Blizna po cesarskim cięciu. Jak o nią dbać, co stosować?

Blizna po cesarskim cięciu. Jak o nią dbać, co stosować?

Pamiętacie jak kiedyś wykonywano cięcie cesarskie (CC)? Podłużne, długie na pół brzucha, które w lecie zakryć był w stanie jedynie strój kąpielowy  - jednoczęściowy oczywiście. Na szczęście dla nas te czasy minęły i obecnie najczęściej wykonywane cięcie jest w dole brzucha, poniżej linii bikini.

CC nie jest zabiegiem, jest to na prawdę poważna operacja, podczas której zostaje przecięta skóra i wszystkie warstwy pod, a mięśnie zostają rozsunięte, aby wydostać dzidziusia na świat. Rekonwalescencja wymaga czasu tak samo jak gojenie blizny.  Jest to proces, który trwa około roku.

Co zrobić, żeby nie doszło do powikłań?

Mimo wszystko po operacji spróbuj wstać z łóżka jak najszybciej, a wstając zabezpiecz swoją ranę – chwyć się jedną ręką za brzuch i obracając się przez bok, usiądź na łóżku. Taki prosty sposób sprawi, że będziesz cierpieć nieco mniej, a siły działające na cięcie będą zminimalizowane.

Leżąc w łóżku wykonuj lekkie ruchy miednicą, tylko w zakresie niebólowym oraz ćwiczenia oddechowe – również w zakresie komfortu. W ten sposób wpłyniesz na poprawę krążenia, lepsze odżywienie tkanek, trochę się dotlenisz i zmniejszysz ból. Ruch w fazie szpitalnej musi być bardzo delikatny. Jest to związane budową i przebudową kolenu. Jeśli siły działające na bliznę będą zbyt duże,  może się stać ona pogrubiała i gorzej się leczyć.

Do czasu zdjęcia szwów mówimy o ranie pooperacyjnej, którą należy tylko wietrzyć, dezynfekować i osuszać. Jeśli szwy są rozpuszczalne, lepiej ich nie zdejmować.  Od czasu zdjęcia lub rozpuszczenia się szwów można stosować preparaty przyspieszające gojenie się rany i zapobieganie bliznowcom (o tym niżej).

Po tygodniu możesz dołożyć masaż tkanek wokół blizny. Samej blizny nie wolno jeszcze dotykać. To, co możesz wykonać , to małe, delikatne koliste ruchy dookoła cięcia oraz lekkie przesuwanie blizny w górę i w dół. Nie rozciągaj blizny równocześnie w przeciwległych kierunkach. Najlepiej byłoby na początku nauczyć się tych technik u specjalisty, który w szczegółowy sposób wytłumaczy i udzieli instruktażu.

W kolejnych tygodniach 4 – 6 jeśli nic się nie dzieje z blizną (nie sączy się, nie boli, nie jest zaczerwieniona i nie pogrubiała), masaż przybiera na mocy tzn. jest głębszy oraz zyskuje nowe kierunek tj. rozciąganie.  Dla uzyskanie efektów i ich utrzymania mobilizacja powinna być wykonywana kilka razy w tygodniu  po kilka minut 5-7 min.

Blizna, która jest sztywna, gruba i twarda, niestety może „odbić się czkawką” w innych częściach ciała. Wyobraź sobie, że masz kawałek koszuli przyszytej do brzucha. Automatycznie zmienia się Twoja postawa,  ciało zaczyna dostosowywać się do tego miejsca, a nie na odwrót i ograniczać ruchomość lub wywoływać ból w odległych częściach np. szyi.

Powstawanie bliznowców i blizny przerosłej jest bardzo indywidualne – w największym stopniu zależy od predyspozycji genetycznych i niestety jest cechą dziedziczną. Bliznowiec jest większy niż obszar uszkodzonej skóry, zazwyczaj wypukły ciemnoróżowy, czerwony lub brunatny.

reklama

Jakie preparaty stosować po cesarce?

Nie będę podawać nazw handlowych, bo na te pytania z przyjemnością odpowiedzą farmaceuci. Natomiast podzielę preparaty ze względu na substancję czynną:

  • Silikon – skuteczność potwierdzona badaniami. Zapobiega powstawaniu blizny przerosłej – twardej, sztywnej i niezbyt ładnej oraz bliznowcom.  Może też być bolesny podczas dotyku. Silikon można stosować ok 8-10 dni od zabiegu. Jest jak kompres na rany – powstrzymuje utratę wody dzięki czemu dodaje jej elastyczności.
  • Kwas hialuronowy – posiada zdolność wiązania cząsteczek wody z  włóknami kolagenu, wspiera procesy regeneracji skóry, zapobiega przerostom.
    Te dwa środki możesz stosować po zdjęciu szwów,  z pozostałymi musisz odczekać do całkowitego zagojenia się blizny (po 6 tygodniach)
  • Preparaty na bazie ekstraktu z cebuli, heparyny i alantoliny. Przy okazji – także te preparaty mają udowodnione działanie po oparzeniach oraz laserowym usuwaniu tatuażu (to tak na przyszłość, gdyby ktoś miał i chciał zastosować).

Jeśli rana trudno się goi i nie chce się zrosnąć, bardzo pomocne są preparaty i plasterki ze srebrem, które mają działanie osuszające i przeciwbakteryjne. Do kupienia w aptece.
Powyższe zalecania dotyczą każdej blizny niezależnie od okolicy i rodzaju operacji.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: