Jak podnosić noworodka

Jak podnosić noworodka

Nad tym, jak podnosić noworodka do odbicia po karmieniu czy jak wyjmować go z łóżeczka, zastanawia się wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy debiutują w tej roli. I słusznie. Zdecydowanie trzeba być wyczulonym na tę kwestię, ponieważ nieprawidłowe działania mogą mieć poważne konsekwencje. Warto pamiętać, że prawidłowe podnoszenie dziecka ma duże znaczenie dla jego rozwoju i bezpieczeństwa.

Podnoszenie noworodka - krok po kroku

Jak prawidłowo podnosić noworodka? Przede wszystkim ostrożnie, delikatnie, powoli i spokojnie. Bardzo ważne jest, by robić to prawidłowo, w bezpieczny sposób.

Przede wszystkim ułóż maluszka na boku. Jedną rękę wsuń pod jego głowę, drugą pod część lędźwiową tak, by podtrzymywać kręgosłup. Uwaga! Można podnosić dziecko, gdy leży na plecach, jednak nie jest to dla malucha specjalnie komfortowe, ponieważ nie widzi ono, co się z nim dzieje.

Podnieś dziecko obiema rękami, koniecznie płynnie i powoli. Utrzymuj stabilne podparcie dla główki, szyi i pleców, czyli:

 

  • jedną rękę podtrzymuj szyję i główkę dziecka.

Zawsze upewnij się, że główka maluszka jest podparta i nie opada w żadną stronę. Specjaliści – lekarze i fizjoterapeuci – podkreślają, że najważniejszym punktem ciała dziecka jest główka, z którą trzeba z nią odpowiednio postępować. To ważne, ponieważ jest ona ciężka i nieproporcjonalnie duża w porównaniu do reszty ciała. Warto także pamiętać, że noworodki nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętych mięśni, by samodzielnie podtrzymywać głowę,

 

  • drugą ręką podtrzymaj plecy i pośladki dziecka.

Możesz wsunąć rękę pod plecy i biodra, układając rękę między nóżkami dziecka tak, aby dłoń sięgnęła jego ramienia, a brzuszek pewnie oparł się na twoim przedramieniu (aby cała twoja kończyna znalazła się pod ciałem dziecka). Przy pomocy drugiej ręki, która stabilizuje bark, podnieś dziecko (bokiem do podłoża). Trzeba podnosić maluszka tak, by ani główka, ani rączki czy nóżki dziecka nie zwisały bezwładnie.

Jak podnosić noworodka z łóżeczka – o czym pamiętać?

Podnoszenie i trzymanie maluszka na rękach mogą wydawać się nie trudnym wyzwaniem, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka. Trudno się dziwić. Ciało dziecka jest delikatne, malutkie i kruche, a noworodek jest bezbronny, zdany na rodziców. To ogromna odpowiedzialność. Jak temu sprostać? Przede wszystkim trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Pamiętaj, że zawsze, gdy dotykasz noworodka, musisz mieć czyste ręce. To pozwoli zminimalizować ryzyko infekcji.

Jeśli podnosisz dziecko z łóżeczka czy przewijaka, upewnij się, że masz stabilne podłoże.

Unikaj szybkich i gwałtownych ruchów, dbaj o stopniową zmianę pozycji. To zapewnia dziecku komfort, spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Dbaj o naprzemienność ruchów (jeśli to tylko możliwe, podchodź do dziecka raz z prawej, a raz z lewej strony). Specjaliści podkreślają, że bardzo ważne jest także noszenie dziecka, które opiera główkę raz o prawe zgięcie łokcia rodzica, a raz o lewe. Ten prosty zabieg pozwala uniknąć spłaszczenia główki z jednej strony. Prawidłowe noszenie niemowlaka zapobiega również asymetrii ułożeniowej.

Staraj się być zrelaksowanym i pewnym siebie, ponieważ dzieci wyczuwają napięcie i mogą stać się niespokojne. Chaotyczne, niepewne noszenie może wywoływać w dziecku niepokój, przez co maluszek może być spięty (pręży też ciało).

Podczas podnoszenia dziecka bardzo ważne jest, by zapewnić mu poczucie stabilnego podparcia (noworodek nie potrafi sam stabilizować ciała). Maluszek powinien leżeć tak, by jego główka była stabilnie podparta, a boki pozostawał przytulony do tułowia rodzica.

Zawsze trzymaj dziecko blisko siebie. Przytul je do swojej klatki piersiowej, mów spokojnym głosem, utrzymuj kontakt wzrokowy, śpiewaj kołysanki. To sprawi, że maluch będzie się czuł w twoich ramionach stabilnie i bezpiecznie.

Jak trzymać noworodka?

Jak nosić noworodka? Możesz trzymać dziecko w pozycji horyzontalnej lub lekko pochylonej. Najważniejsze, żeby główka spoczywała w zgięciu twojego łokcia, a ciało ułożyło się swobodnie wzdłuż przedramienia. Można też położyć dziecko płasko na piersiach, twarzą do skóry, podtrzymując je przedramieniem, a główkę szeroko rozwartą dłonią.

Dobra pozycja trzymania noworodka to również tak zwana kołyska, która polega na tym, że siadasz na krześle lub w fotelu i kładziesz maluszka na udach, brzuszkiem do góry, z główką na swoich kolanach i stópkami maluszka w podołku (to wgłębienie, które powstaje z przodu w spódnicy przy uniesieniu ich przy siadaniu).

reklama

A co w sytuacji, gdy maluszek wymaga odbicia? Najlepszą pozycją jest taka, w której dziecko opiera brodę na ramieniu mamy czy taty, a rączki zarzuca na plecy (pamiętaj o zabezpieczeniu ramienia pieluszką tetrową). Jedna ręka podtrzymuje plecki dziecka, druga stabilizuje go pod pupą.

Jak odkładać noworodka do łóżeczka? Także spokojnie, powoli i w taki sposób, by maluszek leżał w pozycji na boku (dopiero potem można mu pomóc w odwróceniu się na plecy). Zawsze podtrzymuj jego główkę!

Jak nie podnosić noworodka?

Wielu dorosłych popełnia błąd, podnosząc noworodka bezpośrednio z pozycji na plecach, także poprzez:

  • chwyt pod pachy (takie podnoszenie noworodka jest wykluczone. To dopuszczalne tylko wtedy, gdy dziecko potrafi już kontrolować głowę, ale i układ mięśniowy w obrębie tułowia i obręczy barkowej. Podnosząc dziecko pod pachy istnieje ryzyko zwichnięcia stawu barkowego),

  • złapanie dziecka jedną dłonią za pupę, a drugą pod głową i karkiem (co jest niekomfortowe dla malucha, ale i niezdrowe, ponieważ wywiera silne napięcie mięśni wzdłuż ciała).

Podnoszenie dziecka pod pachy - od kiedy?

Czy można nosić niemowlę w pionie? Noworodka i niemowlęcia nie należy pionizować, dopóki dziecko samo nie siedzi. Malucha można nosić w ten sposób dopiero wtedy, gdy samodzielnie, prawidłowo stabilizuje główkę i tułów.

Dlaczego prawidłowe podnoszenie noworodka jest ważne?

Dlaczego prawidłowe podnoszenie jest ważne? Opanowanie prawidłowej techniki podnoszenia, noszenia i odkładania noworodka jest bardzo ważne z wielu powodów. Przede wszystkim ma duże znaczenie dla jego bezpieczeństwa oraz zdrowia.

Specjaliści zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt – rozwój dziecka. Okazuje się bowiem, że dzięki właściwym technikom podnoszenia oraz odkładania dziecko zdobywa pierwsze doświadczenia, które wykorzystuje w przyszłości we wzorcach ruchowych.

To jednak nie wszystko. Prawidłowe podnoszenie jest podstawą do wypracowania umiejętności przetwarzania bodźców sensorycznych, a i wpływa na rozwój rozkład napięcia mięśniowego.

Nieprawidłowe podnoszenie dziecka i złe noszenie niemowlaka może utrudniać zmianę rozkładu napięcia mięśniowego, wypracować nieprawidłowe wzorce ruchowe, co prowadzi do pojawienia się zaburzeń w zakresie dynamiki ciała i trudności na kolejnych etapach rozwoju ruchowego.

Nieprawidłowe noszenie noworodka - skutki

Zawsze trzeba pamiętać o tym, by prawidłowo trzymać niemowlę, ponieważ skutki noszenia noworodka w pionie mogą być poważne. Należy do nich:

  • nieprawidłowe i niedostateczne podparcie głowy,
  • nadmierne obciążenie kręgosłupa i szyi, co może prowadzić do problemów zdrowotnych,
  • zwiększone ryzyko wypadków upadków lub innych wypadków.

Prawidłowe podnoszenie, noszenie i odkładanie dziecka stwarza optymalne warunki do prawidłowego rozwoju. Wpływa nie tylko na kształtowanie się umiejętności ruchowych czy komfort oraz poczcie bezpieczeństwa, ale i relacje z otoczeniem.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: