Wózek dla noworodka - jak wybrać, by spisał się na medal?
Wybranie odpowiedniego wózka dla noworodka jest trudnym zadaniem. To niełatwa decyzja, którą rodzice muszę podjąć jeszcze przed narodzinami dziecka. Najważniejszy jest komfort i bezpieczeństwo malucha, ale i wygoda rodzica. Podczas podejmowania decyzji warto się zastanowić, jakiego wózka szukamy i w jakich warunkach będzie użytkowany. Oto nasze praktyczne wskazówki.
Wózek dla noworodka — jak wybrać?
Aby wybrać odpowiedni wózek dla dziecka, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i komfort dziecka, wygodę rodzica oraz funkcjonalność. Idealny wózek powinien być lekki, zwrotny, pojemny i odpowiednio zawieszony. Ważne, żeby wybrać wózek, który wpisuje się w nasz tryb życia.
Wybór wśród wózków jest szeroki, możemy zastanawiać się pomiędzy wózkami przewozowymi (parasolkami), spacerowymi. Wielu rodziców decyduje się na wózki 2 w 1 lub nawet 3 w 1, które mają wymienne siedziska. Natomiast dla innych zakup wózka wielofunkcyjnego może okazać się lepszy. Który będzie idealny na pierwsze spacery?
reklama
Wózek dziecięcy - wózek wielofunkcyjny czy wózek głęboki?
Koniecznym elementem wózka dla noworodka jest gondola, to właśnie ona chroni dziecko przed wiatrem i zimnem, a także dba o prawidłową pozycję malucha.
Gondolę może mieć wózek głęboki lub wielofunkcyjny. Jeśli nie masz miejsca, na przechowywanie siedziska spacerowego, wózek głęboki jest dobrym rozwiązaniem na pierwszy wózek niemowlęcy. Wiążę się jednak z dużym wydatkiem, który szybko przestaje być użyteczny.
Z gondoli korzystamy jedynie przez kilka miesięcy, a gdy dziecko samodzielnie siedzi, zamieniamy ją na wózek spacerowy. Lepszym rozwiązaniem może okazać się wózek wielofunkcyjny, który, choć jest droższy, przydaje się nawet do 3-4 roku życia. Pierwszy zakup przyda się noworodkom, następnie jako wózek dla niemowlaka, a później wózek spacerowy dla dziecka.
Gondolę można znaleźć jako część zestawu w wózku 2 w 1 lub 3 w 1. A jakie są minusy takiego rozwiązania? Priorytetem jest bezpieczeństwo, dlatego wózki wielofunkcyjne powinny być odpowiednio dobrane. Szczególnie istotnym elementem jest fotelik samochodowy, który, choć często jest elementem zestawu, czasem warto kupić osobno.
Niektóre foteliki z zestawów nie przeszły odpowiednich testów, a jedynie atesty. Dlatego należy znaleźć model, który najlepiej wypada w crash-testach. Maluch nie tylko będzie odpowiednio zabezpieczony, ale podniesie to także komfort jazdy.
Wózek dla noworodka — na co zwrócić uwagę?
Atesty
Jest to bardzo ważne kryterium, które ułatwi nam wybór wózka dla niemowlaka lub noworodka. Pokazują one jakość i solidność wykonania poszczególnych elementów, co świadczy o wyprodukowaniu wózka zgodnie z europejską normą dla wózków EN 1888. Koniecznie sprawdź, czy wybrany wózek spełnia unijne kryteria bezpieczeństwa!
Wybór odpowiednich kół
Pod uwagę weźmy teren, w którym będziemy użytkować wózek. Podczas jazdy po nierównych, szutrowych drogach dobrze sprawdzą się duże koła i koła pompowane. Alternatywą są koła żelowe. Są równie miękkie, jak pompowane, a nie ulegają przebiciu.
W przypadku gdy wózek będzie używany w miejscach, gdzie chodniki są równe, możemy zastosować koła mniejsze i piankowe. Co tym uzyskamy? Mniejszy ciężar wózka. Takie koła są lżejsze, co dla mam wnoszących wózek na 4 piętro ma ogromne znaczenie.
Liczba kół
Rodzice mogą także wybrać rodzaj wózka - 3 lub 4 kołowy. Czterokołowe wózki sprawdzą się dobrze na codziennych spacerach, zapewnią maluchowi komfort i stabilność. Często ma mniejsze koła przednie, dzięki czemu wózek ma większą możliwość skrętu, a to ułatwia manewrowanie w wąskich alejkach lub tłumie.
Wózek spacerowy czterokołowy jest mniej wywrotny niż trójkołowy, co sprawia, że mamy większą gwarancję bezpieczeństwa maluszka. Natomiast modele z amortyzacją lub pompowanymi kołami dobrze pochłoną wstrząsy i przydają się do usypiania dziecka.
Modele trójkołowe wyjątkowo dobrze sprawdzą się u rodziców, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Są poręczne, lekkie i łatwe w manewrowaniu. Przednie koło jest skrętne, ale ma funkcję blokady, dzięki czemu łatwiej prowadzić wózek w tłoku. Często jest także prostszy w składaniu i wnoszeniu po schodach. Trójkołowy wózek spacerowy jest mniej stabilny i bardziej wywrotny.
Amortyzacja kół
Należy sprawdzić, czy wózek dla dziecka posiada system amortyzacji. Ważne jest, aby amortyzowane były wszystkie koła, dzięki czemu nasze maleństwo nie jest narażone na zbyt duże wstrząsy. Pomoże nam to zwiększyć stabilność wózka i ułatwić przejazd po nierównym terenie.
Stelaż wózka
Czy jest ważny? Tak - sam stelaż bardzo wpływa na wagę oraz sterowność wózka. Jeśli chcesz mieć lekki wózek, to warto zdecydować się na aluminiowy stelaż. Jest lżejszy, więc łatwiej wjedziemy z wózkiem pod górę i lżej będzie go wnosić po schodach, oraz będzie bardziej zwrotny. Wózki z aluminiowym stelażem dostarczą komfort prowadzenia oraz zapewnią stabilność dziecku. Waga wózka powinna być wygodna dla rodzica i dobrana w zależności od trybu życia.
System składania
Jeżeli często jedziesz samochodem i bierzesz ze sobą wózek, koniecznie sprawdź, czy łatwo zapakować go do bagażnika auta. Lekką aluminiową ramę może być łatwiej podnieść na wysokość auta. Niektóre modele wózków mają nawet wsparcie we wnoszeniu po schodach — co może okazać się szczególnie przydatne w mieszkaniach bez windy.
Przekładane siedzisko
Możliwość montażu spacerówki tyłem lub przodem do kierunku jazdy jest ważna, bo zapewnia maluszkowi komfortową podróż podczas wietrznej i deszczowej pogody. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wcześniej wspomniana przekładana rączka.
Hamulec
Dobry wózek dla niemowlaka powinien posiadać hamulce, którymi jednym naciśnięciem blokujemy dwa koła. Jest to szczególnie ważne dla wygody prowadzenia wózka. Po zablokowaniu hamulca wózek nie może dać się przesunąć ani w tył, ani w przód, co z pewnością przyda się w codziennym życiu.
Budka
Budka w gondoli i spacerówce powinna mieć możliwość wentylacji w czasie upału i być na tyle duża (rozkładana), aby osłoniła dziecko przed wiatrem i deszczem. Jest to bardzo istotne w walce z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Regulowana wysokość rączki
Możliwość regulacji rączki to przydatna funkcja w momencie, gdy dzieckiem zajmują się nie tylko rodzice, ale i inni opiekunowie o różnym wzroście. Regulowana rączka pomoże idealnie dostosować rączkę do wzrostu opiekuna. Wygodna spacerówka powinna posiadać przekładaną rączkę, co pozwoli na prowadzenie wózka przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
Duży kosz
Duży kosz na zakupy umożliwi zabranie wszystkiego, co może być potrzebne podczas długiego spaceru. Wieszanie zbyt obciążonej torby na rączce powoduje niestabilność wózka. Tak więc duży kosz jest wygodny i praktyczny, lecz trzeba uważać, żeby go nie przeładować, ponieważ utrudni to prowadzenie wózka.
Stabilność
Wózek powinien być stabilny i łatwo się prowadzić. Warto w sklepie dokonać testów stabilności przechylając go na boki oraz popchnąć go i obserwować czy nie skręca samoistnie na dystansie kilku metrów. Jeśli to możliwe, należy spróbować wjechać na schodek, przejechać po nierównym podłożu, sprawdzić działanie hamulca na pochyłej powierzchni. Warto też sprawdzić wózek z obciążeniem, ponieważ prawie wszystkie wózki bez obciążenia łatwo się prowadzi — kiedy jednak włożymy do niego dziecko, okazuje się, że musimy się z wózkiem siłować.
Gondola powinna posiadać idealnie płaskie dno, natomiast spacerówka powinna mieć usztywnione oparcie z regulacją od pozycji leżącej, przez pośrednie, aż do siedzącej oraz regulowany podnóżek. Konieczne są również co najmniej 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z zamknięciem trudnym do otwarcia dla rączek starszego dziecka oraz możliwość zamontowania barierki ochronnej i pasa krokowego.
Materiał tapicerki
Najlepszy wózek to taki, który łatwo się czyści. Częste używanie wózka, trzymanie go w bagażniku samochodu, czy warunki pogodowe sprawią, że wózek prędzej czy później się zabrudzi. Dlatego wybierając wózek dla dziecka, warto sprawdzić, czy dany model ma łatwy do czyszczenia materiał.
reklama
Wyposażenie wózka, na to zwróć uwagę
W niektórych modelach wózków znajdziemy dodatkowe akcesoria, ale które z nich są naprawdę potrzebne? Dobrze sprawdzi się folia przeciwdeszczowa, która dodatkowo ochroni malucha przed deszczem. Niektórzy bardzo doceniają uchwyt na kubek przy rączce, który z pewnością przyda się miłośnikom kawy.
Przydatna również okaże się zdejmowana tapicerka wózka, która ułatwi jego czyszczenie. W lecie pomocny będzie wózek z filtrem UPF, który chroni dziecko przed przegrzaniem oraz siatkę wentylacyjną. Niektóre wózki w zestawie mają również śpiworek, który dodatkowo chroni malucha przed zimnem.
Co jeszcze warto sprawdzić przy zakupie wózka?
Jeśli jesteście rodziną zmotoryzowaną, sprawdźcie, czy do stelaża wózka jest możliwość wpinania fotelika i jaki fotelik samochodowy do niego pasuje. Choć w większości samochodów znajdziemy uniwersalne zapięcie Isofix, warto sprawdzić, czy fotelik montowany będzie na pewno w ten sposób. Nie zapomnijcie też sprawdzić, jak dużo miejsca zajmuje w bagażniku złożony wózek dziecięcy.
Podczas zakupu wózka należy zwrócić uwagę, o jakiej porze roku przyjdzie na świat maluszek; jeżeli w porze jesienno-zimowej, to gondola powinna być dość obszerna, ponieważ musi pomieścić niemowlę w kombinezonie, przykryte kocykiem.
Wózek spacerowy można zacząć używać po 6 miesiącu życia dziecka. Jednak oparcie musi być sztywne i należy zwrócić uwagę na prawidłową pozycję główki maluszka. Podczas podróży z lekko podniesionym oparciem główka dziecka nie może przechylać się na boki. Świadczy to o niegotowości dziecka do podróży w takiej pozycji (jest na to zbyt wcześnie).
Zastanów się, czy przydadzą ci się jakieś dodatkowe funkcje. Być może wózek dziecięcy z funkcją kołyski, która przyda się w domu, albo uniesienie części dna.
reklama
Dlaczego fotelik samochodowy nie powinien być alternatywą dla wózka?
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Bristolskim udowodniły, że umieszczanie dziecka w pozycji nachylonej pod kątem 40 stopni - czyli pozycji typowej dla fotelika samochodowego - prowadzi do znacznego przyspieszenia akcji serca i oddechu oraz zmniejszenia nasycenia tlenem. Natomiast w pozycji leżącej nie zaobserwowano podobnych, negatywnych efektów.
Aby kręgosłup dziecka zdrowo się rozwijał, rodzice powinni dbać o to, żeby dzieci jak najczęściej znajdywały się w pozycji leżącej. Kręgosłup noworodka ma kształt litery „C”, ponieważ maluszek był zwinięty w tej pozycji w łonie matki. Razem z rozwojem dziecka, rozwija się także kręgosłup, a kształt zaczyna przypominać literę „S”. (To dlatego wózek powinna zawierać każda lista akcesoriów dla niemowląt, które warto kupić).
Jednak jeżeli dziecko spędza dużo czasu w foteliku samochodowym, ogranicza się do poprzedniego kąta wygięcia kręgosłupa, tym samym spowalniając rozwój. Spędzanie czasu na płaskiej powierzchni to najlepszy sposób na zrównoważenie czasu spędzonego w foteliku samochodowym i wspierania zdrowych pleców małych dzieci.
Bezpieczeństwo użytkowania wózka. O czym pamiętać?
Pamiętaj, żeby stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Sam bezpieczny wózek dla dziecka nie wystarczy.
- Niemowlę w gondoli powinno mieć twarz zwróconą do twojej twarzy tak, byś miała je zawsze na oku.
- Dziecko siedzące w wózku powinno być zawsze zapięte pasami.
- Składaj i rozkładaj wózek w bezpiecznej odległości od dziecka, aby uniknąć przycięcia mu paluszków lub innych urazów ciała. Z tego samego powodu nie pozwalaj dziecku bawić się wózkiem.
- Pilnuj, aby dziecko nie miało w zasięgu rączek luźnych pasków, troczków czy sznureczków.
- Podczas każdego postoju zawsze włączaj hamulce wózka.
- Nie wieszaj toreb na rączce wózka, by nie doszło do jego przewrócenia! Korzystaj z fabrycznie zamontowanego koszyka, który nie spowoduje takiego wypadku.
- Dbaj o stan techniczny wózka — regularnie dokręcaj śrubki, sprawdzaj mocowania, stan hamulców i kółek, wymieniaj zniszczone części i czyść koła wózka z błota i innych zanieczyszczeń.
- W przypadku wózków wielofunkcyjnych zawsze sprawdzaj, czy przypięta do stelaża część jest odpowiednio zaczepiona.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest wiele różnych czynników wpływających na nasz wybór pierwszych czterech kół dla dziecka. Na rynku znajdziemy przeróżne oferty, nieważne czy chcemy wózek spacerowy, wózek wielofunkcyjny, czy taki, do którego zamontować możemy fotelik samochodowy.
Jeden model wózka może posiadać wiele różnych funkcji, ale nie wszystkie muszą być nam potrzebne. Wszystko zależy od naszych potrzeb, wieku dziecka i oczywiście budżetu.