Probiotyki łagodzą nudności i wymioty podczas ciąży. Badania
Naukowcy z UC Davis School of Medicine odkryli, że probiotyki zażywane w ciąży znacznie łagodzą nudności, wymioty i zaparcia. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nutrients.
Nieprzyjemne, choć typowe dolegliwości ciąży, takie jak nudności i wymioty dotykają około 85 procent ciąż, znacząco wpływając na jakość życia, szczególnie w pierwszym trymestrze. Gdy są nie tylko dotkliwe, ale i postępujące, mogą stać się trudne do kontrolowania. Zdarza się, ze kobieta musi być nawet z tego powodu hospitalizowana.
- Przyczyna nudności i wymiotów podczas ciąży jest do tej pory nieznana. Zaproponowano różne teorie, ale żadna z nich nie jest rozstrzygająca – powiedział Albert T. Liu, główny autor badania i profesor położnictwa i ginekologii.
Okazuje się, że w łagodzeniu tych dolegliwości mogą pomóc probiotyki, określane jako „dobre bakterie”. Uważa się, że wspierają mikroflorę jelitową. Można je znaleźć w produktach spożywczych, takich jak jogurt, kimchi, kefir, kiszona kapusta czy tempeh. Probiotyki są również dostępne jako suplementy diety.
W czasie ciąży wzrastają hormony, takie jak estrogen i progesteron, co prowadzi do wielu fizycznych zmian. Mogą one również zmienić mikrobiom jelitowy, co prawdopodobnie wpływa na funkcje układu pokarmowego i pojawienie się niepożądanych objawów, takich jak nudności, wymioty i zaparcia.
reklama
Naukowcy postanowili ustalić, czy suplementacja probiotykiem może być korzystna dla funkcji przewodu pokarmowego podczas ciąży. Badanie trwało 16 dni. W sumie 32 uczestników przyjmowało kapsułkę probiotyczną dwa razy dziennie przez sześć dni. Po dwóch dniach przerwy cykl powtórzono. Probiotyki były dostępne bez recepty i zawierały głównie Lactobacillus. Każda kapsułka zawierała w momencie produkcji około 10 miliardów żywych kultur.
Naukowcy odkryli, że przyjmowanie probiotyku znacznie zmniejszyło nudności i wymioty (skutkiem których może być utrata wagi w ciąży). Liczba godzin, w których dręczyły nudności (liczba godzin, w których uczestnicy odczuwali mdłości) została zmniejszona o 16%, a liczba wymiotów - o 33%.
Przyjmowanie probiotyków również znacząco poprawiło objawy związane z jakością życia, takie jak zmęczenie, słaby apetyt i trudności w funkcjonowaniu. Stwierdzono również, że probiotyki znacznie zmniejszają zaparcia.
- Z biegiem lat zaobserwowałem, że probiotyki mogą zmniejszać nudności i wymioty oraz łagodzić zaparcia. To bardzo budujące, że badanie to potwierdziło – powiedział Liu. - Probiotyki przyniosły również korzyści wielu innym moim pacjentom, którzy nie brali udziału w badaniu.
reklama
Uczestnicy wnieśli również próbki kału przed badaniem i w jego trakcie. Próbki analizowano w celu określenia rodzaju i liczby drobnoustrojów oraz różnych produktów ubocznych trawienia.
Pozwoliło to naukowcom zbadać, czy biomarkery w próbkach kału odpowiadają poważniejszym nudnościom i ocenić, w jaki sposób probiotyki wpłynęły na uczestników, którzy rozpoczęli badanie z różnymi bazowymi biomarkerami.
Jednym z odkrycia było to, że niewielka ilość bakterii, które wytwarzają enzym zwany hydrolazą soli żółciowych, była powiązana z większą liczbą wymiotów związanych z ciążą. Probiotyki zwiększają ich ilość, co może wyjaśniać, dlaczego suplementy zmniejszają poziom nudności i wymiotów.
Innym odkryciem było to, że wysoki poziom drobnoustrojów jelitowych Akkermansia i A. muciniphila na początku badania wiązał się z większą liczbą wymiotów. Probiotyk znacznie zmniejszył ilość tych konkretnych drobnoustrojów, a co za tym idzie także wymioty. Sugeruje to, że Akkermansia i A. muciniphila mogą być wiarygodnymi biomarkerami, które mogą przewidywać wymioty w ciąży.
Kolejnym odkryciem było to, że po zażyciu probiotyków wzrósł poziom witaminy E. Wyższe poziomy witaminy E wiązały się z niskimi wynikami wymiotów.
reklama
- Badania te dostarczają kluczowych informacji na temat wpływu drobnoustrojów jelitowych na funkcjonowanie przewodu pokarmowego podczas ciąży. Nasza mikrobiota jelitowa wyjaśnia, dlaczego jesteśmy tym, co jemy i dlaczego metabolity oraz produkty wytwarzane przez bakterie mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, przewód pokarmowy, a także na zdrowie skóry i funkcje neurologiczne – powiedział Wan.
Chociaż odkrycia są intrygujące, naukowcy ostrzegają, że ze względu na ograniczoną wielkość próbki potrzebne będą dalsze badania, aby potwierdzić działanie probiotyków.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień