Obniżenie brzucha w ciąży. Ile czasu przed porodem?

Obniżenie brzucha w ciąży. Ile czasu przed porodem?

Obniżenie brzucha w ciąży to moment, gdy dziecko przesuwa się niżej w miednicy, przygotowując się do porodu. Zwykle następuje to kilka tygodni przed rozwiązaniem, u pierwiastek około 2-4 tygodnie wcześniej, natomiast u wieloródek może zdarzyć się tuż przed akcją porodową. Objawy to łatwiejsze oddychanie, ale większy nacisk na pęcherz. 

Ile czasu przed porodem obniżenie brzucha w ciąży?

Obniżenie brzucha w ciąży to moment, w którym dziecko przesuwa się niżej do miednicy. „Opadniecie brzucha” i obniżenie dna macicy zazwyczaj następuje kilka tygodni przed porodem. Co to dokładnie znaczy? 

U pierworódek, czyli kobiet rodzących po raz pierwszy, może to nastąpić na około 2-4 tygodnie przed rozwiązaniem. Z kolei w przypadku kobiet, które już rodziły (wieloródek), obniżenie brzucha może mieć miejsce bliżej terminu porodu, a niekiedy nawet dopiero podczas akcji porodowej.  

Kiedy następuje poród po opuszczeniu się brzucha?

Obniżenie dna macicy uważa się za jeden z czynników zwiastujących poród. Warto jednak pamiętać, że nie jest to precyzyjny wskaźnik daty porodu. Każda ciąża jest inna, a czas między obniżeniem brzucha a rozpoczęciem porodu może się różnić. Na tej podstawie nie można więc precyzyjnie ocenić czasu rozpoczęcia porodu. Obniżenie brzucha nie jest też równoznaczne z rozpoczęciem porodu.  

Obniżenie brzucha - jak wygląda nisko brzuch w ciąży?

Na obniżenie brzucha w ciąży wskazuje kilka charakterystycznych objawów, zarówno jeśli chodzi o wygląd przyszłej mamy, jak i jej samopoczucie (oznacza bowiem często odczuwalne zmiany).

Jak rozpoznać obniżenie brzucha w ciąży? Typowe symptomy to:

  • zmiana kształtu brzucha. Ten staje się widocznie niżej osadzony. Może wyglądać tak, jakby był skierowany w dół, a talia może być wyraźniej zarysowana,
  • większa przestrzeń między piersiami a górną częścią brzucha (dziecko przemieściło się niżej),
  • zmiana chodu na wolniejszy bądź „kaczkowaty”, co ma związek z większym naciskiem na miednicę,
  • łatwiejsze oddychanie, ponieważ dziecko przestaje uciskać na przeponę i klatkę piersiową,
  • większy nacisk na dolną część brzucha miednicę i pęcherz. To może powodować częstsze oddawanie moczu,
  • zwiększone napięcie i dyskomfort w dolnej części brzucha. Może pojawić się także ból w okolicy miednicy lub dolnej części pleców, większe "ciągnięcie" lub uczucie ciężkości w dolnej części brzucha,
  • częstsze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające), które są wprawdzie mniej bolesne niż skurcze porodowe, niemniej mogą stać się bardziej odczuwalne.

Jak potwierdzić obniżenie brzucha w ciąży? Pomóc może porównanie zdjęć. Jeśli zrobisz zdjęcie swojego brzucha przed obniżeniem i po, możesz zauważyć wyraźną różnicę w jego położeniu. Inną opcją jest konsultacja z lekarzem, który podczas badania kontrolnego lekarz może potwierdzić, że dziecko przemieściło się niżej, co jest wyraźną oznaką przygotowań do porodu.

reklama

Zbyt wczesne obniżenie brzucha w ciąży

Zbyt wczesne obniżenie brzucha w ciąży, czyli gdy dziecko zstępuje do miednicy przed 36. tygodniem ciąży, może budzić obawy, zwłaszcza jeśli nastąpi to w drugim lub na początku trzeciego trymestru. Choć nie zawsze oznacza, że poród nastąpi w najbliższym czasie, może jednak sugerować zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu.

Możliwe przyczyny zbyt wczesnego obniżenia brzucha:

  • wcześniejsze ciąże. U kobiet, które już rodziły, mięśnie brzucha i miednicy mogą być bardziej rozciągnięte,  
  • zbyt duża aktywność fizyczna, nadmierny wysiłek,
  • niewydolność szyjki macicy, która może nie utrzymać ciśnienia związanego z ciążą,  
  • wady wrodzone macicy,
  • nadmierny stres, przewlekły stres,
  • choroby, infekcje lub inne problemy zdrowotne.

Co zrobić w przypadku zbyt wczesnego obniżenia brzucha?

Zbyt wczesne obniżenie brzucha wymaga monitorowania sytuacji i konsultacji z lekarzem. Wymaga uwagi zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą temu inne objawy, takie jak skurcze, ból pleców, plamienie czy inne niepokojące zmiany.

Kluczowe jest monitorowanie szyjki macicy za pomocą USG lub innych badań. W niektórych przypadkach wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej lub leżenie w celu zmniejszenia nacisku na szyjkę macicy. Czasem wdraża się leki zapobiegające przedwczesnym skurczom. Jeśli szyjka macicy jest zbyt słaba, konieczne może być założenie szwu, co ma zapobiec jej przedwczesnemu rozwieraniu się.

Dlaczego brzuch nie opada przed porodem?

U niektórych kobiet brzuch w ogóle nie opada przed rozpoczęciem porodu. Dzieje się tak z różnych powodów, a każdy przypadek ciąży jest inny.

Brzuch może nie obniżyć się przed porodem u wieloródek, u których mięśnie brzucha i miednicy są bardziej elastyczne i rozciągnięte. To sprawia, że brzuch może nie opadać tak wyraźnie jak u pierworódek. Duże znaczenie ma budowa ciała kobiety. Wyższe, o większej przestrzeni w miednicy, mogą nie zauważyć wyraźnego obniżenia brzucha. Dlaczego? Dziecko może mieć więcej miejsca do przesuwania się bez wyraźnej zmiany wyglądu brzucha.

Obniżenie się dziecka przed porodem mogą utrudniać także silne mięśnie brzucha, zwłaszcza jeśli nie ma wystarczającego rozluźnienia mięśniowego w dolnej części brzucha i miednicy.
Na wygląd brzucha w ciąży wpływa także pozycja dziecka. Na przykład ułożenie poprzeczne lub ułożenie miednicowe może utrudniać naturalne opadnięcie brzucha. W takich przypadkach poród może wymagać interwencji medycznej, jeśli dziecko nie obróci się w odpowiednim czasie.

Obniżenie brzucha może być mniej wyraźne lub w ogóle nie nastąpić również w przypadku ciąży mnogiej. Ma to związek z tym, że miednica może nie mieć wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich płodów, aby przesunęły się w dół.

U niektórych kobiet ciało może nie być w pełni przygotowane do porodu. Wówczas dziecko schodzi dopiero wtedy, gdy rozpoczną się aktywne skurcze porodowe. Może to być związane budową anatomiczną, ale i specyfiką gospodarki hormonalnej kobiety.

Czy brak obniżenia brzucha jest powodem do niepokoju?

Brak obniżenia brzucha przed porodem nie stanowi zwykle powodu do niepokoju, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy. Wiele kobiet doświadcza obniżenia brzucha dopiero w trakcie porodu, a niektóre mogą tego w ogóle nie zauważyć. Jeśli jednak pojawiają się jakieś obawy czy wątpliwości, dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub położną, którzy mogą ocenić sytuację i upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: