Twardy brzuch w ciąży - najważniejsze informacje
Twardy brzuch w ciąży niepokoi wiele mam. Czy lęk jest zasadny? To zależy od etapu ciąży. Gdy napięcie pojawia się po 20 tygodniu, uznaje się to za zjawisko normalne. Twardy brzuch nie powinien występować jednak wcześniej. To dlatego warto zachować czujność. Co oznacza twardy brzuch w ciąży? Co robić, a czego unikać?
Twardy brzuch w ciąży - 1 trymestr
Twardnienie brzucha w ciąży, inaczej stawianie się macicy lub stawianie się brzucha, to standardowy objaw zdrowej, zaawansowanej ciąży przebiegającej bez zakłóceń.
Oznacza to, że twardy brzuch w ciąży - w 1 trymestrze - na początku ciąży nie powinien się pojawiać. To sygnał, by niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli występują inne niepokojące objawy.
Twardy brzuch w ciąży - 2 trymestr
Twardy brzuch w ciąży to objaw, który pojawia się zwykle w 2 trymestrze ciąży. To najczęściej następstwo skurczów Braxtona-Hicksa, nazywanych skurczami przepowiadającymi. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do zbliżającego się porodu. Niektóre kobiety bezbolesne skurcze macicy zaczynają je odczuwać już około 20. tygodnia ciąży, inne później, około 28.–30. tygodnia.
Jak rozpoznać twardy brzuch w ciąży? Skurcze Braxtona-Hicksa są fizjologiczne, postępują stopniowo. Ich cechą charakterystyczną jest to, że rozpoczynają się w górnej części brzucha ciężarnej, a uczucie napięcia stopniowo schodzi do dołu. Podczas skurczów porodowych dzieje się odwrotnie. Poza tym nie są zbyt regularne ani tak rozpierające, jak skurcze porodowe.
Najczęściej skurcze przepowiadające nie trwają dłużej niż trzydzieści sekund, pojawiają się jednak dość często, kilku do nawet kilkunastu razy dziennie. Z biegiem czasu, w miarę rozwoju ciąży, zwłaszcza w 3 trymestrze, skurcze Braxtona-Hicksa mogą występować coraz częściej i trwać dłużej.
Skurcze te różnią się od skurczy porodowych intensywnością i nasileniem. Nie są zbyt bolesne, a przy tym dość nieregularne. Przypominają skurcze menstruacyjne. Co ważne, nie towarzyszą im takie objawy jak plamienie czy odejście wód płodowych, sygnalizujące zbliżający się poród.
reklama
Twardy brzuch w ciąży - 3 trymestr
Twardy brzuch w 9 miesiącu ciąży (i generalnie w całym 3 trymestrze) jest niezmiennie związany z przygotowywaniem się macicy do porodu i treningiem stymulowanym przez skurcze przepowiadające.
Czy możliwy jest twardy brzuch w ciąży bez skurczy? Okazuje się, że tak. Czasami zdarza się, że tak ułożyło się dziecko - plecami do brzucha mamy.
Jeśli twardnieniu brzucha nie towarzyszą skurcze przepowiadające, może to oznaczać dolegliwości trawienne, co ma związek z nieustannie powiększającą swoje rozmiary macicą, która zaczyna uciskać narządy wewnętrzne, w tym jelita. W rezultacie ich zawartość przemieszcza się dużo wolniej, stąd mogą pojawiać się problemy z wypróżnianiem, a wraz z nimi uczucie pełnego, napiętego, twardego brzucha oraz wzdęcia czy niestrawność.
Ponadto około 30. tygodnia ciąży macica może zacząć reagować skurczem, czyli twardnieniem brzucha, na wiele zewnętrznych i wewnętrznych bodźców, na przykład zmianę pozycji ciała czy długie głaskanie brzucha.
Kiedy twardy brzuch w ciąży powinien niepokoić?
- Twardy brzuch w ciąży powinien wzbudzić niepokój, gdy:
- skurcze stają się bardzo bolesne, regularne i intensywne,
- pojawia się plamienie lub krwawienie z dróg rodnych,
- dokucza ból,
- obserwowany jest gwałtowny spadek aktywności dziecka (można zliczyć mniej ruchów dziecka), znacznie zmniejszona ilość jego ruchów,
- pojawia się kłucie brzucha,napięcie jest długotrwałe. O ile chwilowe twardnienie brzucha nie musi niepokoić, o tyle alarmujące jest, gdy twardość brzucha nie ustępuje nawet po dłuższym czasie i po odpoczynku.
Ponieważ twardnienie brzucha wraz z innymi objawami mogą być sygnałami wskazującymi na poronienie, odklejenie łożyska lub rozpoczynający się przedwczesny poród, trzeba natychmiast porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę lub jechać do szpitala.
Twardy brzuch w ciąży – jak sobie radzić?
Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w czasie ciąży? Gdy kobiety ciężarnej pojawia się twardy brzuch, można spróbować go rozluźnić tak zwanymi domowymi sposobami.
Jeżeli twardniejący brzuch wywołany skurczami Braxtona-Hicksa wywołuje dyskomfort, należy:
- zmienić pozycję ciała. Jeżeli skurcze występują podczas siedzenia, warto wstać, a jeśli pojawiają się w czasie stania, dobrze jest się położyć,
- lekko unieść nogi, na przykład opierając je o puf czy krzesło,
- położyć się w komfortowej pozycji,
- przejść się po mieszkaniu,
przygotować ciepłą, ale nie gorącą kąpiel,
spokojnie oddychać. Pomogą ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne. Dotlenie organizmu sprawia, że mięśnie się rozluźniają a twardy brzuch w ciąży staje się mniej dokuczliwy.
Trzeba także pamiętać, że bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu - nie tylko w okresie, kiedy brzuch twardnieje. Przyszła mama powinna wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie.
Warto też pamiętać o suplementacji magnezu za pomocą preparatów, które mogą być zażywane przez kobiety ciężarne i zawsze po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ważne jest również, by w diecie znalazły się produkty bogate w błonnik: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Warto wykluczyć słodycze, potrawy tłuste i ciężkostrawne, fast foody i inne puste, niezdrowe kalorie. Istotne jest także, by jeść regularnie.
Jeżeli skurcze Braxtona-Hicksa oraz towarzyszące im twardnienie brzucha są bardzo uciążliwe, a naturalne sposoby ich łagodzenia nie pomagają, należy zgłosić się do ginekologa. Lekarz może przepisać leki rozkurczowe bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz wskazać bardziej najlepsze według niego suplementy diety zawierające magnez.
Twardy brzuch w ciąży – czego unikać?
Podczas skurczu zdecydowanie nie należy dotykać i masować brzucha, ponieważ może to prowadzić do nasilenia się skurczów, a także nasilić ruchy dzieckai tym samym doprowadzić do zwiększenia intensywności napięcia.
Szczególnie w zaawansowanej ciąży nie należy się także przeciążać i forsować. Nie wolno nosić ciężkich zakupów czy wykonywać męczących prac domowych.
Pamiętaj, że mycie okien jest bezwzględnie zakazane.
Choć w ciąży wskazane są spacery i umiarkowana, dostosowana do stanu zdrowia i zaawansowania ciąży aktywność fizyczna, pod koniec ciąży często obserwuje się napięty brzuch w ciąży podczas chodzenia. Nie powinno to niepokoić. Gdy twardy brzuch w ciąży jest konsekwencją dużego wyniku wysiłku fizycznego, najważniejszy staje się odpoczynek.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień