Krwawienie dziąseł w ciąży

Krwawienie dziąseł w ciąży

Dziąsła w ciąży są bardziej wrażliwe, tkliwe i obrzęknięte, czesto krwawią. Jeśli dotychczas nie miałaś z nimi kłopotów, możesz być zaskoczona i zagubiona. Problemy nie wolno bagatelizować, ponieważ uszkodzenie dziąseł może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić z problemem?

Dlaczego dziąsła w ciąży krwawią?

Twoje ciało znajduje się pod wpływem hormonów, a zmiany w ich gospodarce przekładają się na wszystkie tkanki, także dziąsła.

Hormony ciążowe mają ma wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich kruchości, a dziąsła, które są bardzo ukrwione, stają się wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia.

Dodatkowo wyższy poziom hormonów (progesteronu) sprawia, że błona śluzowa jamy ustnej inaczej reaguje na czynniki drażniące, które zawarte są w płytce nazębnej, a poziom pH śliny ma odczyn kwasowy, przez co zęby są bardziej narażone na próchnicę.

Nie lekceważ problemów z dziąsłami! Czy wiesz, że choroby i ból dziaseł oraz zębów wiążą się ze wzrostem ryzyka przedwczesnego porodu dziecka?

reklama

Objawy zapalenia dziąseł w ciąży

Ciążowe zapalenie dziąseł najczęsciej pojawia się pomiędzy 7. tygodniem ciąży a ósmym miesiącem ciąży. Specjaliści twierdzą, że nawet połowa ciężarnych kobiet zmaga się z objawami zapalenia dziąseł. Czym się objawia? Dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte i krwawią podczas szczotkowania lub czyszczenia zębów nicią dentystyczną.

Wrażliwe dziąsła są podatne na uszkodzenia, z to z kolei zwiększa ryzyko występowania chorób przyzębia, grozi rozchwianiem zębów, a nawet ich utratą. W skrajnych przypadkach stan zapalny może prowadzić do przedwczesnego porodu.

Jak sobie pomóc?

  • Jedz produkty bogate w wapń i witaminę C – jogurty, sery, orzechy, cytrusy. Ogranicz słodycze.

Dziecko potrzebuje wapnia, do budowy swoich kości, "zużywasz" go więc w trakcie ciąży dużo więcej niż normalnie. Niedobór wapnia osłabia twoje zęby i może byc przyczyną ich bólu. 

  • Stosuj dobrą pastę do zębów (najlepiej taką, która zapobiega zapaleniu dziąseł), płyny do płukania jamy ustnej i nić dentystyczną.
  • Choć mycie zębów zdecydowanie nie należy do przyjemności, czyść je tak, jak dotychczas. Jeśli szczotkujesz je coraz krócej i rzadziej, to niedokładne usuwasz resztki jedzenia, przez co dolegliwości się nasilają.

Starannie oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe – tam właśnie gromadzą się i rozkładają resztki jedzenia. 

  • Kup miękką szczoteczkę do zębów, wykonuj nią - ostrożne - ruchy koliste, nie poziome.
  • Szczotkuj język, aby zminimalizować ilość bakterii w jamie ustnej.
  • Jeśli cierpisz na poranne mdłości w czasie ciąży, szczotkuj - lub przynajmniej przemyj jamę ustną po wymiotach.  Dzięki temu usuniesz kwas i bakterie.
  • Regularnie odwiedzaj dentystę w trakcie ciąży.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: