Nadżerka w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Nadżerka w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Nadżerka w ciąży, czyli ubytek komórek nabłonkowych w tkance szyjki macicy, spędza sen z oczu niejednej przyszłej mamie. Niepotrzebnie, ponieważ owe zmiany najczęściej nie zagrażają ani jej, ani dziecku. Ważne jednak jest, by pozostawać pod opieką lekarza i uzbroić się w cierpliwość. Choć nadżerek nie wolno lekceważyć, ich leczenie możliwe jest dopiero po porodzie.

Czym jest nadżerka szyjki macicy?

Nadżerka szyjki macicy to nic innego jak uszkodzenie lub ubytek nabłonka, który pokrywa tę strukturę. O jej występowaniu mówi się, gdy podczas badania pod mikroskopem stwierdzi się ubytek nabłonka na tarczy szyjki macicy.

Nadżerka jest najczęściej spotykaną zmianą chorobową części pochwowej szyjki macicy. Szacuje się, iż nadżerkę szyjki macicy spotyka się u co czwartej kobiety. [4]

Jak wygląda nadżerka szyjki macicy? Podczas badania ginekologicznego z użyciem wziernika, na uwidocznionej części pochwowej szyjki macicy tak zwanej tarczy, można zaobserwować żywoczerwony, wyraźnie odgraniczony od zdrowego nabłonka ubytek o nierównej powierzchni.

Rodzaje nadżerek szyjki macicy

W zależności od mechanizmu tworzenia się nadżerki wyróżnia się:

  • nadżerkę prawdziwą,
  • nadżerkę rzekomą,
  • nadżerkę przednowotworową.

O nadżerce prawdziwej mówi się w sytuacji, gdy pod wpływem różnych czynników dochodzi do ubytku nabłonka. Nadżerkę rzekomą rozpoznaje się, gdy zmiana powstała wskutek zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego, pokrywającego zewnętrzną powierzchnię części pochwowej szyjki macicy, nabłonkiem wyścielającym jej kanał (metaplazja).

Za stan fizjologiczny u kobiet dojrzałych płciowo uważa się tzw. nadżerkę wrodzoną. Jest to zmiana, w której występuje niewielkich rozmiarów zaczerwienienie ujścia zewnętrznego szyjki macicy. Spowodowana ona może być zmianami hormonalnymi w przebiegu cyklu miesiączkowego, po ciąży lub w przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych. [4]

Przyczyny powstania nadżerki szyjki macicy

Niezmienioną chorobowo szyjkę macicy pokrywają dwa rodzaje nabłonka. Część pochwowa szyjki macicy pokryta jest od strony zewnętrznej nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, od wewnątrz (tzw. kanał szyjki) jest wyścielony jest nabłonkiem gruczołowym. Na tak zwanej tarczy, czyli ujściu zewnętrznym szyjki macicy, obydwa te nabłonki stykają się ze sobą.

Przyczyn powstawania nadżerki szyjki macicy istnieje bardzo wiele. Mogą ją wywołać:

  • nieleczony stan zapalny dróg rodnych (patogeny powodujące stan zapalny to wirusy, bakterie i grzyby),
  • zmiany hormonalne (często związane z ciążą),
  • obecność ciał obcych w pochwie (np. antykoncepcja mechaniczna, tampon),
  • podrażnienia (np. wywołane środkami plemnikobójczymi),
  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • uszkodzenia szyjki macicy (wskutek poronienia lub porodu).

Nadżerki powstają również po poronieniach i porodach. Jest to związane z uszkodzeniami mechanicznymi szyjki macicy (gdy osłabiona jest szyjka macicy). Nie bez znaczenia jest także liczba partnerów seksualnych kobiety czy złe warunki socjalno-ekonomiczne, a także rodzinne skłonności do tego schorzenia.

Najczęściej narażone są na nie kobiety młode, aktywne seksualnie, stosujące tabletki antykoncepcyjne czy tampony oraz ciężarne.

reklama

Objawy nadżerki

Pojawienie się nadżerki najczęściej nie daje żadnych symptomów, zwłaszcza gdy zmiana jest niewielka (w zależności od wielkości zmiany upławy mogą być mniej lub bardziej nasilone).

Do objawów nadżerki w ciąży należą takie dolegliwości jak:

  • krwawienia po stosunku, także plamienia międzymiesiączkowe,
  • zielonkawe lub żółte upławy (nadżerka wytwarza bardzo dużą ilość śluzu),
  • ból w czasie stosunku oraz ból podbrzusza i dolnej części pleców.

Czy nadżerka stanowi zagrożenie dla dziecka?

Jeśli nadżerka została zdiagnozowana dopiero w ciąży, jej przyczyną najpewniej są zmiany hormonalne – taka nadżerka nie jest groźna dla płodu (sama nadżerka w ciąży nie ma zaś wpływu na poród i możliwe komplikacje). Niebezpieczne mogą być te, które wywołują obfite krwawienia oraz przyczyny nadżerek, takie jak infekcje czy choroby przenoszone drogą płciową.

Dlatego jeśli jesteś w ciąży, ginekolog zleci ci badania (chlamydia, rzeżączka, waginoza bakteryjna, syfilis), a jeśli po stosunku zauważysz krwawienie z pochwy, prawdopodobnie zaleci wam abstynencję seksualną.

reklama

Diagnostyka nadżerki

Aby zdiagnozować nadżerkę, lekarz wykona badanie ginekologiczne, a jeśli dostrzeże taką konieczność, także badanie cytologiczne (w celu oceny zaawansowania nadżerki) i badanie kolonoskopowe (by określić jej wielkość). W razie potrzeby zostaną także pobrane wycinki do badania histopatologicznego.

Wszystkie czerwone obszary na szyjce macicy zwane są erytroplakią, która może powstawać w wyniku ektopii, nadżerki prawdziwej, stanów zapalnych, a także raka przedinwazyjnego, dlatego każde wystąpienie zmian na szyjce macicy wymaga diagnostyki. [4]

Prawdziwe nadżerki są stosunkowo rzadkim zjawiskiem, a do ich powstania mogą doprowadzić stany zapalne toczące się w obrębie szyjki macicy lub urazy. Częściej rozpoznaje się ektopię szyjki macicy.

Ektopią szyjki macicy nazywa się przemieszczenie się nabłonka walcowatego (inaczej zwanego gruczołowym) wyściełającego kanał szyjki macicy na tarczę szyjki macicy (czyli część szyjki macicy widoczną przez pochwę), gdzie w idealnych warunkach występuje nabłonek płaski. [3]

Leczenie nadżerki w obrębie szyjki macicy

Leczenie nadżerki nie zawsze jest konieczne, a w czasie ciąży - wykluczone. Z kolei po porodzie, przed wybraniem metody leczenia, musisz poinformować lekarza, czy planujesz kolejne ciąże.

Co ważne, czasami zdarza się, że w konsekwencji wyeliminowania czynnika powodującego powstanie zmiany (np. nadżerka wywołana działaniem substancji chemicznych, które zawierają globulki i pianki antykoncepcyjne) dochodzi do samowyleczenia nadżerki.

Leczenie nadżerki szyjki macicy jest uzależnione przede wszystkim od:

  • wieku pacjentki,
  • wywiadu położniczego,
  • objawów klinicznych (np. krwawienia z pochwy po stosunku),
  • wyniku badania cytologicznego,
  • obecności przewlekłej infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Leczenie nadżerki w ciąży zależy głównie od wyniku badania cytologicznego i zaawansowania ciąży (dojrzałości płodu).

Metody leczenia nadżerki szyjki macicy to zarówno globulki dopochwowe i leki przeciwzapalne, jak i usuwanie nadżerki. Możliwe opcje to:

  • koagulacja chemiczna (opatrunki - preparaty chemiczne likwidują chory nabłonek),
  • elektrokoagulacja (wypalanie - chore tkanki spala się iskrą elektryczną),
  • kriokoagulacja (zamrażanie ciekłym azotem),
  • fotokoagulacja (użycie lasera).

Bardziej inwazyjne metody leczenia nadżerki na szyjce macicy są stosowane przy większych i bardziej zaawansowanych nadżerkach. Wszystkie sposoby leczenia nadżerki wymagają powstrzymania się od współżycia w czasie i po leczeniu.

Pamiętaj, że nadżerki nigdy nie wolno zaniedbywać i lekceważyć. Jeśli ją rozpoznano, pozostań pod kontrolą lekarza. Nawet jeśli przebiega bezobjawowo, może w przyszłości prowadzić do do rozwinięcia się o wiele poważniejszych stanów chorobowych, jak na przykład choroba nowotworowa. Niektóre odmiany nadżerek mogą oznaczać raka szyjki macicy (zaniedbana i nieleczona nadżerka predysponuje do powstania raka szyjki macicy).

Bibliografia

  1. Leczenie nadżerki szyjki macicy, prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, mp.pl
  2. Rekomendacje PTG. Diagnostyka, profilaktyka i wczesne wykrywanie raka szyjki macicy
  3. Ektopia szyjki macicy. Przyczyny, objawy i leczenie, lek. Ewelina Stefanowicz, mp.pl
  4. Nadżerka szyjki macicy – czy należy się jej obawiać?, dr Zofia Polska, forumginekologiczne.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: