Hormony tarczycy - badania przed ciążą
Hormony tarczycy odgrywają kluczową rolę zarówno w przebiegu ciąży, jak i w rozwoju płodu. Są niezbędne dla zdrowia matki oraz dziecka. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy mogą prowadzić nie tylko do problemów z kondycją mamy, ale i do poważnych komplikacji, zarówno w trakcie ciąży, jak i po narodzinach dziecka.
Dlaczego badania hormonów tarczycy przed ciążą są ważne?
Tarczyca, stymulowana przez wydzielany przez przysadkę mózgową hormon tyreotropowy (TSH), produkuje hormon T3, czyli trójjodotyroninę i T4, czyli tyroksynę. Hormony tarczycy są wykorzystywane niemal przez każdą komórkę ustroju. Odpowiadają między innymi za kontrolę energii, wpływają na funkcjonowanie wielu narządów, pobudzają metabolizm organizmu, odpowiadają także za samopoczucie i aktywność życiową.
Badania tarczycy przed ciążą są ważne dla oceny zdrowia przyszłej matki i funkcjonowania jej tarczycy. To o tyle istotne, że organ ten wpływa na organizm kobiety, ale i ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka.
Wskazania do badania poziomu hormonów tarczycy
Wskazaniem do wykonania badań tarczycy u kobiet przygotowujacych się do ciąży są podejrzenia choroby tarczycy (niedoczynności tarczycy, nadczynności tarczycy) lub choroby przysadki, także występowanie czynników ich ryzyka (np. wcześniejsze leczenie z chorób tarczycy). Procedura jest również elementem diagnostyki niepłodności (choroby tarczycy wpływają na zajście w ciążę i prawidłowy rozwój płodu) oraz monitorowania leczenia choroby tarczycy. Cykliczne badania kontrolne podczas leczenia tarczycy, są ważne zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży.
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami rekomenduje się wykonywanie TSH u wszystkich kobiet planujących ciążę oraz u kobiet w ciąży pomiędzy 4. a 8. tygodniem ciąży.
Warto pamiętać, że choroby tarczycy należą do najczęstszych schorzeń endokrynologicznych rozpoznawanych u kobiet w wieku rozrodczym. Stąd warto trzymać rękę na pulsie, zwłaszcza planując ciążę.
Niedoczynność tarczycy jawna klinicznie (definiowana jako podwyższenie stężenia tyreotropiny – TSH, któremu towarzyszą obniżone wartości wolnej tyroksyny FT4 oraz wolnej trijodotyroniny FT3) dotyka 0,5% kobiet w ciąży. Subkliniczna forma niedoczynności (rozumiana jako podwyższenie stężenia TSH, przy prawidłowych stężeniach FT4 i FT3) może dotyczyć nawet 2–15% ciężarnych . Podwyższone wartości przeciwciał przeciwtarczycowych, które są istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju niedoczynności tarczycy, stwierdza się u 10–20% kobiet w okresie reprodukcyjnym. [1]
Jakie badania tarczycy przed ciążą?
Pełny pakiet badań tarczycowych przed ciążą obejmuje kilka procedur. To oznaczenie stężenia TSH (tyreotropina), FT4 (wolna tyroksyna), FT3 (wolna trijodotyronina), Anty-TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej) oraz Anty-TG (przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie).
TSH (tyreotropina)
Oznaczenie TSH (poziomu tyreotropiny) we krwi to podstawowe badanie, które pokazuje, czy tarczyca działa prawidłowo. Norma TSH waha się w przedziale od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby, jednak w przypadku planowania ciąży optymalnie powinno być w granicach 0,5–2,5 mIU/l.
- Aktualne wytyczne dotyczące wartości referencyjnych TSH w okresie przedkoncepcyjnym oraz u kobiet w ciąży rekomendują utrzymanie go na poziomie < 2,5 mIU/L.
TSH powyżej normy świadczy o niedoczynności tarczycy, subklinicznej niedoczynności tarczycy, ale i chorobie Hashimoto. TSH poniżej normy rozpoznaje się u osób zmagających się z nadczynnością tarczycy, u osób z wolem guzkowym toksycznym, chorobą Gravesa-Basedowa, u chorych z guzem lub niedoczynnością przysadki mózgowej, osób z niedoczynnością tarczycy leczonych zbyt wysokimi dawkami leków zawierających hormon tarczycy, ale i kobiet ciężarnych w pierwszych trzech miesiącach ciąży.
FT4 (wolna tyroksyna) i FT3 (wolna trijodotyronina)
W przypadku, gdy wynik TSH odbiega od normy, wykonywane są badania wolnych hormonów tarczycy (FT3 i FT4). Tyroksyna (FT4) to główny hormon produkowany przez gruczoł tarczowy. Trójjodotyronina (T3) produkowana jest przez tarczycę w niewielkiej ilości (większość pochodzi z przekształcenia z T4).
Norma tyroksyny (FT4) wynosi 10-25 pmol/l (przy TSH w normie, tj. 0,4 - 4,0 µIU/ml). Norma trójjodotyroniny (FT3) to wynik w granicach 2,25 – 6 pmol/L (przy TSH 0,4 - 4,0 µIU/ml).
Anty-TPO i anty-TG
Gdy wyniki badań — TSH, FT3 i FT4 — są nieprawidłowe, wykonuje się badania na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TG) i (anty-TPO).
Wysokie poziomy anty-TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej) mogą wskazywać na autoimmunologiczne choroby tarczycy, takie jak Hashimoto. Podwyższone przeciwciała mogą zwiększać ryzyko poronienia i komplikacji w ciąży. Anty-TG (przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie) może być pomocne w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy.
Diagnostyka czynności tarczycy u ciężarnych opiera się na badaniach stężenia TSH oraz wolnych lub całkowitych hormonów tarczycy we krwi.
Jak przygotować się do badań hormonów przed ciążą?
Badanie krwi najlepiej wykonać na czczo, w godzinach porannych, do godziny 10.00. Jeśli przyjmujesz leki (np. L-tyroksynę), skonsultuj z lekarzem, czy należy je zażyć przed badaniem (zwykle nie).
Gdy wyniki są poza normą lub masz objawy wskazujące na problemy z tarczycą, udaj się do endokrynologa. Specjalista może zalecić leczenie, które przygotuje tarczycę do ciąży i zmniejszy ryzyko komplikacji. Pamiętaj, by wyników badań nie interpretować samodzielnie, a odczytując, posługiwać się normami podanymi przez laboratorium.
reklama
Wpływ hormonów tarczycy na przebieg ciąży i rozwój dziecka
Ciąża to stan zwiększonego zapotrzebowania na hormony tarczycy. Ich prawidłowa ilość jest kluczowa dla rozwoju dziecka. Jak hormony tarczycy wpływają na przebieg ciąży i rozwój dziecka? Przede wszystkim regulują:
- rozwój mózgu i układu nerwowego, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy tworzy się kora mózgowa i układ nerwowy,
- wzrost płodu, jego kości i tkanek. Niedobór hormonów może powodować niską masę urodzeniową lub opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego,
- rozwój układu sercowo-krążeniowego a u dziecka.
Oznacza to, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy mogą prowadzić do poważnych komplikacji, zarówno w trakcie ciąży, jak i po narodzinach dziecka. Jak przedstawia się kwestia choroby tarczycy a ciąża?
Niedoczynność tarczycy w ciąży
Niedoczynność tarczycy, objawem której jest zmęczenie, przyrost masy ciała, uczucie zimna, sucha skóra, może prowadzić do niepłodności, poronień, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz problemów z rozwojem mózgu płodu (wzrostem i metabolizmem, niedorozwojem intelektualnym).
Nadczynność tarczycy w ciąży
Nadczynność tarczycy, symptomem której jest nerwowość, bezsenność, spadek masy ciała, szybkie bicie serca, może powodować poronienia, nadciśnienie ciążowe, stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród czy niską masę urodzeniową dziecka.
Choroby autoimmunologiczne tarczycy, nawet przy prawidłowym poziomie TSH, mogą zwiększać ryzyko komplikacji.
Tarczyca a ciąża i rozwój dziecka
Kontrolowanie poziomu hormonów w ciąży jest szalenie istotne, zwłaszcza w I trymestrze. Dlaczego? Na tym etapie dziecko nie ma jeszcze rozwiniętej własnej tarczycy, stąd polega na hormonach dostarczanych przez matkę. Ich niedobór w tym okresie może poważnie wpłynąć na rozwój dziecka. Do 12 tygodnia ciąży jedynym źródłem hormonów tarczycy dla płodu jest tarczyca matki.
W połowie ciąży płód zaczyna produkować własne hormony tarczycy, ale nadal potrzebuje jodu od matki. Niedobór pierwiastka u matki może prowadzić do niedoborów u dziecka.
Tarczyca płodu zaczyna się formować około 16-17 dnia ciąży z nabłonka endodermalnego dna jamy ustnej. Następnie zawiązek tarczycy przemieszcza do podstawy szyi i około 7 tygodnia ciąży uzyskuje swoje fizjologiczne położenie. Od 12 tygodnia rozpoczyna się aktywny wychwyt jodu, a od 12-14 tygodnia pojawia się w śladowych ilościach T4. [3]
Nieprawidłowa funkcja tarczycy u matki może prowadzić do komplikacji, takich jak poronienie, przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy (nadciśnienie indukowane ciążą z ryzykiem uszkodzenia narządów).
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień