Kolka niemowlęca - skąd się bierze, jak sobie radzić i kiedy się zaczyna?
Kolka u niemowląt zaczyna się w pierwszych tygodniach życia. Według badań dotyka nawet 25% dzieci. Co ciekawe, lekarze nadal nie znają jednoznacznej odpowiedzi, co ją wywołuje. Na szczęście istnieją sposoby, żeby pomóc maluszkom. Co robić, gdy dziecko cierpi na kolki?
Kolki u niemowlaka – czym są?
Kolka niemowlęca to bardzo częsta przypadłość, która utrudnia życie niemowlętom i ich opiekunom. Czym jest?
Kryteria pozwalające rozpoznać kolkę u niemowląt opracował amerykański pediatra Morris Wessel już w 1954 roku. Nazwano je „regułą trzech”. Według niej, kolkę należy podejrzewać, jeśli zdrowe dziecko intensywnie płacze:
- przynajmniej 3 godziny na dobę,
- przez więcej niż 3 dni w tygodniu,
- dłużej niż przez 3 tygodnie.
Kiedy się zaczyna kolka?
Ile trwa kolka niemowlęca? Dolegliwości zwykle pojawiają się od około 2. tygodnia życia u donoszonego noworodka (lub później u maluszków urodzonych przedwcześnie, to jest wcześniaków). Prawie zawsze przechodzi w pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia. Zaburzenie to dotyka zarówno niemowlęta karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.
Epizody kolki mogą występować o każdej porze dnia i nocy, zazwyczaj jednak rozpoczynają się późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.
Jakie są objawy kolki niemowlęcej?
Jakie są objawy kolki? Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Jej objawy pojawiają się z reguły nagle, często po karmieniu i są bardzo nasilone. Dziecko staje się niespokojne, pręży się i wygina, zaczyna rozpaczliwie płakać. Płacz jest głośny i trwa od 1 do 4 godzin w ciągu doby. Buzia maluszka jest zaczerwieniona, brzuszek bywa wzdęty. W trakcie ataku kolki niemowlę podkurcza nóżki, jego stópki są często zimne, a dłonie zaciśnięte w piąstki.
reklama
Przyczyny kolki niemowlęcej
Jakie są przyczyny kolki niemowlęcej? Mimo wielu badań wciąż nie ustalono, co jest przyczyną kolki. Podejrzewa się, że odpowiada za nią:
- Niedojrzałość układu pokarmowego oraz bariery jelitowej(mięśnie jelit często pozostają w skurczu).
- Przejściowa nietolerancja laktozy, alergia pokarmowa lub nadwrażliwość na białko mleka krowiego.
- Niedojrzałość układu nerwowego odpowiadającego za czucie trzewne oraz nadwrażliwość na bodźce (ostre światło, głośne dźwięki).
- Połykanie nadmiernej ilości powietrza podczas ssania piersi, picia mleka modyfikowanego z butelki lub nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach.
Nieprawidłowa technika karmienia piersią u dzieci karmionych piersią lub nieodpowiedni smoczek.
- Zaburzenia flory jelitowej.
- Zaburzona perystaltyka i nadmierne gromadzenie gazów.
- Zmieniona gospodarka hormonów żołądkowo-jelitowych, w tym obniżony poziom serotoniny.
- Przeciążenie przewodu pokarmowego niemowlęcia po zbyt obfitym posiłku.
- Niepokój przenoszony z rodziców na dziecko.
Kiedy zacząć się martwić kolką?
Warto wiedzieć, że kolki u niemowląt mogą maskować choroby objawiające się bólem brzuszka, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka. Między innymi kolka może pojawiać się w przebiegu alergii pokarmowej (najczęściej na białka mleka krowiego), nietolerancji laktozy czy w refluksie żołądkowo-przełykowym.
Jeśli zauważysz, że oprócz kolki wzrost, waga i rozwój maluszka wydają ci się nieharmonijny i nieprawidłowy zgłoś się do lekarza.
reklama
Sposoby na kolki u noworodka – kilka praktycznych wskazówek
Jak radzić sobie z kolką niemowlęcą? Choć nie jesteśmy w stanie sprawić, że kolka zniknie, możemy łagodzić towarzyszące jej dolegliwości. Co rekomendują lekarze i rodzice?
Czynności uspokajające
Na kolki niemowlęce pomaga:
- delikatny masaż brzuszka,
- ciepłe okłady (sprawdza się ogrzana pieluszka tetrowa czy termofor z pestek wiśni),
- rytmiczne kołysanie, noszenie dziecka w chuście lub na rękach, co pozwala na szybsze odprowadzenie nagromadzonych gazów. Ważne, by robić to w odpowiedni sposób: główka dziecka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała, a brzuszek powinien przylegać do przedramienia rodzica,
- jazda samochodem,
- przytulanie maluszka,
- położenie na brzuszek ciepłej poduszki czy termoforu.
- czasami pomaga „biały szum”, wydobywający się z zabawki, zmywarki czy suszarki.
Zastosowanie ziół
W badaniach naukowych dowiedziono, że skuteczne są herbatki ziołowe zawierające, np. koper włoski, rumianek czy melisę. Wszystkie mają działanie rozkurczowe. Jednak pamiętaj, że u niektórych niemowląt mogą wywołać reakcję alergiczną.
Sięganie po preparaty zawierające symetykon
W leczeniu kolki lekarze czasami zalecają podawanie symetykonu, która jest substancją zmniejszającą napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w jelitach.Dzięki temu gaz łatwiej zostaje usunięty z jelit, co powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony brzuszka.
Podawanie probiotyków i prebiotyków
Prebiotyki stymulują rozwój prawidłowej flory jelit, w tym szczepów Bifidobacteriumi Lactobacillus. Najważniejszymi prebiotykami są oligosacharydy obecne w mleku kobiecym. Można je również znaleźć w postaci preparatów dla najmłodszych. Probiotyki czyli tzw. dobre bakterie odbudowują naturalną florę bakteryjną. Według najnowszych badań zauważono u dzieci cierpiących z powodu kolki badaniami zaburzenia flory jelitowej i skutecznym sposobem na zmniejszenie dolegliwości okazało się podawanie probiotyków. Z ostatnich badań wynika, że największe zmiany zaobserwowano wśród dzieci, którym podawano probiotyczne bakterie L. Reuterii.
Możesz sięgać po suplement diety, który łączy dobroczynne działanie ziół z probiotycznymi właściwościami kwasu mlekowego przynosząc ulgę w przypadku kolkowych bólów brzuszka.
W leczeniu kolki niemowlęcej potwierdzono skuteczność: Lactobacillus reuteri, mleka modyfikowanego HA z dodatkiem prebiotyków oraz obniżoną zawartością laktozy, herbatek ziołowych, w tym koperkowej, roztworu sacharozy, masażu brzuszka i trimebutyny. [1]
Jak postępować, gdy dziecko zmaga się z kolką?
Kolkę może wywołać wiele czynników, dlatego może się okazać, że będziecie musieli wypróbować różne metody, zanim znajdziecie idealną dla waszego maleństwa.
Najważniejsze, żeby zachować spokój i nie obwiniać się. Szukaj wsparcia i pomocy. Rozmawiaj z pediatrą, ale i zaglądaj na fora internetowe, na których mamy dzielą się swoim doświadczeniem.
Choć kolka to choroba samoograniczająca, może prowadzić do wielu zaburzeń. Płacz dziecka może powodować u rodziców wiele zaburzeń emocjonalnych, prowadząc w skrajnych przypadkach do zachowań, które skutkują powstaniem u płaczącego niemowlęcia zespołu dziecka maltretowanego, najczęściej w postaci tzw. zespołu dziecka potrząsanego (shaken baby syndrome). [1]
Pamiętaj, że kobjawy kolki mijają i nie mają wpływu na prawidłowy rozwój niemowlęcia.
Bibliografia
- Kolka niemowlęca, Izabela Jastrzębska, www. podyplomie.pl
- Kolka u niemowląt (niepokój i płacz), dr med. Henryk Szymański, dr med. Jerzy Pejcz, www.mp.pl
- Kolka niemowlęca. Problem nękający dzieci i lekarzy od wieków, www. forumpediatrii.pl