11 miesiąc życia dziecka
11-miesięczne dziecko - kalendarz rozwoju dziecka
Możesz mieć wrażenie, że maluch tuż przed ukończeniem pierwszego roku pozostaje w ciągłym ruchu - siada, kuca, próbuje wstawać, trzymając cię, czego tylko się da, a i próbuje samodzielnie chodzić. Tak – postawa pionowa i przemieszczanie się na dwóch nogach to jest coś, na czym dziecko skupia najwięcej uwagi. Co jeszcze potrafi dziecko? Jak wspierać jego rozwój?
Co się dzieje w 11 miesiącu życia dziecka?
W 11. miesiącu życia pojawiają się kolejne ząbki: czwórki dolne lub górne dwójki. Stomatolodzy zalecają, aby pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym odbyła się w okolic 1. roku życia dziecka.
Niemowlę w 11. miesiącu życia powinno dalej pić mleko mamy lub mleko następne dostosowane do jego potrzeb żywieniowych. Karmienie piersią czy podawanie mleka modyfikowanego to nie wszystko. Ważną rolę w żywieniu dziecka odgrywają już inne dania. Jeśli niemowlę je mniej chętnie niż do tej pory, prawdopodobnie potrzebuje większego urozmaicenia.
Na tym etapie maluszek powinien już też dość sprawnie posługiwać się łyżeczką i kubeczkiem. Dziecko w tym wieku powinno jeść 5 posiłków dziennie.
Układ pokarmowy w 11. miesiącu życia dziecka jest gotowy na kolejne nowe smaki, a posiłki powinny mieć bardziej stałą konsystencję i być urozmaicone, by dziecko ćwiczyło umiejętność żucia i gryzienia pokarmów. Podawaj mu kawałki ugotowanych i pokrojonych w cząstki warzyw, owoców czy herbatniki.
Dopóki dziecko stawia pierwsze kroki w mieszkaniu, najlepiej niech robi to na bosaka. To świetnie wpływa to na rozwój jego stóp. Warto jednak zacząć rozglądać się za wyborem pierwszych bucików. Nie może to być zakup przypadkowy.
Dziecko w wieku 11 miesięcy waży przeciętnie między 7,8 a 12,3 kg. Zazwyczaj przesypia około 14 godzin na dobę: mniej więcej 12 godzin w nocy i dwie drzemki w ciągu dnia. Sen dziecka jest jednak kwestią indywidualną.
Rozwój intelektualny w 11 miesiącu życia
W 11 miesiącu życia dziecko reaguje już na swoje imię, jest też bardzo rozmowny, przy czym choć coraz lepiej radzi sobie z mówieniem, to raczej używa pojedynczych sylab, a świadomie i ze zrozumieniem – zaledwie kilku słów: „mama, tata, daj, to” (a nader chętnie używa słowa „nie”).
Niemniej dziecko zdecydowanie potrafi się komunikować i możesz mu w tym pomóc. W jedenastym miesiącu życia wie, czego chce – i daje jasno do zrozumienia. Potrafi też - kręcąc główką – zasygnalizować, że czegoś nie chce. Chętnie naśladuje gesty, ruchy, mimikę i sposób mówienia obserwowanych osób, dlatego rozmowa z takim bąblem dostarcza niebywałych wrażeń. Koniecznie nagrywaj krótkie filmiki – to będzie cudowna pamiątka.
11-miesięczne dziecko uwielbia się śmiać i robić sobie żarty. Bawi je to, ale i jest skutecznym sposobem na zwrócenie uwagi domowników. Śmiech to zdrowie, a wspólne żarty to bliskość, dlatego rozśmieszajcie się wzajemnie, strójcie miny, zakładajcie peruki, maski, śmieszne czapki.
Niemowlak na tym etapie życia wyraźnie stawia na niezależność i samodzielność - pije z kubeczka i często chce samodzielnie jeść łyżeczką. Sukcesy bardzo go cieszą, a pochwalony jest bardzo dumny i powtarza czynność, za którą uzyskał pochwałę. Zaczyna też dostrzegać, że może mieć własne zdanie.
Z maluchem można współdziałać. Dziecko, na prośbę dorosłego, popartą gestem, podaje zabawkę. Chętnie podejmuje próby mycia się czy ubierania. Wiadomo, nie wychodzi mu to jeszcze sprawnie, ale ile jest przy tym radości! Próbuje też się oddalać – swoboda jest kusząca, jednak nie mniej ważna dla dziecka jest twoja bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego zachowuje się, jakby był przyczepiony do gumy – to się oddala, to szybciutko do ciebie wraca.
Prawie roczne dziecko lubi wkładać mniejsze przedmioty w większe, zaczyna się też interesować rysowaniem i książeczkami z obrazkami. Potrafi już rozpoznawać różne rzeczy na obrazkach. Wie, gdzie jest kot, pies, auto czy miś. Jest bardzo spostrzegawcze, dlatego wie, do czego służą różne przedmioty, także te codziennego użytku. Możecie być zdumieni.
Maluch chętnie naśladuje dźwięki, dlatego też świetnym pomysłem na wspólne spędzanie wolnego czasu jest przeglądanie książeczek, zwłaszcza tych, które wydają dźwięki, są kolorowe i ciekawe. Maluch, dzięki ich studiowaniu, szkoli zmysły, uczy się poprzez zabawę.
11. miesiąc życia dziecka to czas na kolejnyskok rozwojowy. Dziecko zaczyna rozumieć i tworzyć sekwencje. Wie już, że osiągnięcie celu to kilka następujących po sobie czynności. Uwielbia tworzyć i sortować.
reklama
11 miesiąc - społeczny rozwój dziecka
11 miesiąc życia dziecka to czas, kiedy młody człowiek próbuje decydować o sobie. Lubi mieć wybór, dlatego dobrze jest stwarzać sytuacje, w których będzie mógł się wykazać i podjąć decyzję. Możesz podsuwać mu dwa różne kubeczki – niech dziecko weźmie ten, w którym chce się napić. To daje mu wiele radości i satysfakcji.
Ponieważ dziecko zna już przeznaczenie wielu przedmiotów i próbuje się nimi posługiwać, na przykład wkłada do buzi szczoteczkę do zębów czy wyciera się rączki ręcznikiem, pozwalaj mu na to. Niech próbuje myć ząbki czy się wycierać po kąpieli. Choć nie będą to specjalnie efektywne działania, sprawią mu wiele radości. Chwal dziecko za opanowywanie nowych umiejętności – to bardzo ważne dla jego kiełkującego poczucia własnej wartości.
W jedenastym miesiącu życia niemowlę potrafi już w manifestować swoje uczucia i emocje oraz pokazywać, co chce zrobić. Doskonale potrafi się komunikować. To czasem może być dla was... trudne.
Wydaje się, że etap, kiedy widok nieznanych twarzy wprawiał dziecko w zakłopotanie, minął. Jedenastomiesięczniak staje się śmielszy wobec nieznajomych, choć wciąż woli przebywać w towarzystwie bliskich.
Dziecko wciąż preferuje towarzystwo mamy, bywa o nią zazdrosne. To z nią lubi się najbardziej bawić, przytulać i przeglądać książeczki, choć towarzystwem innych dorosłych też nie wzgardzi. Na razie nie interesują go inne dzieci – bawi się raczej obok nich, nie wchodzi jeszcze w relacje.
Dziecko w tym wieku zaczyna testować granice - zdarza się, że robi coś, czego mu nie wolno, obserwując reakcję rodziców, choć świetnie rozumie nakazy i zakazy, nie zawsze na nie reaguje. Musicie to przetrwać, to naturalny etap w rozwoju dziecka.
Kiedy dziecko słyszy "nie", jego reakcja może być różna. Może przerwać to, co robi albo wręcz przeciwnie – kontynuować czynność mimo zakazu.
Rozwój fizyczny dziecka w jedenastym miesiącu życia
11-miesięczne dziecko wciąż jest bardzo ciekawskie i niezmordowane w odkrywaniu świata, w tym zakątków waszego mieszkania. Ochoczo penetruje wszystkie szafki, wysuwa szuflady i otwiera pudełka. Ma bardzo sprawne rączki i paluszki, dlatego też potrafi podnosić wiele przedmiotów i trzymać je w powietrzu. Umie też wkładać i wyjmować drobne przedmioty z większych. Podsuwaj mu małe i większe pudełka, a także zabawki – matrioszki. Na ten moment to szalenie pasjonujące zajęcie.W 11 miesiącu życia dziecko intensywnie korzysta z nabytych wcześniej umiejętności przemieszczania się.
W wieku jedenastu miesięcy dziecko:
- coraz częściej próbuje samodzielnie wstawać i utrzymać się bez podtrzymania, jednak zanim będzie chodzić samodzielnie na własnych nóżkach upłynie jeszcze kilka tygodni,
- w pozycji stojącej coraz częściej na chwilę puszcza się podpórki,
- sprawnie raczkuje, po całym mieszkaniu,
- chodzi przytrzymując się mebli,
- niekiedy próbuje chodzić trzymane za jedną rękę,
- potrafi usiąść z leżenia na brzuchu,
- kuca trzymając się czegoś. Sprawnie podnosi zabawkę, trzymając się mebli. Gdy upuści zabawkę, potrafi kucnąć, by ją podnieść. Niestety, z powrotem do pionu bywa gorzej,
- potrafi chwycić guzik zgiętym kciukiem i palcem wskazującym – jest to tzw. chwyt szczypcowy. Możesz też zauważyć, że trzyma przedmioty za trzonki lub zakończenia.coraz lepiej skoordynowany chwyt pęsetowy.
Jak wskazują statystyki większość dzieci zaczyna chodzić dopiero po pierwszych urodzinach . Ale zdarzają się także niemowlaki, które stawiają pierwsze samodzielne kroki już w 11 miesiącu życia. Jeżeli niemowlę mało i niechętnie się rusza , zachęcaj je do pełzania i obrotów poprzez umieszczanie zabawek w pewnej odległości od niego.
Wyostrza się także wzrok dziecka. Teraz potrafi ono lepiej zogniskować wzrok oraz śledzić ruchome obiekty, które znajdują się w pewnej odległości od niego. Maluszek analizuje też różne obrazy.
reklama
Zabawy stymulujące rozwój dziecka w 11 miesiącu życia
W co się bawić, aby stymulować rozwój w 11 miesiącu życia dziecka? By pomóc maluszkowi rozwijać nabywane w 7. miesiącu życia umiejętności możesz inicjować różne zabawy. Z zainteresowaniem powinno spotkać się:
- wrzucanie do pudełka/puszki kamyków lub klocków (pod ścisłą kontrolą dorosłego opiekuna),
- wkładanie na oczach dziecka jakiejś zabawki do zamykanego pudełka. Maluch uwielbia potem poszukiwać zabawki i manipulować pudełkiem, aby je otworzyć,
- wszelkie "zabawy paluszkowe" - w rytm popularnych wierszyków, np.: "idzie rak nieborak, jak ugryzie będzie znak" albo "sroczka kaszkę warzyła". Zabawy te prowokują do naśladowania gestów, a dodatkowo sprzyjają rozwojowi mowy,
- maluch uwielbia tworzyć i sortować, choć w zachwyt wprawia go także rozkładanie i burzenie konstrukcji. Tego typu aktywności usprawniają chwyt, koordynację wzrokowo - ruchową i ogólną sprawność motoryczną,
- zabawki edukacyjne, zwłaszcza te, które wymagają dopasowywania klocków do zagłębień o odpowiednich kształtach. Ponieważ dziecko potrafi coraz dłużej utrzymać koncentrację i jest pochłonięte doskonaleniem precyzji ruchów w zakresie małej motoryki, to doskonały czas, by podsuwać mu także ciekawe książeczki, klocki, a także zbudzać jego zainteresowanie rysowaniem i malowaniem. Kup pierwsze kredki i kartki,
- jedzenie palcami - wykorzystaj to do usprawniania chwytu,
- zabawy kolorowymi klockami lub kółkami nakładanymi na pręt,
- zabawy, który towarzyszy śmiech. Rozbudzaj w dziecku poczucie humoru. Staraj się jak je rozśmieszać, strój miny, zmieniaj głos,
- słuchanie muzyki, pokazywanie jakie dźwięki wydają poszczególne przedmioty.
Pamiętaj, że szkodliwe dla narządu ruchu jest stawianie dziecka na nóżki, prowadzenie za rączki czy pod pachy, jeśli dziecko samo nie chodzi.
Dzieci rozwijają się w swoim własnym tempem. Stopniowo zdobywają poszczególne sprawności motoryczne i inne. Umiejętności podane w podręcznikach, przypisane odpowiedniemu wiekowi dziecka, są pewną średnią. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz się martwić.
Co powinno zaniepokoić?
Choć dzieci rozwijają się w swoim tempie, niektóre zachowania lub brak osiągnięcia pewnych umiejętności mogą być powodem do zmartwienia. Kiedy skonsultować się z pediatrą? Niepokojące jest, gdy:
- nie wstaje przy meblach,
- nie interesuje go otoczenie, nie próbuje go poznawać,
- obserwujesz drżenie, utrzymującą się asymetrię ciała oraz osobliwe ułożenie rąk,
- dziecko jest apatyczne, niezainteresowane zabawą, innymi i odkrywaniem świata.
Bibliografia
- Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
- Hannaford C., Zmyślne ruchy które doskonalą umysł, Polskie stowarzyszenie Kinezjologów we wsp. z Medyk Sp. Z o.o
- Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
- Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa 1995.