3 miesiąc życia dziecka

3-miesięczne dziecko - kalendarz rozwoju dziecka

3 miesiąc życia dziecka

Twój maluch ma trzy miesiące? Właśnie zaczyna interesować się otoczeniem i robi ogromne postępy w komunikacji z bliskimi. Uśmiecha się, a może nawet śmieje - w życiu rodzinnym uczestniczy coraz bardziej chętnie, a i coraz bardziej świadomie. Oj, trzymiesięczniak potrafi być bardzo towarzyski. Wydłużają się okresy czuwania, a dziecko zaczyna być coraz bardziej świadome - zaczyna kształtować się indywidualność.

Co się dzieje w 3 miesiącu życia dziecka?

Dziecko w trzecim miesiącu życia definitywnie kończy noworodkową fazę rozwoju. Dotychczas cała jego energia i aktywność pożytkowana była na przystosowanie się do środowiska poza łonem mamy, regulacji rytmu snu, czuwania i karmienia. Teraz, gdy procesy fizjologiczne w miarę się ustabilizowały, a okresy czuwania i chwile skupienia zaczynają się wydłużać, utrwalają się pierwsze zachowania. W tym wieku uwidaczniają się różnice indywidualne między dziećmi. Zanikają też odruchy bezwarunkowe okresu noworodkowego: chwytanie, pełzanie i odruch Moro. Ruchy dziecka są coraz bardziej celowe i zamierzone.

Trzeci miesiąc życia to czas, kiedy maluch coraz bardziej interesuje się otoczeniem i w coraz bardziej świadomy sposób w nim uczestniczy. Szuka wzrokiem źródła dźwięku, a i reaguje na zainteresowanie ożywieniem ruchowym oraz głośnym śmiechem.

Dziecko wchodzi w interakcje nie tylko z bliskimi, ale i z innymi ludźmi, którzy pojawiają się koło niego. Rozdaje uśmiechy, śledzi wzrokiem, okazuje żywe zainteresowanie. Obserwuje i reaguje. Dużo się uśmiecha - i to nie tylko w odpowiedzi na czyjś uśmiech. Jest bardzo pociesznym towarzyszem. Z kolei więź z osobami z najbliższego otoczenia dziecka jest coraz silniejsza.

Bunt 3-miesięcznego niemowlaka? Czy to możliwe? Wielu rodziców w tym okresie życia dziecka obserwuje zmianę w zachowaniu maluchów i pierwsze protesty zarówno na spacerach, jak i w sytuacji, gdy dziecko leży zbyt długo w łóżeczku. Niemowlę, które dotąd spało lub spokojnie leżało, nudzi się, a na dworze nie chce zasnąć.

Jak dziecko zwraca na siebie uwagę? Ma na to swoje sposoby. Pod koniec drugiego miesiąca zauważyło, że płacz jest odpowiednim sposobem na przywołanie rodziców. Obecnie wykorzystuje to w momencie, w którym się nudzi bądź czuje osamotnione (dziecko jest coraz bardziej znudzone leżeniem w łóżeczku).

    Zmysły i mowa twojego dziecka w 3 miesiącu życia

    Maluch wydaje różne okrzyki, w zależności od okoliczności (próbuje zwracać na siebie uwagę rodziców głośnym krzykiem), a także dźwięki składające się z samogłosek i spółgłosek, jak np. ga, egu, grrhu, erre. To tak zwane guganie gaworzenie. Głużenie to odruch bezwarunkowy, który początkowo pojawia się samoistnie, z czasem jednak już jako reakcja na widok bliskiej osoby.

    Zauważyłaś, że głużeniu towarzyszą nieskoordynowane ruchy kończyn i całego ciała? Maluch komunikuje swój nastrój zmieniając intonację wydawanych dźwięków.

    Jak widzi 3 miesięczne dziecko? W trzecim miesiącu życia doskonali się wzrok dziecka. Maluch coraz lepiej rozróżnia kształty i formy, osiąga poczucie głębi i zaczyna widzieć świat w trzech wymiarach. Nadal lepiej widzi z bliskiej odległości (twarz mamy, pierś). Śledzenie przedmiotu po okręgu to umiejętność, która pojawia się pod koniec 2 miesiąca, a usprawnia po 3 miesiącu. Śledzi przedmiot oddalający się z pola widzenia. Co was szczególnie cieszy i ujmuje, odwraca głowę w kierunku głosu rodzica i uśmiecha się.

    Jeszcze silniejsze jest zainteresowanie własnym ciałem. Maluch przygląda się swoim rączkom i bardzo chętnie wkłada je do buzi. W ten sposób uczy się i poznaje świata - właśnie przez dotyk i smakowanie. Coraz częściej bawi się swoimi nóżkami, je także podnosi do buzi.

    Co jeszcze umie niemowlę? Generalnie coraz lepiej panuje nad swoim ciałem. Chwyta różne przedmioty, chociaż często jeszcze wypadają mu z rączek, składa ręce, wyciąga je w kierunku przedmiotu i chwyta grzechotkę włożoną do ręki.

    Zaczyna śledzić ruchy kończyn, którymi porusza. Zaczyna świadomie sięgać zawieszone nad łóżeczkiem zabawki, napędza je ciekawość świata. Podejmuje również pierwsze próby pełzania, szuka punktów podporu dla swoich rączek i nóżek.

      reklama

      Rozwój fizyczny dziecka w 3 miesiącu życia dziecka

      Maluch jest coraz silniejszy i coraz bardziej zwinny. Doskonalą się jego zdolności motoryczne. Trzymiesięczniak coraz bardziej energicznie porusza rączkami i nóżkami, często traci przy tym równowagę i przechyla się na boki. Zdarza się,że przewróci się na bok lub wręcz wykona obrót – dlatego nie zostawiaj go samego na przewijaku czy łóżku. Teraz staje się to bardzo niebezpieczne.

      Dziecko w wieku 3 miesięcy jest coraz bardziej ruchliwe, a jego ciało wyprostowuje się i malec nie przybiera już pozycji embrionalnej. Wciąż jednak masz do czynienia z preferencją asymetryczną ułożenia i ruchów - niemowlę usztywnia ciało w reakcji na gwałtowny ruch czy hałas, spina wówczas rączki, odgina się do tyłu, usztywnia tułów i skręca się w jedną stronę.

      Pod koniec 3 miesiąca dziecko zwykle osiąga symetrię tułowia. To oznacza, że potrafi w leżeniu na plecach utrzymać głowę na środku (w linii środkowej swojego ciała), co pozwala mu uzyskać także większą stabilność i odrywać swobodniej kończyny od podłoża.

      Twoje dziecko pod koniec trzeciego miesiąca życia, leżąc na brzuchu, powinno podnieść głowę pod kątem 45 stopni do podstawy. Podciągane do pozycji siedzącej powinno utrzymywać sztywno główkę - zdobycie tej sprawności zależy od stopnia wyćwiczenia odpowiednich mięśni. Coraz bardziej rozluźnia mięśnie szyi, rączek i nóżek.

        3 miesiąc życia dziecka - jedzenie i waga

        Dziecko nieustannie rośnie, przybiera na wadze i się rozwija. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i Amerykańskiej Akademii Pediatrii w celu oceny prawidłowego rozwoju dziecka należy korzystać z siatek centylowych.

        O tym, że dziecko jest odżywiane prawidłowo, świadczy odpowiednie przybieranie na masie ciała. W trzecim miesiącu życia dziecko przybiera na wadze trochę wolniej, niż w pierwszych dwóch miesiącach. Niemowlęta do 3. miesiąca mają bardzo zróżnicowane przyrosty masy ciała — między 15 a 40 g na dobę. Dziecko w 3. miesiącu życia ma przeciętnie 57-66 cm.waży przeciętnie od 4,6 do 7,5 kg.

        W 3. miesiącu życia dziecko dalej powinno być karmione wyłącznie mlekiem mamy. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i inne autorytety w dziedzinie żywienia zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Można je kontynuować tak długo, jak tego pragną matka i dziecko, do końca 1. czy 2. roku życia dziecka, a nawet dłużej. Mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem, który zawiera wszystkie mikro- i makroelementy potrzebne do prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Nie ma potrzeby dopajania dziecka ani wprowadzania mleka modyfikowanego. O ewentualnym dokarmianiu dziecka decyduje lekarz.

        Częstotliwość karmień piersią może nie ulec zmianie, a w przypadku niektórych dzieci wręcz się nasilić, szczególnie w porach nocnych. 3 miesięczne dziecko czasem nadal budzi się w nocy na nocne karmienie piersią. Niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać pokarm na żądanie. W wypadku mleka modyfikowanego najlepiej sprawdzić tabelę karmienia dołączoną do konkretnego produktu.

        Dzieci, które są karmione piersią, zwykle jedzą na żądanie, najczęściej co 2-3 godziny. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym odstępy między posiłkami wynoszą przeciętnie ok. 3-4 godzin.

        U niemowlęcia w tym wieku można zaobserwować pewne problemy podczas karmienia. Dziecko rejestruje wszystkie dźwięki dochodzące z otoczenia i łatwo się rozprasza. Dlatego przy karmieniu może się kręcić, być niespokojne i przerywać jedzenie. Mogą też pojawić się chwilowe trudności w postaci kryzysów laktacyjnych połączonych ze skokami rozwojowymi dziecka.

          reklama

          Co może niepokoić w 3 miesiącu życia?

          Trzeci miesiąc życia dziecka, a twój maluch nie zachowuje się tak, jak jest to ujęte w tabelach? Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może różnie się rozwijać. Jeśli się coś niepokoi lub martwi, porozmawiaj o tym z pediatrą. Wiele zależy od temperamentu dziecka, genów, środowiska rodzinnego oraz innych indywidualnych cech dziecka. Udaj się do niego koniecznie, jeśli obserwujesz:

          • brak osiągnięcia ułożenia głowy w symetrii,
          • brak zainteresowania otoczeniem, reagowania na dźwięki,
          • unoszenie i wkładanie do buzi tylko jednej i tej samej dłoni, podczas gdy druga pozostaje na podłożu,
          • brak unoszenia głowy w leżeniu na brzuchu.

          Niewielkie opóźnienia rozwojowe nie powinny budzić niepokoju, niemniej jeśli rodzic dostrzega nieprawidłowości, które wskazują na opóźniony rozwój, powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci badania i skieruje do poradni specjalistycznej.

          Do oceny prawidłowości rozwoju dziecka pediatrzy posługują się tzw. kamieniami milowymi (skoki rozwojowe) w pięciu głównych obszarach: tzw. dużej motoryki (siadanie, chodzenie, unoszenie głowy), małej motoryki (chwytanie), rozwoju mowy, funkcji poznawczych i funkcji społeczno-emocjonalnych.

            Zabawy stymulujące rozwój dziecka w trzecim miesiącu życia

            Co robić, by wspierać rozwój dziecka?

            • Kładź malucha na brzuchu i chodząc po pokoju śpiewaj piosenki, opowiadaj coś zmieniając intonację, głośność głosu. Siadaj koło dziecka i rób to samo .Co jakiś czas zmieniaj dziecku pozycję, w której leży, kładąc go na zmianę na brzuszku i na plecach.
            • Pokazuj maluchowi kolorowe zabawki i wkładać mu je do rąk.
            • Mów, śpiewaj. To podstawa komunikacji rodziców z niemowlęciem. Naśladuj odgłosy malucha. Niemowlęta uwielbiają tę zabawę.
            • Masuj maluszka, przytulaj.
            • Zachęcaj także dziecko do ruchów obrotowych, np. kładąc obok niego zabawkę. Zawieś nad łóżeczkiem maluszka karuzelę z przypiętymi maskotkami. Dzięki temu będzie też ćwiczył koordynację wzrokowo-ruchową.
            • Celebrujcie codzienne rytuały. Stały porządek dnia wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka, reguluje jego rytm dnia.

            Bibliografia

            1. Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
            2. Hannaford C., Zmyślne ruchy które doskonalą umysł, Polskie stowarzyszenie Kinezjologów we wsp. z Medyk Sp. Z o.o
            3. Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
            4. Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa 1995.

            Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: