Lot samolotem w ciąży

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Lot samolotem w ciąży

Jesteś w ciąży, a tu właśnie trafia się okazja wyjazdu za granicę. Niestety dość daleko. Do wyboru pozostaje albo męcząca podróż samochodem (nie zawsze możliwa), albo samolotem. No właśnie, czy w ciąży można podróżować samolotem?

Kiedy latać, a kiedy zostać na ziemi?

Sama ciąża, prawidłowo przebiegająca nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania samolotem, ale warto jak najwięcej wiedzieć o tym, kiedy i jak planować taką podróż.  Za najlepszy czas uważa się drugi trymestr. W pierwszym płód jest bardzo wrażliwy, a i mama często cierpi na ciążowe dolegliwości. W trzecim natomiast trymestrze może dojść do przedwczesnego porodu.

Same linie lotnicze mają w tej kwestii ograniczenia i nie wpuszczają na pokład kobiety po 34-36 tygodniu ciąży (po 32 jeśli kobieta spodziewa się więcej niż jednego dziecka). Jeśli przyszła mama jest już w zaawansowanej ciąży, często wymagane jest zaświadczenie od lekarza, trzeba sprawdzić to wybierając dane linie lotnicze.

reklama

Odradza się lot gdy:

  • ciąża jest zagrożona (za taką uważa się między innymi ciążę mnogą),
  • kobieta miała plamienia w ciąży we wcześniejszych miesiącach lub wcześniej poroniła,
  • występują choroby układu krwionośnego (anemia, zakrzepowe zapalenie żył),
  • jest ryzyko wcześniejszego porodu,
  • w miejscu, do którego kobieta chce lecieć jest ryzyko zarażenia się chorobami, na które trzeba by specjalnie się szczepić – tego typu szczepionki nie są w ciąży wskazane.

Zanim zabukujesz bilet

Wybierz linie lotnicze i zapoznaj się z ich regulaminem (szczególnie w części dotyczącej ciąży).

Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli nie widzi przeciwwskazań, poproś o zaświadczenie (konieczne, jeśli brzuszek jest widoczny). Niektóre linie lotnicze wymagają, aby na takim zaświadczeniu data była nie wcześniejsza niż 3 dni przed datą odlotu, dlatego sprawdź to w regulaminie.

Jeżeli będziesz korzystać z linii innych niż polskie, to daj zaświadczenie do przetłumaczenia. Na dokumencie tym powinny widnieć: dane twoje, lekarza, opinia o braku przeciwwskazań oraz tydzień ciąży.

Dowiedz się jak najwięcej o miejscu, w które lecisz: czy jest tam szpital ginekologiczny – położniczy, jakie są warunki korzystania z pomocy. Przygotuj kilka zwrotów dotyczących proszenia o pomoc i informowania o tym, że jesteś w ciąży w danym języku. Dowiedz się, jakie dokumenty musisz mieć, aby w miejscu, do którego lecisz móc skorzystać z pomocy. Być może warto dodatkowo ubezpieczyć się.

Nie planuj długiej podróży ani licznych przesiadek – są one męczące nawet jeśli kobieta nie jest w ciąży. Długa podróż może się odbić na zdrowiu przyszłej mamy, ponieważ przy długim siedzeniu i unieruchomieniu w jednej pozycji wzrasta ryzyko zakrzepicy żył. Im lot dłuższy, tym to ryzyko jest większe.

Już na pokładzie samolotu

  • Poinformuj załogę, że jesteś w ciąży.
  • Jeśli masz możliwość wyboru miejsca siedzącego, to wybierz takie w środku samolotu (w tym miejscu najmniej odczuwalne są niedogodności lotu) i przy wyjściu, abyś mogła szybko i sprawnie  przejść do toalety.
  • Pasy bezpieczeństwa zapnij pod brzuchem.
  • W trakcie siedzenia poruszaj stopami, napinaj mięśnie, kiwaj palcami stóp. Załóż wygodne, luźne obuwie (sportowe lub sandały). Co pół godziny wstań i przejdź się.
  • Pij dużo niegazowanej wody, aby uniknąć odwodnienia. Raczej unikaj kawy.
  • Jeśli wiesz jaka przekąska pomaga ci na mdłości, koniecznie spakuj ją do bagażu podręcznego.
  • Zasypianie, choć pomaga przetrwać lot, w ciąży nie jest wskazane.

Nikt nie da przyszłej mamie gwarancji, że wszystko pójdzie dobrze, a wypadki i komplikacje zawsze mogą się zdarzyć. Jeśli jednak lot nie jest długi, a jest alternatywą dla uciążliwej podróży samochodem, w dodatku ciąża przebiega książkowo, to właściwie nie ma przeciwwskazań i śmiało można wsiąść do samolotu.

Joanna Górnisiewicz

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: