Jak sobie radzić z nawałem pokarmu
Po porodzie i ty, i twój organizm przygotowujecie się do odegrania nowej roli – roli mamy. Hormony szaleją, piersi zaczynają produkować pokarm. Zanim sytuacja się unormuje i produkcja mleka dostosuje do potrzeb malucha, minie trochę czasu.
Prawdopodobnie w 3 - 4 dobie po porodzie naturalnym i w 5 - 6 po cesarskim cięciu, twoje piersi przeżyją prawdziwe oblężenie – tzw. nawał mleczny (pokarmowy).
Objawy nawału mlecznego
Podczas nawału twoje piersi stają się pełne i obrzmiałe. Nie dla wszystkich kobiet wiąże się to z dyskomfortem lub bólem, obserwują bowiem jedynie, że ich piersi stają się "przepełnione". Dla innych nawał pokarmu może być bolesny, tym bardziej, że dzieci mogą mieć trudność z prawidłowym chwyceniem brodawki i z opróżnieniem piersi z pokarmu.
reklama
Jak sobie radzić z nawałem pokarmu?
- Przed karmieniem przyłóż do piersi ciepły okład (może być pieluszka tetrowa). To rozgrzeje pierś i dobrze wpłynie na przepływ mleka.
- Przystawiaj dziecko do piersi tak często, jak tego potrzebuje
- Przed karmieniem odciągnij kilka kropli pokarmu - laktatorem lub poprzez lekki ucisk piersi.
- Przystawiaj niemowlę do obydwu piersi na zmianę.
- Dbaj o to, by dziecko prawidłowo chwytało pierś.
- Karm w wygodnej pozycji.
- Mleko nie wykorzystane przez maluszka odciągaj za pomocą laktatora. Nie odciągaj go jednak do ostatniej kropli, bo to wzmaga laktację.
- Stosuj chłodne kompresy lub przykładaj do piersi rozbite liście białej kapusty (możesz je wcześniej schłodzić w lodówce).
- Noś luźny biustonosz.
- Pij napar z szałwii, która reguluje laktację.
- Pij dużo wody.
- Postaraj się nie żyć w stresie, wyzbądź się napięcia.
- Nie wyciskaj pokarmu, nie ugniataj piersi, nie naciskaj, bo możesz uszkodzić gruczoł piersiowy i kanaliki mleczne.
Nawał mleczny, zastój i zapalenie piersi w trakcie karmienia
Często mamy, w obawie przed bólem, przerywają karmienie, unikają go, a głodne dziecko dopajają i dokarmiają. Nie rób tego! Nagromadzenie pokarmu, które będzie tego konsekwencją, może być bolesne w skutkach – prowadzi do zastoju i zapalenia piersi, któremu towarzyszy gorączka, bóle mięśni, dreszcze; skóra piersi jest napięta, zaczerwieniona. Leczy się go antybiotykami.