Wpływ palenia na płodność kobiety

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Wpływ palenia na płodność kobiety

Najczęściej kobiety, które palą papierosy zarzekają się, że porzucą nałóg, kiedy będą w ciąży. To błąd! Zerwać z nim należy jak najszybciej, a jeśli planujesz zostać mamą - natychmiast. Powód jest prosty – palenie niekorzystnie wpływa nie tylko na twoje zdrowie, ale i na twoją płodność.

Dym papierosowy, zawierający ponad trzy tysiące silnych substancji trujących wywołuje wiele poważnych chorób, z nowotworami i chorobami układu krążenia na czele. Dlatego chwila przyjemności może cię słono kosztować.

Palenie papierosów źle wpływa na cały organizm - funkcje rozrodcze także. Palenie papierosów zmniejsza także szanse na zajście w ciążę, zwiększa zaś ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej i poronienia.

reklama

Jak palenie wpływa na płodność kobiety?

Nikotyna może niszczyć komórki jajowe. Ponieważ liczba „jajeczek” jest ograniczona, to zdarza się, że u kobiet palących obniża się tzw. rezerwa jajnikowa - częściej też występują cykle bezowulacyjne. Ale zmniejszenie ilości komórek jajowych to nie wszystko – dochodzi także do uszkodzenie DNA pęcherzyków jajników.

Substancje toksyczne z papierosów zatruwają cały organizm - palenie ma wpływ na wszystkie organy wewnętrzne, także układ rozrodczy oraz funkcjonowanie: macicy, jajników i jajowodów.

Organizm kobiety, która pali papierosy, nie będzie przygotowany tak dobrze jak organizm przyszłej mamy, która prowadzi zdrowy i higieniczny tryb życia.

Palenie uszkadza błony śluzowe, zmienia się także konsystencja śluzu szyjkowego - staje się on bardziej gęsty,co utrudnia zapłodnienie i przemieszczanie się plemników. Możliwe są też stany zapalne nabłonka jajowodów i zaburzenia perystaltyki jajowodowej.

Palenie papierosów ma również wpływ na równowagę hormonalną. Mogą pojawić się zaburzenia w gospodarce, pojawiają się problemy z owulacją. Dzieje się tak wskutek wzrostu stężenie FSH (hormonu stymulującego pęcherzyk jajnikowy) w porównaniu do poziomu pożądanego, co powoduje szybsze starzenie się komórek jajowych.

Palenie obniża poziom estrogenu do poziomu, który jest  typowy dla pań w okresie okołomenopauzalnym.

Palenie obniża również poziom witaminy C we krwi (która poprawia jakość komórek jajowych), ale zwiększa poziom kadmu (który hamuje wchłanianie cynku, który jest ważny dla funkcjonowania organów rozrodczych).

Pamiętajmy jednak, że zapłodnienie zależy nie tylko od stanu komórek jajowych kobiety, ale i plemników mężczyzny. Dlatego o wpływie palenia na płodność mówimy nie tylko w kontekście przyszłych mam, ale i przyszłych ojców.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: