Stopy w ciąży. Jak im pomóc?
Zmiany nastrojów, zmiana rozmiaru, zmiany… Ciąża to nieustające zmiany. Podlegają im także Twoje stopy, co niestety może powodować dyskomfort, a nawet ból. Jak im pomóc?
Czy stopa może podczas ciąży zmienić rozmiar?
Odpowiada Karolina Grzywacz, fizjoterapeuta:
Podczas ciąży, ciało przygotowuje się do porodu między innymi produkując więcej relaksyny. Jest to hormon, który ma za zadanie rozluźnić stawy w obrębie miednicy przygotowując tym samym układ kostny do porodu. Hormon ten jednak nie ma wyizolowanego działania i powoduje szeroki zakres zmian w całym organizmie. Połączenie rozluźnienia aparatu więzadłowego stopy, zwiększenie masy ciała podczas ciąży może przyczynić się do zmiany długości więzadeł, co prowadzi do utraty wysokości łuku. To z kolei może spowodować zmianę rozmiaru stopy.
Dlaczego w ciąży bolą stopy?
Zmiana w strukturze stopy, obniżenie łuku oraz zwiększona masa ciała wymuszają na mięśniach intensywniejszą pracę. Muszą zapewnić ciału stabilność, pomimo zmiany wzorca chodu. Możliwe jest również to, że Twoje stopy miały wadę już przed porodem, a ciąża je ujawniła manifestując w postaci bólu.
Co pomoże na bolące stopy w ciąży?
Zadbaj o wygodne obuwie. Musi zapewnić Ci odpowiednią amortyzację, więc zwróć uwagę na grubość podeszwy i szerokość nosków. Zbyt wąskie przody mogą powodować ściskanie głów kości śródstopia prowokując ból.
Zastanów się także nad wkładkami do butów, które będą wspierać codzienną pracę Twoich stóp. Uwaga, nie kupuj gotowców! Takie wkładki muszą być wykonane indywidualnie po wcześniejszym badaniu, z uwzględnieniem budowy nie tylko stóp, ale również stawów wyższych.
Pomyśl o kinesiotapingu. Tymi specjalnymi taśmami możesz okleić zarówno nogi, jak i rosnący brzuszek. Odciążą one mocno pracujące mięśnie, zmniejszą ich napięcie, a Tobie ulżą w bólu. Prawidłową technikę kinesiotapingu musi jednak pokazać Ci fizjoterapeuta. Koszt wizyty wynosi od 30 do 50 złotych
Czemu puchnę? Skąd obrzęki stóp w ciąży?
Odpowiada Sylwia Śląskiewicz, podolog:
reklama
Zmiany hormonalne powodują, że naczynia żylne stają się bardziej elastyczne, ale co za tym idzie bardziej kruche i mniej przepuszczalne. Zwiększa się również objętość krwi, a niektóre żyły i tętnice są uciskane, zatem przepływ krwi jest utrudniony. Ponadto w skórze i tkance podskórnej zalega nadmiar limfy. Tak dochodzi do obrzęku, na który najbardziej podatne są kostki, czyli staw skokowy. Pojawiające się tam opuchnięcia ograniczają znacznie zakres ruchu stopy. Chodzenie staje się z czasem bolesne.
Obrzęki są czymś naturalnym, czym nie warto się martwić. Gromadzenie wody przez organizm to naturalne zjawisko ochronne, dzięki któremu zabezpieczamy się przed odwodnieniem w razie komplikacji podczas porodu. W dodatku obrzęki zazwyczaj znikają rankiem, po dobrze przespanej nocy.
To pomoże:
Odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej linii serca. Opuchniętym nogom ulgę przyniosą kąpiele w chłodnej wodzie. Na czas ciąży lepiej zapomnieć o kąpaniu się w zbyt gorącej wodzie, a także unikać zbyt długich kąpieli… słonecznych.
Nie siadaj z nogą założoną na nogę. Zadbaj także o to, by ani skarpetki ani buty nie uciskały nadmiernie Twoich stóp.
Regularnie się nawadniaj, by pozbywać się szkodliwych substancji i usprawnić działanie żył. Ogranicz też spożycie soli, by woda nie zatrzymywała się w organizmie.
Rozważ drenaż limfatyczny. To specjalny rodzaj masażu, który ulży opuchniętym łydkom. Jeśli ich mięśnie są zbyt napięte, mogą oprócz obrzęków powodować także skurcze. Koszt drenaży to 60 złotych za 40 minut.
Czy ciąża ma wpływ na wrastanie paznokci?
„Gwałtowny przyrost masy ciała i utrzymujące się obrzęki faktycznie mogą spowodować wrastanie paznokci. Winne może być także ich nieprawidłowe przycinanie. Pamiętajmy, by nie ścinać brzegów, które mają tendencję do wrastania.
Pielęgnacja stóp w ciąży jest mocno utrudniona przez rosnący ciążowy brzuch, dlatego z problemem wrastających paznokci najlepiej od razu udać się do podologa.” - mówi Sylwia Śląskiewicz z FootMedica.
Podolog może:
założyć na wrastający paznokieć klamrę ortonyksyjną, która będzie przez kilka następnych miesięcy odciągać płytkę od wałów paznokciowych.
Ekspertka dodaje: W ciąży narażone są nie tylko paznokcie, ale także i skóra stóp. Może nadmiernie rogowacieć, przez co powstają odciski oraz modzele. Z nimi także lepiej nie męczyć się samodzielnie. Może dojść do powiększenia problemu lub co gorsza do infekcji, a to ostatnie, czego przyszłej mamie potrzeba.
Podolog może:
wykonać profesjonalny pedicure podologiczny, podczas którego usuwa zrogowaciały naskórek, odciski, modzele czy nagniotki, używając takich narzędzi, jak skalpel, dłuto lub odpowiednio dobranych frezów. Są one całkowicie sterylne, więc zabieg nie grozi zakażeniem. Jest bardzo dokładny – może trwać nawet 1,5 godziny – a jego efekty utrzymują się znacznie dłużej niż w przypadku pedicure kosmetycznego. Przeprowadza go wykwalifikowany personel, który najpierw przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad.
Kobiety bardzo różnie przechodzą ciążę i nie każdą z nich dotyczą wymienione wyżej zmiany. Jeśli jednak któraś z nich Cię niepokoi – już wiesz, co masz robić.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień