Jesteś w ciąży? Odstaw alkohol, bo nawet niewielka ilość może wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

Czy wiesz, że nawet niewielka ilość alkoholu w ciąży może wpływać na rozwój mózgu dziecka?

Ostatnie zmiany: 24 czerwca 2021
Jesteś w ciąży? Odstaw alkohol, bo nawet niewielka ilość może wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney pokazują, że nawet niski poziom spożycia alkoholu podczas ciąży może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka. Wiąże się z subtelnymi, ale i znaczącymi skutkami behawioralnymi i psychologicznymi u dzieci, w tym z lękiem, depresją i słabą uwagą.

Naukowcy zastanawiali się, czy niewielkie spożycie alkoholu w ciąży jest związane z różnicami psychologicznymi, behawioralnymi, neuronalnymi i poznawczymi u dzieci w wieku od dziewięciu do dziesięciu lat. W badaniu wzięło udział 9719 młodych ludzi. To największe badanie mające na celu zbadanie wpływu niewielkiej ilości alkoholu wypijanego podczas ciąży. Za niewielką ilość alkoholu uznano jeden do dwóch drinków wypitych okazjonalnie, maksymalnie sześć drinków tygodniowo.

- Nasze badania wykazały, że nawet niewielkie ilości alkoholu spożywane w czasie ciąży mogą mieć znaczący wpływ na rozwój mózgu dziecka. - powiedziała autorka badania, Briana Lees, doktorantka z Matilda Center.

Wcześniejsze badania wykazały, że intensywne spożywanie alkoholu, na przykład upijanie się w ciąży, może zaszkodzić dziecku. Jednak badanie to pokazuje, że nawet niewielka ilość alkoholu wypijana w czasie ciąży także ma konsekwencje. Wiąże się zarówno z subtelnym, jak i znaczącymi zmianami zachowania. Skutkami psychologicznymi u dzieci jest lęk, depresja i słaba uwaga.

Wpływ alkoholu na dzieci - wyniki badań

W badaniu:

  • 25 procent dzieci było narażonych na alkohol w łonie matki,
  • 60 procent było narażonych na nadużywanie alkoholu na niskim poziomie,
  • 40 procent na wyższe dawki.

Cięższe narażenie to trzy lub więcej drinków wypitych okazjonalnie, czyli siedem lub więcej drinków tygodniowo.

Dzieci, które były narażone na niski poziom alkoholu w ciąży, doświadczały więcej problemów psychologicznych/emocjonalnych (w tym lęku, depresji i poczucia wycofania) i problemów behawioralnych (w tym słabej uwagi i impulsywności) niż inne dzieci.

Prawdopodobieństwo rozpoznania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) było o 25 procent większe u dzieci, które były narażone na nieco większy poziom alkoholu (około 36 drinków) w pierwszych 6-7 tygodniach ciąży.

Większe spożycie alkoholu we wczesnej ciąży wiązało się również z zachowaniem cechującym nieszanowanie zasad i agresją, a w 30 procentach z większym ryzykiem, że u dziecka zostanie zdiagnozowane zaburzenie opozycyjno-buntownicze (w porównaniu do młodzieży, których matki nie piły alkoholu w ciąży).

Ponadto zaobserwowano różnice w objętości i powierzchni mózgu między dziećmi narażanymi w życiu płodowym na działanie alkoholu, co przyczyniło się do problemów psychologicznych i behawioralnych.

- Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej dziecko było narażone na alkohol w życiu płodowym, tym poważniejsze były tego konsekwencje.- powiedziała Lees. - Dzieci doświadczyły negatywnych skutków, nawet jeśli były narażone na niski poziom alkoholu podczas bardzo wczesnej ciąży, a potem matka przestała pić alkohol. Trudność polega na tym, że wiele kobiet nie wie, że tak jest. Większość napojów była wypijana w pierwszych 6-7 tygodniach poprzedzających informację o ciąży.

To dlatego ta informacja jest ważna dla kobiet planujących ciążę. Nawet myśląc o dziecku bezpieczniej jest powstrzymać się od spożywania alkoholu, ponieważ może to mieć wpływ na rozwój mózgu malucha.

- To badanie jest bardzo ważne, ponieważ w Australii około 50 procent kobiet pije alkohol, zanim dowie się, że o ciąży, a 25 procent robi to także po tym, kiedy już o tym wie. Zdecydowana większość spożywa jeden lub dwa drinki przy okazji.

Starszy autor, profesor Maree Teesson, dyrektor Matilda Center powiedziała, że ​​odkrycia te są istotne dla rodzin, klinicystów i decydentów. Badania te podkreślają, jak ważne jest, aby kobiety były świadome wpływu, jaki nawet okazjonalne picie alkoholu może mieć na rozwój mózgu niemowląt. Najbezpieczniejszą opcją w czasie ciąży jest powstrzymanie się od picia alkoholu.

reklama

Badania opublikowano w American Journal of Psychiatry. Zostało prowadzone przez University's Matilda Centre for Research in Mental Health and Substance Use.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: