Naprawdę trudny wybór - jakie imię dla dziecka?
Wybór imienia to naprawdę ważna sprawa. To właśnie słowo Twoje dziecko będzie słyszeć dziesiątki razy każdego dnia. Z nim się będzie utożsamiać. Tak będzie o sobie myśleć. To imię wyszepcze ukochana osoba...
Wymieniać powody, dla którego jest ono tak ważne można by długo. Niektórzy są nawet przekonani, że imię determinuje to, jakim człowiekiem ktoś jest i co mu się w życiu udaje, a co nie...
Jakie imię dla dziecka? Tradycyjne?
Imiona popularne mają swoje wady i zalety. Zwykle są proste i ładne, pasują też każdemu. Dzięki temu, że zna je każdy, to nie rażą w połączeniu z najdziwniejszym nawet nazwiskiem. Takie imiona ładnie „rosną” razem z dzieckiem: mały Jaś staje się Jankiem, a potem dorosłym Janem. Jeśli wyjedzie za granicę, jego imię będzie miało obcy odpowiednik. Takie neutralne i ponadczasowe imiona jak Jan, Anna, Adam czy Maria są zawsze w modzie i ich ilość ani nie rośnie, ani nie maleje.
Często z najprostszymi imionami łączą się tradycje rodzinne, które miło jest kontynuować w kolejnym pokoleniu. Zwyczajne imię daje też możliwość „wykazania się” dziecku, które może być rozpoznawane dzięki temu kim jest i jakie jest, a nie nietypowemu imieniu, które zdaje się dominować nad jego życiem.
Trochę inaczej sprawa ma się z imionami „popularnymi”, bo one jednak ulegają pewnym modom. Jest to związane z tym, jakie imiona nadają swoim dzieciom gwiazdy, jak nazywa się śliczna dziecięca aktorka w popularnym serialu czy lubiany przez wszystkich piosenkarz. Sprawia to, że imiona rzadkie i nietypowe nagle cieszą się ogromną popularnością.
Podobnie ma się rzecz z imionami staropolskimi, z niezmienną częstotliwością nadawanymi dzieciom na wsi – nagle, często za sprawą celebrytów, stają się modne w dużych miastach. Wadą takiej mody jest to, że podąża za nią wiele osób i nasze dziecko może być jedną z pięciu Julek w tej samej klasie, czy też czwartym Kubą wśród czterolatków w przedszkolu.
Jakie imię dla dziecka? Rzadkie i egzotyczne?
Chcąc uniknąć takiej właśnie nadmiernej popularności niektórzy rodzice podejmują decyzję o nadaniu imienia niezwykłego i z różnych powodów nadawanego rzadko (kuszą imiona egzotyczne, oryginalne, tak amerykańskie, jak i koreańskie, włoskie czy francuskie). Wyjątkowe imiona rzeczywiście wyróżniają dziecko z tłumu, podejmując taką decyzję trzeba mieć jednak na uwadze kilka rzeczy.
Przede wszystkim jak to imię brzmi w połączeniu z nazwiskiem (tu warto też pomyśleć o tym, że wiele kobiet zmienia nazwisko po ślubie). Czy nie ma negatywnych skojarzeń w naszej kulturze (jak Adolf czy Alfons). Czy nie jest związane z modą, która szybko przeminie. Czy nie będzie budzić wątpliwości co do pisowni (nie chodzi o samą rejestrację, ale też podawanie tego imienia w urzędach).
reklama
Jakie imię dla dziecka? Gdy już je wybierzesz. Co dalej?
Niektórzy mają imiona dla swoich dzieci wybrane od czasów własnego dzieciństwa i nie wyobrażają sobie, że ich dziecko miałoby się nazywać inaczej. Wszystko pięknie, zwykle jednak się okazuje, że partner ma na ten temat odmienne zdanie, bądź wybrane przez nas imię uważa za wyjątkowo pretensjonalne lub też kojarzy je z taką grubą sprzedawczynią z mięsnego... no i już nasz wybór przestaje nam się podobać.
Trzeba zachować zdrowy rozsądek i jeżeli coś nam się podoba, to trzymać się tego. Nie rezygnować z własnego wyboru tylko dlatego, że kuzynka tak właśnie nazwała swoją pociechę ani dlatego, że teściowa wierci dziurę w brzuchu. Oczywiście, wszystkim byłoby łatwiej, gdyby kuzynowie mieli różne imiona, a przyszła babcia była zadowolona, ale rezygnacja z wybranego imienia, którym od początku ciąży nazywaliśmy maluszka z takiego powodu, może zakończyć się smutkiem mamy i jej depresją, do której większość kobiet po porodzie ma skłonność.
Dlatego jeżeli jakieś imię wydaje się nam tym jedynym, trzymajmy się własnego wyboru. Jeśli rodzicom to imię się podoba, spodoba się też dziecku, bo będzie to słowo wypowiadane do niego z wielką miłością, jaką darzą go rodzice.
Jakie imię dla dziecka? - formalności w USC
Kiedy już imię zostało wybrane i zaakceptowane przez członków rodziny, czas na jego rejestrację. Zwykle do Urzędu Stanu Cywilnego udaje się sam ojciec, bo mama odpoczywa po porodzie lub opiekuje się maleństwem, jeśli jednak rodzice nie mają ślubu, to muszą stawić się oboje. Nie można przekroczyć terminu dwóch tygodni – tyle właśnie jest czasu na rejestrację.
Jeżeli tego terminu nie dopilnujemy, wówczas USC, (który otrzymuje informację ze szpitala) wyśle wezwanie. W przypadku jego zignorowania, urzędnicy sami nadają imię. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Rodzice mogą też zmienić swoją decyzję dotyczącą imienia. Mają na to pół roku. Wystarczy złożyć pisemną prośbę. Nawet i później można dziecku zmienić imię, jednak wówczas jest to już znacznie trudniejsze.
Urzędnik może odmówić nadania dziecku wybranego przez rodziców imienia tylko wówczas, gdy jest to imię nieprzyzwoite, ośmieszające, w formie zdrobniałej lub też uniemożliwiające identyfikację płci. Nie powinno to być także imię pochodzące od nazwy geograficznej czy jakiegoś pospolitego rzeczownika, ale i tu są wyjątki: Jagoda czy Kalina. Dlatego w przypadku wątpliwości i konfliktu z urzędnikiem rodzice mogą się odwoływać od jego decyzji i zasięgać opinii w Radzie Języka Polskiego.
Przeczytaj co piszą użytkowniczki forum - rzadkie i oryginalne imiona dla dzieci
Joanna Górnisiewicz
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień