Waga w drugiej ciąży

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Waga w drugiej ciąży

Jeśli jesteś w ciąży po raz drugi, prawdopodobnie szybko zauważysz, że znacząco różni się ona od ciąży pierwszej i to niemal pod każdym względem. Inaczej się czujesz, inaczej przeżywasz swój stan, a i szybciej można dostrzec, że będziesz mamą. Niemały wpływ ma na to fakt, że druga ciąża najczęsciej oznacza więcej kilogramów na plusie. Dlaczego tak się dzieje?

Druga ciąża to więcej kilogramów na plusie

Najprawdopodobniej drugą ciążę zakończysz z większą liczbą kilogramów na plusie niż w pierwszej ciąży. Czy wynika to z faktu, że w drugiej ciąży kobiety tyją bardziej niż w pierwszej? Niekoniecznie.

Szanse na większą wagę ciała na finiszu ciąży masz już na starcie. Jesteś już mamą, dlatego nie możesz poświęcić sobie tyle czasu i uwagi, ile byś chciała, a i mogłaś, gdy byłaś bezdzietna. Być może jesz nieracjonalnie i wciąż niesystematycznie, a i nie jesteś aktywna fizycznie w optymalnej formie i wymiarze. Teraz trudniej ci o siebie dbać, a i wrócić do wagi sprzed pierwszej ciąży, dlatego możliwe, że wciąż nosisz kilka pamiątkowych, dodatkowych kilogramów

Zdarza się, że w drugiej ciąży kobiety tyją mniej. Bardziej się pilnują żywieniowo, bo są bogatsze o doświadczenia i wiedzą, jak szybko można stracić panowanie nad własną wagą, a i jak trudno zrzucić nadmiar kilogramów po porodzie, no i uboższe o wolny czas, kiedy to po głowie lubią chodzić łakome myśli „coś bym zjadła”. Niemniej, ponieważ ich waga wyjściowa jest większa niż w pierwszej ciązy, to choć przyrost masy jest stosunkowo mniejszy, waga przed drugim porodem wskazuje więcej kilogramów niż przed porodem pierwszym.

Nie można zapominać o tym, że z miesiąca na miesiąc, z roku na rok jesteś starsza, a to oznacza także spowolniony metabolizm. Prawda jest taka: im kobieta starsza, tym szybszy wzrost masy ciała.

Inny powód: ciąża, także ta pierwsza, wpływa na ciebie na wiele sposobów. Zmienia nie tylko ciało, jego kształty i waga, ale oddziałuje również na gospodarkę hormonalną czy metabolizm. Jeśli od czasu pierwszej ciąży minęło niewiele czasu, na ową destabilizację nakładają się kolejne zmiany, często przecież dość rewolucyjne, co także przekłada się na przyrost wagi.

Przyrost wagi w ciąży

Jedno jest pewne: w czasie ciąży waga przyszłej mamy sukcesywnie rośnie. Jednocześnie próba ujęcia owych przyrostów w widełki ma charakter wyłącznie orientacyjny. Dlaczego? Ponieważ jest to kwestia indywidualna, zależąca od wielu czynników, takich jak waga sprzed ciąży, wzrost, waga dziecka, nie bez znaczenia są także geny.

O ile niektóre panie tyją tylko tyle, ile waży dziecko wraz z łożyskiem, płynem owodniowym i powiększoną macicą (mniej więcej 10 kilogramów), o tyle inne zaokrąglają się w mgnieniu oka - o wiele szybciej i bardziej. Można powiedzieć, że przyszła mama nie może utyć mniej niż 7-10 kilogramów (w zależności od wagi dziecka, łożyska itd.), z kolei 30 kilogramów uznawane jest za poważną nadwagę (i duży problem).

Najmniejszy wzrost masy obserwuje się w I trymestrze - zwykle są to nie więcej niż 2 kilogramy.
W II trymestrze przyrost wagi zwykle dochodzi do 6 kg.
Najwięcej (mniej więcej 7 kilogramów) dodatkowych kilogramów przypada na trzeci trymestr.

reklama

W drugiej ciąży szybciej można zauważyć brzuszek

W drugiej ciąży szybciej też można zauważyć brzuszek. Dlaczego? Po pierwszej ciąży macica nigdy nie kurczy się do poprzedniej wielkości, w rezultacie twój brzuch zaczyna powiększać się szybciej. Szybciej też, obserwując twój brzuch, będzie można dostrzec, że jesteś w ciąży – o wiele prędzej niż to miało miejsce za pierwszym razem.

Ciąża rozciąga mięśnie brzucha i osłabia je - brzuch nie tylko szybko staje się widoczny, ale i płód sytuuje się niżej (mięśnie nie mogą go utrzymać tak wysoko, jak pierwszego malucha). Dobra wiadomość jest taka, że będziesz mała mniej problemów z oddychaniem, nie będzie też tak dokuczała ci zgaga, niestety odczujesz większy ucisk na pęcherz i dolną część pleców.

Co zrobić, by nie utyć za dużo w drugiej ciąży?

Nie ma znaczenia, w której jesteś ciąży - zasady prawidłowego przybierania wagi są zawsze jednakowe:

Kontroluj przyrost wagi.

Jedz DLA dwojga, nie ZA dwoje!

Staraj się odżywiać racjonalnie i systematycznie.

Odrzuć myśli o niezdrowej żywności: pustych kaloriach, fast foodach i produktach wysoko przetworzonych. Ograniczaj tłuszcze oraz węglowodany - uważaj na cukier, słodycze i tłuste potrawy. Unikaj także soli, która zatrzymuje wodę w organizmie (co znacznie zwiększa masę ciała).

Pij dużo niegazowanej wody mineralnej, herbaty ziołowe i niesłodzone soki. Staraj się wyeliminować napoje gazowane, uważaj na kawę i herbatę.

Dbaj o siebie – jesteś podwójną mamą. Staraj się prowadzić higieniczny tryb życia – wysypiaj się, nie przeciążaj, proś o pomoc i z niej korzystaj. Pamiętaj o ruchu – może uda ci się znaleźć chwilę na spacer, pływanie czy udział w zajęciach jogi prenatalnej?

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: