Ćwicz w ciąży! Wstęp
Dobrze jest, gdy kobieta i jej najbliżsi podchodzą do ciąży, porodu i połogu w sposób aktywny.
Wówczas wszystkie te etapy przebiegają bardziej naturalnie i bezproblemowo.
Ciąża wywołuje w ustroju kobiety wiele zmian adaptacyjnych dotyczących nie tylko narządu rodnego, ale całego organizmu.
Zmiany w organizmie kobiety w ciąży w obrębie układu krążenia, oddechowym i aparacie ruchu
Procesy przystosowawcze zachodzą w układzie krążenia, układzie oddechowym, w aparacie ruchu. Przeobrażenia dotyczą także narządów wewnętrznych. Wzrasta podstawowa przemiana materii. Zwiększa się ilość krwi krążącej oraz wypełnienie naczyń krwią.
Następuje rozwój naczyń krwionośnych w obrębie miednicy mniejszej i stopniowy wzrost przepływu krwi przez powiększającą się macicę.
Wraz z rozciąganiem się powłok brzusznych, rozciąga się też przepona, zmniejsza się napięcie mięśni międzyżebrowych w miarę wzrostu ciąży. Daje to większą ruchomość żeber podczas oddychania. Jest to kompensacja ubytku przestrzeni w dolnej części klatki piersiowej spowodowanej przemieszczaniem się przepony ku górze.
Wydolność organizmu kobiety w ciąży
Już w latach 60-tych badania naukowe wykazały że:
Wydolność wentylacyjna w ustroju kobiety ciężarnej nie pogarsza się.
Wydolność fizyczna nie odbiega od tej, jaka jest stwierdzana u kobiet nieciężarnych, a nawet jest znacząco większa między 25 a 32 tygodniem ciąży.
Świadczy to o niezwykłych zdolnościach przystosowawczych ustroju, który nie tylko wyrównuje dodatkowe obciążenia związane z rozwojem dziecka w okresie ciąży, ale również usposabia kobietę do zwiększenia aktywności fizycznej.
Jednak w miarę rozwoju ciąży następuje przyrost wagi ciała, a to powoduje, iż wydatek energetyczny podczas wysiłku jest znacznie większy, przez co mięśnie szybciej ulegają zmęczeniu.
Badania naukowe oraz doświadczenie wykazały korzystny wpływ gimnastyki uprawianej w czasie ciąży. Wpływa ona na poprawę funkcji podstawowych układów w ustroju kobiety ciężarnej, wzrost sprawności fizycznej, polepszenie samopoczucia. Bardzo duże znaczenie ma również wpływ ćwiczeń na rozwój świadomości własnego ciała. Wszystko to przyczynia się do znacznego ułatwienia porodu.
Dlaczego należy systematycznie ćwiczyć w ciąży?
Najlepiej jest ćwiczyć codziennie w domu gdyż zajęcia w szkole rodzenia (średnio 1 raz w tygodniu) to stanowczo za mało. Jeżeli lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań - gimnastykę ciążową należy uprawiać regularnie aż do samego porodu.
Również sport i ciąża nie wykluczają się wzajemnie. Jeżeli są jakieś przeciwwskazania medyczne - poinformuje cię o tym twój lekarz oraz da odpowiednie zalecenia.
Niewskazane są formy aktywności, które narażają ciało na wstrząsy (uderzenie, upadek) oraz zranienia. Należą do nich: jazda na nartach, gra w tenisa, golfa, jazda konna, wspinaczki górskie, surfing, żeglarstwo, sporty motorowe oraz wszelkie sporty walki.
Bieganie w ciąży jest dopuszczalne tylko jeśli kobieta regularnie uprawiała biegi przed poczęciem!
Korzystny wpływ mają: piesze wędrówki, jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie. Szczególnie cenny jest ruch na świeżym powietrzu.
Poród naturalny jest - na obecnym etapie rozwoju cywilizacyjnego - porodem wyuczonym. Kobieta wykorzystuje umiejętności nabyte podczas ciąży i rodzi w sposób świadomy, aktywny i sprawny. Większość kobiet przygotowanych psychofizycznie przeżywa poród jako zadanie, w którym rola matki jest niezastąpiona w ochronie rodzącego się dziecka. Omijają one zespół niekorzystnych reakcji, które zamykają się w pętlę: lęk - skurcz - ból.
Zaufanie we własne naturalne siły i umiejętności przyczynia się do harmonijnej i funkcjonalnej koegzystencji własnego "ja" z nowym życiem noszonym w sobie.Dzięki temu kobieta może przeżyć okres ciąży i porodu jako cenne doświadczenie samej siebie. Aby tak się stało - konieczna jest nauka relaksacji i nauka oddychania na użytek poszczególnych faz porodu.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień