Krwawiące dziąsła w ciąży - co stosować, by sobie pomóc

Krwawiące dziąsła w ciąży - co stosować, by sobie pomóc

Krwawienie dziąseł w ciąży jest częstym problemem. Ma to związek z tym, że dziąsła ciężarnych są bardziej wrażliwe, tkliwe i obrzęknięte, często krwawią. Choć towarzyszące temu dolegliwości są zazwyczaj łagodne, nie wolno ich bagatelizować. Uszkodzenie dziąseł może nie tylko wywoływać dyskomfort oraz ból, ale i prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Co robić? Kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz konsultacje stomatologiczne.  

Dlaczego dziąsła w ciąży krwawią?

Krwawienie dziąseł w ciąży jest częstą dolegliwością. Najczęściej to konsekwencja zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, wpływających na układ krwionośny i tkanki dziąseł.  

Wysoki poziom hormonów - progesteronu i estrogenu - wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zwiększa przepływ krwi w organizmie. To sprawia, że dziąsła stają się bardziej ukrwione, obrzęknięte i podatne na podrażnienia, a naczynia krwionośne kruche. Dodatkowo hormony mogą osłabiać naturalną barierę ochronną dziąseł przed bakteriami. 

Nie bez znaczenia jest, że błona śluzowa jamy ustnej w ciąży inaczej reaguje na czynniki drażniące obecne w płytce nazębnej, a poziom pH śliny ma odczyn kwasowy, przez co zęby są bardziej narażone na próchnicę. Wszystko to skutkuje zwiększoną wrażliwością dziąseł, może także prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

Kolejną przyczyną krwawienia dziąseł w ciąży jest niedostateczna bądź nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zaniedbania mogą prowadzić do odkładania się płytki nazębnej, która dodatkowo podrażnia tkanki dziąsłowe. Częstym schorzeniem wśród ciężarnych jest ciążowe zapalenie dziąseł, objawiające się między innymi krwawieniem.

Krwawiące dziąsła w ciąży - objawy zapalenia dziąseł w ciąży

Ciążowe zapalenie dziąseł najczęściej pojawia się pomiędzy 7. tygodniem ciąży a 8. miesiącem ciąży. Specjaliści twierdzą, że z jego objawami zmaga się nawet połowa ciężarnych. Jakie są symptomy patologii?

Zapalenie dziąseł w ciąży objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem, obrzękiem i bolesnością dziąseł, które stają się wrażliwe na dotyk. Charakterystycznym symptomem jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania czy czyszczenia zębów nicią dentystyczną (choć bywa, że pojawia się samoistnie). Często dokucza nieprzyjemny zapach z ust spowodowany nagromadzeniem płytki bakteryjnej i stanem zapalnym. 

W bardziej zaawansowanych przypadkach można zauważyć cofanie się dziąseł, odsłaniające szyjki zębowe, co zwiększa ich wrażliwość na zimne lub gorące pokarmy. Ponieważ wrażliwe dziąsła są podatne na uszkodzenia, wzrasta ryzyko występowania chorób przyzębia (np. paradontoza) czy rozchwiania zębów, a nawet ich utraty. 

W skrajnych przypadkach stan zapalny może prowadzić do przedwczesnego porodu. Z tego powodu wszelkie niepokojące objawy wymagają szybkiej interwencji. Podjęcie działań jest ważne, by zapobiec pogłębianiu się problemu oraz zapewnić zdrowie jamy ustnej zarówno matce, jak i rozwijającemu się dziecku.

reklama

Krwawiące dziąsła w ciąży - co stosować i co robić?

Jeśli twoim problemem są krwawiące dziąsła, ważne jest utrzymanie zbilansowanej diety w ciąży, bogatej w witaminy C i K, które wspierają zdrowie dziąseł i regenerację tkanek oraz produkty zasobne w wapń. Ważne jest, by ograniczać słodycze.

Pamiętaj, że dziecko potrzebuje wapnia do budowy kości. Oznacza to, że w ciąży potrzebujesz go więcej niż zazwyczaj. Niedobór wapnia osłabia twoje zęby i może być przyczyną ich bólu. 

Aby złagodzić krwawienie dziąseł w ciąży, należy również zadbać o regularną, odpowiednią i delikatną higienę jamy ustnej. Choć mycie zębów może nie należeć do przyjemności z uwagi na dyskomfort i ból, czyść je tak, jak dotychczas. Jeśli szczotkujesz je coraz krócej i rzadziej, niedokładne usuwasz resztki jedzenia, przez co dolegliwości się nasilają. Starannie oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe (tam właśnie gromadzą się i rozkładają resztki jedzenia) oraz język. To pomoże zminimalizować ilość bakterii w jamie ustnej. 

Wiedz, że prawidłowe, staranne i regularne mycie zębów oraz ich nitkowanie są kluczowe, ponieważ pozwalają trzymać rękę na pulsie, ale i zapobiegać poważniejszym problemom, takim jak paradontoza

Aby dbać o dziąsła w ciąży, kup dobrą pastę do zębów przeznaczona dla wrażliwych dziąseł (najlepiej taką, która zapobiega zapaleniu dziąseł), płyn do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, najlepiej bez alkoholu, by dodatkowo nie podrażniać tkanek oraz nić dentystyczną. Zadbaj, by mieć miękką szczoteczkę do zębów, wykonuj nią - ostrożne - ruchy koliste, nie poziome.

By poradzić sobie z problemem, można także stosować także domowe sposoby na krwawiące dziąsła w ciąży, takie jak płukanie ust. Co na zapalenie dziąseł w ciąży? Przede wszystkim napar z rumianku lub szałwii, które działają kojąco i antyseptycznie.

Uwaga! Jeśli cierpisz na poranne mdłości w czasie ciąży, szczotkuj - lub przynajmniej wypłucz jamę ustną po wymiotach. Dzięki temu usuniesz kwas i bakterie. 

Pamiętaj również, by regularnie odwiedzać dentystę. To szczególne istotne w przypadku poważniejszych objawów. Po konsultacji ze stomatologiem mogą okazać się konieczne specjalistyczne preparaty lub zabiegi oczyszczające. 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: