Pierwsze objawy ciąży. Jak rozpoznać wczesne oznaki?

Czy jesteś w ciąży? Po czym poznać początek ciąży?

Pierwsze objawy ciąży. Jak rozpoznać wczesne oznaki?

Pierwsze objawy ciąży mogą różnić się w zależności od kobiety, ale najczęściej obejmują brak miesiączki, nudności, wymioty, zmęczenie, zwiększoną wrażliwość piersi oraz częstsze oddawanie moczu.

Inne symptomy to zmiany nastroju, bóle głowy, metaliczny posmak w ustach i lekkie plamienia. W przypadku niektórych kobiet najwcześniejsze objawy ciąży pojawiają się już kilka tygodni po zapłodnieniu.

Czasami mylnie interpretujemy je jako zatrucie pokarmowe lub oznak lub infekcji wirusowej. Warto pamiętać, że niektóre z tych objawów mogą być kojarzone z symptomami przedmiesiączkowymi, dlatego w przypadku podejrzeń najlepiej wykonać test ciążowy i skonsultować się z lekarzem.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Przeciętna kobieta zaobserwuje pierwsze objawy ciąży po 4. tygodniu od zapłodnienia. I chociaż niektóre mówią, że odczuwały symptomy już kilka dni po, to są to zdaniem lekarzy sytuacje niezwykle rzadkie. Warto jednak pamiętać, że objawy we wczesnym etapie ciąży będą się różniły, bo są kwestią indywidualną każdej kobiety.

Na przykład zamiast okresu może pojawić się plamienie, które spowodowane jest implantacją zapłodnionego jaja w macicy. Pomiędzy 6 a 12 dniem rozwoju zarodka zagnieżdża się on na tylnej lub przedniej ścianie macicy. A ponieważ często towarzyszą temu standardowe dolegliwości, więc plamienie to może być mylnie interpretowane jako mniej obfita menstruacja

Może być również tak, że przez dłuższy czas nie będziesz sobie zdawać sprawy z twojego odmiennego stanu. Dotyczy to głównie kobiet, które mają nieregularne cykle lub nie wystąpi u nich początkowo żaden objaw ciąży.

Dlatego następujące wczesne oznaki ciąży są dla ciebie jedynie wskazówką.

Najczęściej obserwowane wczesne objawy ciąży

  • brak miesiączki,
  • mdłości, nudności (czasem wymioty),
  • tkliwość piersi, 
  • uczucie zmęczenia, senność, zmiany nastroju, 
  • zmiana wrażliwości na zapachy,
  • zawroty głowy i omdlenia,
  • bóle głowy,
  • częstsze oddawanie moczu

Ginekolog o pierwszych objawach ciąży

Jakie są objawy ciąży? Czy warto robić test ciążowy z krwi? Czy podwyższona temperatura jest objawem ciąży? Na pytania użytkowniczek babyboom odpowiada dr n. med. Tomasz Zając.

reklama

Opóźnienie lub brak miesiączki jako objaw ciąży

Brak miesiączki w spodziewanym terminie to często pierwszy sygnał mogący świadczyć o ciąży i powód, by sięgnąć po test ciążowy.

To jest oczywiste u kobiet, które miesiączkują regularnie, co 28 dni. Nie jest za bardzo oczywiste u pań, które mają miesiączki między 25 a 45 dni. W związku z tym, takie panie powinno skłonić do zrobienia testu ciążowego wystąpienie szeregu (innych) objawów. - mówi dr. Tomasz Zając

Nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet jeśli doszło do zapłodnienia, może się pojawić lekkie krwawienie, tzw. krwawienie implantacyjne. Niektóre kobiety mają poczucie, że to miesiączka, tymczasem wywołuje je zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Sam brak okresu nie jest stuprocentowym objawem ciąży - może bowiem być wynikiem problemów z hormonami, infekcji, przestawienia organizmu po podróży, silnego zmęczenia lub stresu albo nagłej utraty wagi.

Mdłości i wymioty jako objaw ciąży

Mdłości i nudności to "podręcznikowe" pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu. Głównie borykają się z nimi kobiety w pierwszej ciąży. Nie bez powodu określa się je jako "poranne mdłości", gdyż najczęściej występują rano, ale zdarza się, że mogą występować także wieczorem lub przez całą dobę. Niestety zwykle pojawiają się w kilkugodzinnych fazach.

Są spowodowane wzrostem stężenia hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej), produkowanego w trakcie ciąży przez kosmówkę. Na szczęście u większości kobiet dotkniętych tymi dolegliwościami, ustępują wraz z końcem I trymestru ciąży, czyli po 13 tygodniu.

Zapłodnienie skutkować może również innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Mogą się pojawić:  zaparcia,  zgaga i wzdęcia, jadłowstręt, a także nadwrażliwość na zapachy i zmiana apetytu.

Winę za to ponoszą hormony, które zaczynają szaleć już niedługo po zagnieżdżeniu zarodka. Wyższy poziom progesteronu spowalnia pracę jelit, co prowadzi do zaparć. Objawy takie pojawiają się około 8 tygodnia ciąży. O ile wymioty i nudności najczęściej mijają w okolicy 14. tygodnia po zapłodnieniu, o tyle pozostałe dolegliwości mogą (ale nie muszą!) towarzyszyć przez całą ciążę.

Tkliwość i ból piersi na początku ciąży

Tkliwość piersi jest kolejnym objawem ciąży, występującą najczęściej od około 6 tygodnia, chociaż wiele z nas odczuwa ją wcześniej.

Piersi stają się bardziej czułe na dotyk, są bolesne, pełniejsze i cięższe. Często uwidacznia się siateczka żyłek, a obszar wokół sutków może nabrać ciemniejszej barwy i staje się obrzmiały. Zwiększa się masa tkanki gruczołowej i jednocześnie zmniejsza elastyczność.

reklama

Zmęczenie, senność i zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży

Uczucie zmęczenia i senność potrafią się dać we znaki już w pierwszych tygodniach. Odpowiada za nie wysoki poziom progesteronu. Dodatkowo na nasze zmęczenie wpływają: niższy poziom cukru we krwi (może być przyczyną zawrotów głowy), rozszerzenie naczyń krwionośnych wiążące się z obniżeniem ciśnienie krwi, wzrost produkcji krwi oraz inne dolegliwości.

Oprócz wrażenia osłabienia, zauważymy czasem także nadwrażliwość, płaczliwość, drażliwość lub nadpobudliwość. Wahania nastroju pojawiają się w pierwszych tygodniach i często towarzyszą nam, z większą lub mniejszą intensywnością przez cały okres ciąży. Częściej mogą pojawiać się także zaburzenia snu.

Ta huśtawka emocji jest wynikiem zmian hormonalnych. Są za to odpowiedzialne głównie hormony: estrogen i progesteron. To one powodują zmiany samopoczucia, kiedy płynnie potrafimy przejść z uczucia euforii do rozpaczy. Intensywność tych objawów zwykle zmienia się w miarę trwania ciąży.

Największe natężenie specyficznych zachowań możemy zaobserwować u siebie w pierwszym trymestrze ciąży, a później, kiedy nasz organizm zacznie szykować się do porodu. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o swój dobrostan i zdawać sobie sprawę, że nasze zachowanie jest związane nie z naszym charakterem, tylko burzą hormonalną, która przetacza się przez nasz organizm.

Dlaczego bóle głowy mogą być też objawem ciąży

Podwyższony poziom progesteronu, u niektórych kobiet może we wczesnym stadium ciąży powodować także bóle głowy, które mogą być dość intensywne, o charakterze migrenowym. 

Jest to spowodowane tym, iż  podwyższony progesteron powoduje zaleganie w jelitach resztek przemiany materii oraz odkładanie się wody w tkankach, co skutkuje obrzękami, również w obrębie tkanki mózgowej.

Wrażliwość na zapachy - jeden z pierwszych objawów ciąży

Jest to jeden z bardziej zaskakujących objawów ciąży. Kobiety, które go zgłaszają mówią zwykle o zwiększeniu wrażliwości na niektóre zapachy (rzadko o obniżeniu), przy czym niektóre zapachy stają się przyjemne, a inne powodują silny dyskomfort.

Szczególnie odpowiedzialny za zwiększoną wrażliwość na zapachy jest estrogen, którego poziom znacząco wzrasta w pierwszych tygodniach ciąży. Ten hormon może zwiększać czułość receptorów węchowych w nosie, co sprawia, że możesz, np. zauważać zapachy, które wcześniej  nie były dla ciebie wyczuwalne.

 Niektóre teorie sugerują, że ta nadwrażliwość to ewolucyjny mechanizm ochronny, który pomaga ciężarnej kobiecie unikać potencjalnie szkodliwych substancji i pokarmów, które mogą zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

reklama

Zawroty głowy i omdlenia pojawiające się w pierwszych tygodniach ciąży

Zawroty głowy i omdlenia związane są z zmianami hormonalnymi, które wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych tak, by krew była sprawniej dostarczana do dziecka. To powoduje obniżenie ciśnienia krwi u przyszłej mamy. W rezultacie mniej jej dociera do mózgu i w związku z tym pojawia się uczucie wirowania lub pojawienia się mroczków przed oczami.

Takie dolegliwości w ciąży mogą być też spowodowane gwałtownym spadkiem poziomu cukru. Dlatego koniecznie zadbaj o zdrową dietę i regularne posiłki, co 3-4 godziny. Dzięki temu nie dopuścisz do niedocukrzenia.

Inne, rzadziej występujące objawy ciąży

Częste oddawanie moczu

Częstsze wizyty w toalecie u kobiet w ciąży są spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy, co u niektórych kobiet możę dodatkowo powodować ból brzucha. Najczęściej dzieje się tak około szóstego lub ósmego tygodnia. Jednak wiele kobiet ten jeden z wczesnych objawów ciąży bierze mylnie za oznakę infekcji układu moczowego.

Podwyższona temperatura ciała

Wczesnym objawem ciąży może być także Wyższa temperatura ciała - powyżej 37°C. Ten wzrost temperatury utrzymuje się przez około 2-3 tygodnie po owulacji i może wtedy być jednym z objawów ciąży (albo oznaką zwykłej infekcji, dlatego nie zawsze powinno się szukać związku takiej reakcji organizmu z zapłodnieniem).

Zmiana śluzu

Po zapłodnieniu komórki jajowej i jej zagnieżdżeniu się, już w pierwszych tygodniach ciąży w organizmie przyszłej mamy rozpoczynają się gwałtowne zmiany hormonalne. Przede wszystkim zwiększa się ukrwienie i pojawia rozpulchnienie szyjki macicy oraz zostanie ona zabezpieczona grubą warstwą śluzu. Część kobiet będzie mogła rozpoznać te objawy ciąży już w pierwszych tygodniach, zwłaszcza, jeśli znają swój organizm i stosują regularną obserwację śluzu. Jeśli we wcześniejszych cyklach podczas owulacji występowała suchość pochwy, a teraz pojawia się kremowy śluz, to może być znak, że to ciąża.

 

Zmiany w obrębie narządów płciowych

Oznaki takie jak np. powiększenie macicy, rozpulchnienie szyjki i trzonu macicy, zasinienie szyjki macicy, może stwierdzić ginekolog w trakcie badań już w 7. - 8. tygodniu ciąży. Od 12. tygodnia powiększenie macicy można rozpoznać przez powłoki brzuszne. Od 16 tygodnia zaczyna rosnąć brzuszek, choć niektóre kobiety ów fakt obserwują znacznie wcześniej.

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skórne również są wymieniane jako wczesne objawy ciąży. Występują na wargach sromowych, brodawkach, obszarze od pępka do spojenia łonowego, ale także na twarzy. Pamiętaj, że przebarwienia mogą zostać wywołane przez słońce, zmiany hormonalne bądź leki, dlatego nie bagatelizuj ich dopóki nie będziesz miała pewności, że są wynikiem ciąży.

Badania potwierdzające ciążę

Po potwierdzeniu ciąży przy pomocy testu ciążowego, kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Podczas pierwszej wizyty lekarz ginekolog wykona i zleci następujące badania:

  • Badanie ginekologiczne: W trakcie tego badania pobierany jest materiał do badania cytologicznego.
  • Badanie ultrasonograficzne (USG): Pozwala na rozpoznanie ciąży około 5. tygodnia od momentu zapłodnienia. Pierwsze badanie to zazwyczaj USG waginalne.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi, wzrostu i masy ciała: Standardowe procedury w celu oceny stanu zdrowia ciężarnej.
  • Wywiad medyczny dotyczący:
  • Chorób przewlekłych
  • Stosowanych leków
  • Poprzednich ciąż
  • Uczuleń na leki
  • Przebytych chorób wieku dziecięcego, takich jak ospa wietrzna, różyczka czy świnka

Lekarz ginekolog zleci następujące badania:

  • Grupa krwi i przeciwciała odpornościowe: Ważne dla oceny ryzyka konfliktu serologicznego.
  • Poziom glikemii na czczo: Sprawdzanie ryzyka występowania cukrzycy ciężarnych
  • Badania na niedoczynność tarczycy: Hormony tarczycy odgrywają kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego dziecka.
  • Panel badań w kierunku chorób zakaźnych: Toksoplazmoza, kiła, wirusowe zapalenie wątroby typu C, HIV.
Ładuję...

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: