Nadmiar śliny w ciąży. Co robić?
Nadmiar śliny w ciąży jest jednym z jej najbardziej dziwnych i zaskakujących objawów. Spodziewałaś się wielu sensacji, od porannych nudności po bezsenność, ale żeby ślinić się jak dziecko? Jakie są przyczyny nadmiaru śliny w ciąży? Jak sobie z tą kłopotliwą przypadłością radzić?
Nadmierne wydzielanie śliny, tzw. ptyalizm, może dotyczyć każdego. Najczęściej jednak dokucza kobietom w ciąży, zwłaszcza tym, które mają silne mdłości i towarzyszące im wymioty.
Nadmiar śliny w ciąży - przyczyny
Przyczyny wzmożonej pracy ślinianek i nadmiaru śliny w ciąży nie są do końca znane. Przypuszcza się, że ma to związek z przemianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Nadmierne ślinienie się może być także reakcją na przyjmowane leki.
Nie bez znaczenia są także towarzyszące początkowi ciąży mdłości, wymioty i zgaga. To dlatego, choć nadmiar śliny może dokuczać od początku ciąży aż do porodu, dolegliwość ta jest najbardziej nasilona w pierwszym trymestrze – wtedy, gdy objawy ciąży są najbardziej dokuczliwe.
Obecność śliny w jamie ustnej może nasilać mdłości i stać się ich przyczyną. Z kolei zgaga i nudności mogą pobudzać ślinianki do produkcji śliny, by wytworzyć barierę ochronną w przełyku i zapobiec podrażnieniom wywołanym wymiotami. W rezultacie jej jeszcze więcej. Jednocześnie ciężarne, które odczuwają mdłości, mogą hamować przełykanie, wskutek czego w buzi gromadzi się nadmiar śliny.
reklama
Nadmiar śliny w ciąży – co robić
Nadmiar śliny, choć nie ma wpływu na dobrostan dziecka, jest kłopotliwe i uciążliwe dla przyszłej mamy. Choć nie istnieje sposób na zahamowanie ślinotoku, możesz próbować sobie pomóc. Co robić, gdy przeszkadza ci nadmiar śliny?
Jeżeli dokucza ci ślinotok, możesz:
- myć zęby miętową pastą – kilka razy dziennie,
- pić dużo płynów, w tym herbatę miętową,
- regularnie płukać zęby płynem do higieny jamy ustnej,
- żuć gumę,
- ssać plasterek cytryny,
- zadbać o odpowiednią dietę. Wykluczyć z niej dania ciężkostrawne, tłuste oraz ostre, a także te z dużą zawartością skrobi (np. białe pieczywo).
- jeść migdały i suszone owoce.
Objawami ślinotoku może być nie tylko wzmożone wydzielanie śliny, ale także jej gorzki posmak, obłożony język oraz policzki obrzęknięte wskutek powiększających ślinianek. Gdyby sytuacja była bardzo dokuczliwa, warto o niej porozmawiać z ginekologiem.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień