Co do szpitala wziąć dla noworodka?

Wielki dzień, kiedy powitacie na świecie malucha, zbliża się wielkimi krokami. Z pewnością zastanawiacie się, jakie rzeczy należałoby zabrać ze sobą do szpitala, by pobyt w nim był jak najbardziej komfortowy. Towarzyszy wam ekscytacja, ale też wiele pytań i wątpliwości. Nic dziwnego. To ważne, by wiedzieć, co spakować do szpitalnej torby, by pierwsze dni maluszka na świecie przebiegały w atmosferze spokoju i bezpieczeństwa.
Wyprawka do szpitala dla noworodka - lista
Pakowanie torby do szpitala to jedno z pierwszych wyzwań, przed którymi stają rodzice. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że maluch nie potrzebuje wielu rzeczy, w rzeczywistości lista niezbędnych akcesoriów może być dłuższa, niż można się spodziewać. Co zatem warto zabrać na porodówkę dla dziecka, aby maluch mógł czuć się komfortowo i bezpiecznie już od pierwszych chwil życia?
Do szpitalnej torby warto spakować zestaw ubranek dla noworodka. Do szpitala trzeba też zabrać kosmetyki i różne akcesoria. Tym samym wyprawka do szpitala dla noworodka - lista przedstawia się następująco:
- 3 - 4 body. Noworodki mogą wymagać częstej zmiany odzieży, zwłaszcza przy karmieniu, więc warto mieć zapas
- 3 - 4 śpioszki lub pajacyki (najlepiej rozpinane na całej długości, ponieważ są wygodne, a i ułatwiają przewijanie czy przebieranie dziecka
- 2 bawełniane czapeczki. Noworodki tracą ciepło przez głowę, więc czapeczka jest ważna, szczególnie w pierwszych dniach.
- 2 pary skarpetek chroniących stopy
- bawełniane rękawiczki, które chronią noworodka przed zadrapaniami twarzy przez paznokcie
- cieplejsze ubranka, takie jak śpioszki i sweterek, kombinezon lub śpiworek do wyjścia (w zależności od pory roku).
Ilość ubrań, które trzeba zabrać do szpitala dla noworodka zależy od tego, jak długo planujesz w nim pozostać oraz od indywidualnych potrzeb maluszka.
- paczka pieluszek jednorazowych
- chusteczki jednorazowe do pupy
- krem do pupy
- żel do mycia ciała
- 2 pieluszki tetrowe, które mogą się przydać do osuszania dziecka czy wytarcia buzi
- ręcznik, najlepiej z kapturem
- mydło lub żel do mycia, koniecznie przeznaczony do mycia ciała dziecka od 1. dnia życia
- rożek, otulacz lub śpiworek i kocyk, które pomagają utrzymać ciepło, zapewniają maluchowi komfort. Noworodki nie potrafią jeszcze regulować temperatury, więc odpowiednie ubrania oraz otulanie rożkiem czy kocykiem pomaga im czuć się bezpiecznie.
Dziecko potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji - pieluchy, chusteczki czy kremy do odparzeń pomagają zadbać o skórę maluszka, która jest bardzo delikatna. Dbanie o higienę noworodka, zwłaszcza w pierwszych dniach, jest kluczowe, by uniknąć podrażnień czy infekcji.
- butelka do karmienia (jeśli planujesz karmić mlekiem modyfikowanym), mleko modyfikowane,
- smoczek, jeśli zdecydujesz się go wprowadzić.
Warto pamiętać, że każdy szpital ma swoje zasady i różne zasoby, więc przed pakowaniem torby dobrze jest dowiedzieć się, co placówka zapewnia, a czego będziecie musieli dostarczyć sami.
reklama
Wyprawka dla noworodka do szpitala - dlaczego jest ważna
Zabranie ze sobą odpowiednich rzeczy do szpitala dla noworodka jest ważne, ponieważ zapewnia komfort zarówno dziecku, jak i mamie. Dobre przygotowanie, czyli spakowanie wyprawki, pozwala na skoncentrowanie się na najważniejszym: opiece nad dzieckiem, odpoczynku po porodzie i celebrowaniem bliskości z maluchem.
To także sposób na unikniecie stresu i niepewności, zwłaszcza gdy pojawi się potrzeba szybkiej zmiany ubranka czy przewinięcia dziecka oraz poczucia się pewniej i bardziej gotowym na przywitanie nowego członka rodziny.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień