Chemikalia z produktów do włosów i kosmetyków wpływają na hormony, zwłaszcza w ciąży

Ostatnie zmiany: 22 grudnia 2021
Chemikalia z produktów do włosów i kosmetyków wpływają na hormony, zwłaszcza w ciąży

Według badań stosowanie niektórych produktów do higieny osobistej podczas ciąży może wpływać na poziom hormonów matki.

reklama

Produkty do pielęgnacji ciała zawierają często składniki, które zaburzających gospodarkę hormonalną. To na przykład ftalany, parabeny, fenole czy toksyczne metale. Chemikalia oddziałują z układami hormonalnymi, wpływając na syntezę, regulację, transport, metabolizm i odbiór hormonów, które są szczególnie wrażliwe podczas ciąży.

Badanie finansowane przez National Institute of Environmental Health Sciences i National Institutes of Health, opublikowane w Environmental Research zbadało związek między używaniem produktów do higieny osobistej a poziomem steroidowych hormonów płciowych, w tym estrogenów i progesteronu oraz hormonów tarczycy u kobiet w ciąży. Naukowcy zbadali również, w jaki sposób czynniki demograficzne wpływają na stosowanie niektórych produktów do higieny osobistej.

Naukowcy pobrali próbki krwi od 1070 ciężarnych kobiet w wieku od 18 do 40 lat z Portoryko. W ramach badania uczestniczki przeszły badania fizykalne, wypełniły też szereg kwestionariuszy, które zawierały ich dane demograficzne, zawód, styl życia i stosowanie produktów higieny osobistej, takich jak zapachy, balsamy, kosmetyki, lakiery do paznokci, kremy do golenia, płyny do płukania ust, szampony i inne produkty do włosów. Uczestniczki dostarczyły również dwukrotnie próbki krwi, które zostały przeanalizowane pod kątem dziewięciu hormonów płciowych i hormonów tarczycy.

Naukowcy odkryli, że stosowanie produktów do włosów, zwłaszcza farb, rozjaśniaczy i pianek wiąże się z niższym poziomem hormonów płciowych, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ciąży i rozwoju płodu. To może wpłynąć na ograniczenie wzrostu, poród przedwczesny i niską wagę urodzeniową dziecka.

- Zmiany poziomu hormonów, zwłaszcza w czasie ciąży, mogą mieć ogromne konsekwencje wykraczające poza zdrowie po urodzeniu. Obejmują one zmiany w rozwoju niemowląt i dzieci, wyznaczają trajektorię dojrzewania i mogą wpływać na rozwój nowotworów wrażliwych na hormony, takich jak rak piersi, macicy i jajnika – powiedział główny autor badania, Zorimar Rivera-Núñez, adiunkt w Szkole Zdrowia Publicznego w Rutgers.

Naukowcy odkryli również, że na używanie produktów higieny osobistej przez kobiety w ciąży wpływają zmienne społeczno-ekonomiczne, takie jak dochód, wykształcenie i status zatrudnienia. Na przykład uczestnicy, którzy zgłosili dochód gospodarstwa domowego wyższy niż 100 000 USD, częściej korzystali z produktów do pielęgnacji ciała niż uczestnicy o niższych dochodach gospodarstwa domowego. Dodatkowo zatrudnieni uczestnicy zgłaszali używanie większej ilości kosmetyków niż osoby bezrobotne.

- Silna kultura piękna wpływa na latynoskie kobiety, co może mieć wpływ na konsekwentne stosowanie kosmetyków podczas ciąży - powiedział Rivera-Núñez. - Te dane są ważne, ponieważ pozwolą nam zidentyfikować populacje, które są narażone na zwiększone ryzyko narażenia na chemikalia związane z używaniem produktów do pielęgnacji ciała.

Naukowcy zalecają, aby lekarze pierwszego kontaktu i położnicy rozmawiali z kobietami w wieku rozrodczym na temat potencjalnego wpływu na zdrowie substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną, takich jak te znajdujące się w produktach do włosów.

żródło

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: