Pierwszy tydzień życia noworodka
Pierwszy tydzień życia, dla noworodka jest niemałym szokiem. Musi się dostosować do kompletnie nieznanego środowiska. Możesz mu pomóc przytulając w swoich ramionach, dając swoją uwagę i poczucie bezpieczeństwa.
Czego jeszcze możesz się spodziewać w pierwszym tygodniu życia noworodka?
Wygląd noworodka
Wygląd Twojego dziecka zmieni się w ciągu pierwszego tygodnia. Jeśli maleństwo po narodzinach miało wydłużoną główkę, to po kilku dniach powinna wrócić do prawidłowego kształtu. To samo dotyczy krwiaczków, obrzęków na buzi i wokół oczu dziecka, które w tym czasie samoistnie ustąpią.
U większości dzieci występuje żółtaczka noworodkowa. U donoszonych noworodków pojawia się w 2. dobie i osiąga maksimum w 4 – 5. dobie życia i następnie powoli ustępuje, u wcześniaków pojawia się zwykle w 3. dobie i może się utrzymywać do 21 dni.
Żółtaczka fizjologiczna nie jest groźna dla dziecka, jeśli jednak dojdzie do zwiększenia stężenia bilirubiny zostanie wdrożone leczenie mające na celu obniżenie jej poziomu i które ma za zadanie nie dopuścić do rozwoju powikłań hiperbilirubinemii. W takim przypadku najczęściej stosuje się fototerapię noworodka.
Kikut pępowiny stopniowo wysycha i powinien odpaść w ciągu pierwszych 10 dni. Jeśli zauważysz w okolicach pępuszka zaczerwienienie, obrzęk, wyciek ropny, krwawienie - skonsultuj się z pediatrą, prawdopodobnie są to objawy infekcji.
Sen i karmienie w pierwszym tygodniu życia dziecka
Twój noworodek będzie spał przez większość czasu (taki wygląda typowy rytm dnia noworodka), budząc się co kilka godzin na karmienie. Większość z maluszków potrzebuje być karmiona co 2- 4 godziny i najczęściej je 8 -12 razy na dobę.
Najczęściej noworodki budzą się, kiedy poczują głód, ale może się zdarzyć, że dziecko trzeba będzie wybudzać na karmienie. Głównie to dotyczy maleństw, które straciły dużo na wadze, są bardzo małe lub mają wzmożoną żółtaczkę.
Przygotuj się też na to, że niektóre noworodki karmione piersią mogą przy niej spędzać sporo czasu. Dlatego zadbaj o siebie. Staraj się spać, kiedy maluszek śpi, pij odpowiedną ilość wody, jedz regularnie i przede wszystkim bądź dla siebie dobra.
Rozwój w pierwszym tygodniu życia
Od pierwszych chwil po narodzinach noworodek się nieustająco uczy. Jego mózg rośnie i rozwija się, kiedy widzi, słyszy i doświadcza świata wokół siebie.
W pierwszych dniach zauważysz, że dziecko będzie zamykać dłonie w sposób niezamierzony w odruchu chwytania i będzie się naprężać, kiedy usłyszy nagłe dźwięki. To normalne.
Od pierwszych chwil będzie także rozpoznawać Twój głos i pomimo, że nie potrafi się jeszcze uśmiechać będzie się z tobą komunikować. Do arsenału dziecięcej „mowy” należą miny, gesty, ułożenie ciała i przede wszystkim płacz. Niebawem nauczysz się, co komunikuje płaczem maleństwo. Po prostu obserwuj, a poza tym dużo przytulaj, głaszcz i całuj. To nie tylko buduje waszą więź, ale jest także dobre dla rozwoju mózgu dziecka.
reklama
Typowe problemy zdrowotne w pierwszym tygodniu życia noworodka
Utrata wagi
W ciągu pierwszych pięciu dni swojego życia noworodek zaczyna tracić na wadze, ponieważ pozbywa się nadmiaru płynów. Utrata masy ciała nie powinna wynosić więcej niż 10% masy urodzeniowej. Większość dzieci odzyskuje wagę urodzeniową po 1-2 tygodniach. W innym przypadku trzeba będzie się przyjrzeć, co jest powodem zbyt małego przybierania na wadze.
Zaropiałe oczko
Częstą przypadłością noworodków są ropiejące oczka, w których pojawia się lepka wydzielina. W większości przypadków przemywanie oczek sola fizjologiczną kilka razy dziennie i delikatny masaż wewnętrznego kącika oczka eliminuje problem.
Jeśli jednak dolegliwość nie ustępuje po kilku dniach koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Najczęstszą przyczyną jest zablokowanie kanalików łzowych, co może powodować rozwój infekcji. W takim przypadku będzie potrzeba zrobić wymaz z oczka.
Pęcherzyk na wardze noworodka
Bąbelek na wardze wypełniony bezbarwnym płynem nosi nazwę ssawki i nie jest bolesny. Nie trzeba go również leczyć. Powstaje u maluszków, które intensywnie ssą pierś lub smoczek. Może pojawiać się i znikać.
Wypryski
U noworodka za zmiany skórne mogą odpowiadać hormony mamy, które krążą w jego organizmie. Stąd też, np. trądzik niemowlęcy czy prosaki. Większość zmian z czasem ustąpi, inne warto obserwować, a niektóre leczyć. Poznaj najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt.
Płacz w pierwszym tygodniu życia noworodka
Twój noworodek może płakać, bo:
- jest głodny
- ma mokrą lub brudną pieluszkę
- boi się
- chce cię mieć blisko siebie
Jeśli Twój noworodek płacze, spróbuj go przytulić, nakarmić, ukołysać lub przewinąć. Jeśli dziecko dużo płacze to wcale nie znaczy, że jako rodzic coś robisz źle. Są dzieci, które płaczą więcej niż inne.
Jednak są sytuacje, kiedy płacz jest zwiastunem poważnej dolegliwości. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeżeli płacz ma wysoki dźwięk i przypomina kocie miauczenia, maleństwo bardziej jęczy lub płacz trwa wyjątkowo długo.
Kiedy jeszcze koniecznie powinnaś spotkać się z lekarzem?
W każdej sytuacji, kiedy coś cię niepokoi. Z pewnością wskazaniem będzie blada lub zażółcona skóra dziecka, suche pieluchy, niechęć do jedzenia czy ospałość.