Problemy z oddychaniem w ciąży
Problemy z oddychaniem, czyli za krótki i płytki oddech, kłucie pod żebrami i zadyszka, w ciąży są dość powszechne. Przypadłość może mieć związek z wieloma czynnikami. Przede wszystkim odpowiada za nią powiększająca się macica, która przesuwa organy wewnętrzne i uciska na przeponę. Duże znaczenia mają także zmiany hormonalne powodujące obrzmienie ścian naczyń krwionośnych układu oddechowego i wywołujące spadek napięcia mięśni oskrzeli oraz płuc. Warto pamiętać, że problemy z oddychaniem nie oznaczają, że do dziecka dociera mniejsza ilość tlenu. Dobrze także wiedzieć, kiedy sytuacja jest niepokojąca i wymaga zgłoszenia się do lekarza.
Problemy z oddychaniem w ciąży — przyczyny
Problemy z oddychaniem w ciąży mogą być spowodowane wieloma czynnikami, tak zmianami fizjologicznymi, jak i zaburzeniami, chorobami infekcyjnymi lub przewlekłymi. Najczęściej są związane ze zmianami hormonalnymi, powiększającą się macicą, większym zapotrzebowaniem na tlen, stresem i lękiem, ale także anemią.
Zmiany hormonalne
Za problemy z oddychaniem w ciąży najczęściej odpowiadają zmiany hormonalne, które powodują obrzęk ścian naczyń krwionośnych układu oddechowego, wywołują spadek napięcia mięśni oskrzeli i płuc, wpływają na ośrodek oddechowy w mózgu, co prowadzi do uczucia braku tchu. Wzrost poziomu progesteronu w czasie ciąży powoduje przyspieszenie oddechu.
Powiększająca się macica
Problemy z oddychaniem są związane także z tym, że w miarę rozwoju ciąży powiększająca się macica przesuwa organy wewnętrzne oraz uciska na przeponę (ważny mięsień oddechowy). Czy wiesz, że macica swoim dnem sięga teraz bardzo wysoko, bo aż pod wyrostek mieczykowaty?
Zwiększone zapotrzebowanie na tlen
Na komfort oddychania negatywny wpływ może mieć także fakt, że organizm przyszłej mamy potrzebuje więcej tlenu, aby wspierać rozwój dziecka. Może to prowadzić do uczucia duszności, szczególnie podczas wysiłku.
Anemia (niedokrwistość)
Jeśli poziom hemoglobiny jest niski, krew może nie przenosić wystarczającej ilości tlenu. W rezultacie anemia w ciąży prowadzi do uczucia duszności.
Stres, napięcie i lęk
Płytki oddech i uczucie braku powietrza może powodować niepokój związany z ciążą lub lęk przed porodem.
Infekcje i schorzenia przewlekłe
Zaburzenia oddychania mogą wywoływać także infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie oskrzeli, przeziębienie czy grypa. Warto także pamiętać, że przewlekłe schorzenia, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mogą nasilać się w ciąży, stąd bardzo ważne jest ich regularne monitorowanie.
Problemy z oddychaniem w ciąży — objawy i charakterystyka
Problemy z oddychaniem w ciąży, które są dość powszechne, manifestują się jako:
- uczucie duszności – trudność z wzięciem głębokiego oddechu, szczególnie podczas wysiłku lub w pozycji leżącej (wiele kobiet skarży się na duszności w ciąży podczas leżenia i problemy z oddychaniem w ciąży w nocy),
- szybki oddech (hiperwentylacja) – oddech może stać się szybszy i płytszy,
- uczucie ucisku w klatce piersiowej spowodowane naciskiem macicy na przeponę lub zmianami hormonalnymi.
Czasem trudnościom z oddychaniem towarzyszy przyspieszone bicie serca (tzw. kołatanie serca), a niedotlenienie organizmu może prowadzić do zmęczenia, osłabienia i zawrotów głowy.
Duszności w ciąży — 1 trymestr
W pierwszym trymestrze duszności mogą być spowodowane wzrostem poziomu progesteronu, który wpływa na przyspieszenie oddechu oraz przygotowywaniem się organizmu do zwiększonego zapotrzebowania na tlen, co może powodować uczucie braku powietrza.
Duszności w tym okresie są zwykle łagodne i pojawiają się głównie podczas wysiłku.
Duszności w ciąży — 2 trymestr
W drugim trymestrze duszności mogą być mniej odczuwalne, ponieważ organizm kobiety adaptuje się do zmian.
Czasami uczucie braku tchu może pojawić się przy szybszym chodzeniu lub długim mówieniu.
Duszności w ciąży — 3 trymestr
W trzecim trymestrze duszności stają się bardziej wyraźne, ponieważ powiększająca się macica naciska na przeponę. Może być trudno wziąć głęboki oddech, szczególnie podczas leżenia na plecach. Uczucie ulgi często pojawia się pod koniec ciąży, gdy dziecko zaczyna zstępować do miednicy.
reklama
Jak radzić sobie z problemami z oddychaniem?
Jeśli dokuczają ci problemy z oddychaniem, możesz sobie pomóc. Co robić, a czego unikać?
Unikaj wysiłku i pamiętaj o odpoczynku
Jeśli masz trudności z oddychaniem, unikaj intensywnych aktywności fizycznych. Zamiast tego wybieraj lekkie ćwiczenia, takie jak spacery. Nie spiesz się, nawet chodź wolno. Dużo odpoczywaj. Zwolnij obroty. Nie rób niczego, co możesz sobie odpuścić.
Utrzymuj odpowiednią postawę
Dbaj o prawidłową postawę, zarówno podczas siedzenia (wyprostuj plecy, aby nie naciskać na przeponę), jak również chodzenia (nie garb się!). Nie śpij na płasko. Ułożenie poduszek w pozycji półsiedzącej podczas snu może pomóc w oddychaniu.
Ćwiczenia oddechowe
Praktykuj głębokie oddychanie, aby poprawić pojemność płuc. Może to być także pomocne podczas porodu. Jeśli czujesz, że brak ci tchu, oddychaj spokojnie i głęboko – wyreguluj oddech.
Unikaj stresu
Medytacja, joga prenatalna lub słuchanie relaksacyjnej muzyki mogą pomóc w redukcji napięcia.
Przestrzegaj zasad zdrowej diety
Zdrowo się odżywiaj, unikaj ciężkich, tłustych potraw i gazowanych napojów. Dbaj o odpowiedni poziom żelaza i innych witamin, aby uniknąć anemii. W razie potrzeby stosuj suplementy zalecone przez lekarza.
Dbaj o komfort
Noś wygodne ubrania. Unikaj gorących, dusznych i zatłoczonych pomieszczeń. Dużo spaceruj po świeżym powietrzu i często wietrz mieszkanie. Rozpylaj na twarz wodę morską, wodę termalną w sprayu lub zwykłą, chłodną „kranówkę”.
Problemy z oddychaniem w ciąży — kiedy do lekarza?
W przypadku nasilających się objawów bądź pojawienia się nagłych problemów z oddychaniem, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny, takie jak na przykład zatorowość płucna.
Szybka konsultacja z lekarzem jest potrzebna, gdy pojawia się silna duszność, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, ból w klatce piersiowej, sinienie warg, twarzy lub palców, kołatanie serca lub zawroty głowy lub objawy pogarszają się zamiast ustępować.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień