Czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka? Jak zbić gorączkę w ciąży
Gorączka, choć jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, w ciąży może być niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Dlatego nie wolno jej lekceważyć. Kiedy iść do lekarza, jak sobie z nią radzić i przy jakiej temperaturze bić na alarm? Przeczytaj.
Kiedy mówimy o gorączce?
Prawidłowa temperatura ludzkiego ciała wynosi 36,6ºC. Jednak u przyszłych mam, wskutek zmian hormonalnych (działanie progesteronu) i wskutek rozwoju płodu, temperatura ciała wzrasta i za normę uznaje się 37,5ºC. O gorączce mówimy więc, gdy temperatura ciała przekracza 38,5ºC.
O gorączce w ciąży mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza.
Między 37,5 a 38,5 stopni to stan podgorączkowy, znak, że organizm walczy z infekcją.
Dlaczego gorączka w ciąży może być niebezpieczna?
Gorączka sugeruje początek infekcji bakteryjnej lub wirusowej lub innej choroby - wszystkie mogą mieć wpływ nie tylko na twoje samopoczucie, ale i na rozwój dziecka. Temperatura ciała powyżej 38ºC jest szczególnie niebezpieczna między 4. a 14. tygodniem ciąży. Wówczas dochodzi do implantacji zarodka, a także kostnienia żeber oraz kręgów.
Gorączka może towarzyszyć przeziębieniu, grypie, zapaleniu zatok czy górnych dróg oddechowych, a także zakażeniu układu moczowego. Jest sygnałem, że organizm się przed czymś broni. Jest naturalnym i pożytecznym procesem, niemniej może być niebezpieczna dla płodu, ponieważ:
- niezależnie od przyczyny - może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród.
Każda wysoka temperatura, bez względu na jej przyczynę, może wywołać skurcze macicy i prowadzić do przedwczesnego porodu.
- naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dostrzegli związek pomiędzy niekontrolowaną gorączką a prawdopodobieństwem wystąpienia zaburzeń w rozwoju dzieci - ryzyko autyzmu i opóźnienia rozwoju może wzrosnąć ponad dwukrotnie. Dlatego gdy gorączka jest wysoka, trzeba ją obniżać.
Wczesny rozwój płodu zależy od aktywności białek, a te są wrażliwe na zmiany temperatury. To dlatego wysoka temperatura jest szczególnie groźna w pierwszym trymestrze ciąży.
- gorączka jest niebezpieczna dla płodu zwłaszcza między 4. - 14. tygodniem ciąży, kiedy to dochodzi do implantacji zarodka oraz kostnienia żeber oraz kręgów. Długotrwała, wysoka gorączka może ów proces zaburzyć, a nawet doprowadzić do poronienia. W efekcie jej działania dziecko może być dotknięte wadami kończyn, małogłowiem czy zniekształceniem twarzy.
Gorączka w ciąży może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy i rozwoju dziecka, dlatego długo utrzymująca się podwyższona temperatura ciała u ciężarnej wymaga konsultacji z lekarzem.
Leczenie gorączki w ciąży
Nie przyjmuj leków konsultacji z lekarzem – każdy lek z podręcznej apteczki w twoim stanie może być niebezpieczny.
Za bezpieczny uznaje się paracetamol w dziennej dawce nie większej niż 1000 mg (2 tabletki), jednak przyjmowany nie dłużej niż przez 3 dni. Najlepiej unikać go w 1. trymestrze ciąży. Paracetamol został zakwalifikowany do grupy B przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), a więc środków stosunkowo bezpiecznych dla ciężarnych. Przyjmowany sporadycznie we właściwych dawkach (jednorazowo 500 mg) nie wykazuje działania sprzyjającego powstawaniu wad rozwojowych u płodu. Pamiętaj jednak, że długotrwałe stosowanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.
Nie przyjmuj kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryna) i preparatów zawierających pseudoefedrynę! Badania wykazały, że kwas acetylosalicylowy znacznie podnosi ryzyko występowania wad serca i rozszczepu podniebienia u niemowląt.
Domowe sposoby na gorączkę w ciąży
Jeśli chodzi o domowe sposoby na gorączkę w ciąży to należy pamiętać, że nie leczą one przyczyny choroby lecz łagodzą jeden z jej uciążliwych objawów. Możesz stosować:
- letnie okłady na czoło,
- chłodną kąpiel bądź prysznic,
- pij dużo płynów (letnich),
- staraj się odpoczywać i leżeć w łóżku,
- ubierz się tak, by nie było ci za ciepło,
- wykąp się w chłodnej wodzie
Kiedy do lekarza?
- Jeśli jesteś w ciąży i masz gorączkę, która trwa 3 dni i nie spada.
- Jeśli masz stan podgorączkowy dłużej niż 3 dni.
- Jeśli twoje samopoczucie wyraźnie się pogarsza.
- Kiedy towarzyszące gorączce dolegliwości cię niepokoją bądź są dotkliwe.
- Jedź natychmiast do szpitala, gdy gorączce towarzyszy: krwawienie z dróg rodnych, masz trudności z oddychaniem, drętwieje ci szyja, wymiotujesz, bardzo boli cię głowa.
reklama
Komentarz specjalisty
Gorączka we wczesnej fazie ciąży, do 9. tygodnia, jest szczególnie groźna. W tym okresie kształtuje się zarodek. Gorączka może mieć wpływ na tworzący się kościec, a podanie antybiotyków w tym okresie nie wpływa korzystnie na rytm serca zarodka.
Okres embrionalny, trwający do 11. tygodnia ciąży, zasadniczo jest krytyczny, bo w tym czasie kształtują się narządy dziecka, w tym serce i naczynia krwionośne. W okresie embrionalnym występuje największa podatność na negatywne skutki leków, infekcje wirusowe, ale też na przykład na radioterapię.
Dlatego też na tym etapie występuje największe ryzyko poronienia, a różne negatywne czynniki mogą prowadzić do uszkodzeń organów lub kończyn u płodu. W późniejszym okresie ciąży podwyższona ciepłota ciała (do 37,9 st. C), oraz gorączka (powyżej 38 st. C) mogą wywołać skurcze macicy i doprowadzić do przedwczesnego porodu.
Gorączkę można zbijać chłodnymi kąpielami i prysznicami. Bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Wysoka temperatura wzmaga pocenie się, a utrata wody prowadzi do zachwiania gospodarki elektrolitowej, w konsekwencji – do osłabienia, spadku ciśnienia, arytmii serca, nawet omdleń. Przyjmowane płyny powinny mieć temperaturę pokojową. Należy je pić często i małymi łykami, tak aby nawadniać się stopniowo. - rekomenduje lek. med. Alina Kulpińska, ginekolożka z Centrum Medycznego Damiana
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień