ginekologa otrzymuje nawet co czwarta przyszła mama. Powodów może być wiele, a czas obowiązywania zalecenia, jak i zakres dozwolonej aktywności, zależą od stanu zdrowia ciężarnej. Dlaczego tak się dzieje, na co leżenie w ciąży pomaga oraz jak sobie ułatwić życie?

Dlaczego w ciąży muszę leżeć?

Zalecenie leżenia w ciąży może obowiązywać zarówno kilka dni, tygodni, jak i miesięcy. Możesz go otrzymać na każdym etapie ciąży, zarówno wtedy, kiedy grożą ci powikłania, jak i wówczas, gdy ciąża jest zagrożona.

Bezpośrednią przyczyną nakazu leżenia może być krwawienie, plamienie, problemy z łożyskiem. Lekarz może kazać ci leżeć, gdy szyjka macicy za wcześnie się skraca lub rozwiera lub gdy niepokoi wysokie ciśnienie krwi. Inne przyczyny to ryzyko, że dojdzie do stanu przedrzucawkowego.

Na co pomaga leżenie w ciąży?

W leżeniu w ciąży nie chodzi wyłącznie o wypoczynek, choć na pewno jest on ważny. Oszczędny tryb życia w takiej formule zmniejsza nacisk na szyjkę macicy, poprawia przepływ krwi przez macicę i łożysko, usprawnia czynność nerek, obniża ciśnienie krwi.

Zakres aktywności - tj. czy możesz poruszać się po mieszkaniu, wychodzić na spacer czy bezwzględnie leżeć – określa lekarz. Stosuj się do zaleceń, nie szarżuj.

reklama

Niewygody leżenia w ciąży

Mówiąc o niewygodach leżenia w ciąży mamy na myśli nie tylko niedogodności fizyczne, ale i dolegliwości natury psychicznej. Sytuacja nie jest łatwa. Na pewno przeżywasz stres i niepokój. Denerwujesz się i martwisz o dziecko, a pomimo unieruchomienia w łóżku wciąż masz wiele na głowie - zobowiązania i obowiązki, wypełnienie których musi zejść na dalszy plan. Opieka nad dziećmi (jeśli już jesteś mamą), prowadzenie domu, praca zawodowa. To wszystko musi poczekać. Nie pomaga tez świadomość, że jesteś uzależniona od pomocy innych. Nie masz wyjścia - musisz to po prostu przetrwać.

Myśl pozytywnie. Wizualizuj, koncentruj się na pozytywnych stronach swojego stanu i życia. Odganiaj obawy, nie miej czarnych wizji. Myśl o tym, że teraz priorytetem jest ciąża i dziecko.

O czym pamiętać, leżąc w ciąży?

Po pierwsze - zadbaj o wygodę. Przyda się wygodna poduszka i miły koc. Staraj się często zmieniać pozycje, unikaj leżenia na prawym boku (ryzyko zaburzeń krążenia). Leżąc podkurczaj nogi, podpieraj się. Możesz kupić specjalny wałek lub wykorzystać do tego poduszkę. Warto byś w zasięgu ręki miała wszystko, co niezbędne – od wody, przez telefon i laptop, po przekąski.

Po drugie – ćwiczenia. Brak ruchu grozi powstawaniem zakrzepów i odleżyn, a także - przy dłuższym leżeniu - problemami z chodzeniem. Dlatego ruszaj kończynami, palcami, napinaj i rozluźniaj mięśnie. Poproś partnera o masaż, ale nie masuj brzucha (dotyk pobudza skurcze). Ćwiczenia, zakres których koniecznie uzgodnij i omów z położną bądź ginekologiem, pomogą utrzymać się w dobrej formie, dobrze wpłyną nie tylko na mięśnie i stawy, ale i samopoczucie.

Po trzecie - pamiętaj, że masz prawo odczuwać smutek czy przygnębienie. W żadnym wypadku nie obwiniaj się – zagrożenia ciąży nie sposób przewidzieć. Najważniejsze teraz jest dziecko – nie bój się prosić o pomoc, nie wahaj się jej przyjmować.

reklama

Jak sobie ułatwić życie, kiedy muszę leżeć w ciąży

Leżenie podczas ciąży nie każdemu kojarzy się z wypoczynkiem. Gdy kobieta dostaje zalecenie lekarskie, by pozostać w łóżku, jest ono przecież spowodowane czymś, co mniej lub bardziej ja martwi. Choć trudno mówić o beztrosce, trzeba sobie jakoś radzić. Nie ma sensu się zamartwiać. Warto ten czas dobrze wykorzystać. Jak? Postaramy się podpowiedzieć.

Co możesz robić leżąc w ciąży?

  • Czytaj – nadrób zaległości. Czytaj książki, e-booki, słuchaj audiobooków. Półki w księgarniach i bibliotekach uginają się pod świetnymi tytułami.
  • Przejrzyj zdjęcia – masz ich na pewno tony, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Uporządkuj albumy - przejrzyj pliki w komputerze, a najlepsze zdjęcia zapisz w folderze „Do wywołania”. Może skusisz się na zrobienie foto-książki?
  • Przejrzyj stare szpargały – zarówno dokumenty, jak skarby. Może trafisz na zapomniany pamiętnik lub tajemne zapiski? Posegreguj dokumenty, kartki, listy, wycinki – wszystko, co znajdziesz.
  • Pisz – zacznij pisać pamiętnik lub blog. Objętościowo nie muszą przypominać powieści. Wystarczy kilka zdań i myśli, byś miała piękną pamiątkę.
  • Zajmij się rękodziełem – być może ten okres to dobry czas, by zająć się rękodziełem. Wybór należy do ciebie – może zajmiesz się wyszywaniem, dzierganiem, scrapbookingiem, decoupagem? A może zaczniesz malować lub robić biżuterię?
  • Rozmawiaj – nie izoluj się. Rozmawiaj przez telefon, zapraszaj znajomych, pisz emaile, bądź otwarta na kontakt z ludźmi. To naprawdę ważne. Dodaje energii i otuchy, pozwala się zdystansować i spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy.
  • Słuchaj muzyki – bo muzyka, po prostu, jest dobra na wszystko. Korzystaj nie tylko z płyt, ale i z radia on-line. To świetna opcja. Relaksuj się.
  • Oglądaj filmy – do tego prawdopodobnie nie trzeba cię zachęcać. Korzystaj więc, póki i ile możesz!
  • Samodoskonalenie – ciąża to dobry czas, by uczyć się języka, zapisać się na kurs fotograficzny, studiować programy graficzne, wziąć udział w warsztatach czy kursach on-line, realizować swoje pasje. To czas dla ciebie, na twój samorozwój.
  • Na późniejszym etapie ciąży kompletuj wyprawkę i przygotowuj się do roli mamy. Czytaj poradniki, odwiedzaj serwisy parentingowe i bierz udział w życiu forów

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: