Palenie papierosów wpływa na płodność mężczyzny

Palenie papierosów wpływa na płodność mężczyzny

Okazuje się, że palenie papierosów przez przyszłych rodziców wpływa nie tylko na płodność kobiety, ale i na płodność mężczyzny - potwierdzają to liczne badania. To dlatego planowanie dziecka przyszli rodzice powinni zacząć od wyeliminowania papierosów ze swojego życia i otoczenia.

Substancje toksyczne z papierosów tak samo zatruwają organizm kobiety, jak i mężczyzny, dlatego oczywiste jest, że wpływają nie tylko na kobiecy, ale i na męski układ rozrodczy, w równym stopniu obniżając ich płodność i szanse na poczęcie dziecka.

Palenie papierosów a płodność mężczyzny

Palenie papierosów przez mężczyzn wpływa na ich płodność negatywnie na wielu płaszczyznach, począwszy od libido i potencji, przez liczbę i ruchliwość plemników oraz jakość nasienia i ogólny stan zdrowia.

Palenie papierosów nie jest wprawdzie przyczyną niepłodności, lecz znacznie obniża płodność.

Palenie pogarsza jakość spermy

U mężczyzn palenie wpływa przede wszystkim na jakość nasienia, co jest zdecydowanie najważniejszym parametrem i kluczową kwestią w kontekście płodności mężczyzny. Oceniając jakość nasienia bierze się pod uwagę zarówno budowę plemników, ich ruchliwość, żywotność, jak i skład, objętość i lepkość płynu nasiennego.

Palenie papierosów pogarsza jakość spermy. Zwiększa się ilość plemników uszkodzonych (np. bez witki, małych), niezdolnych do zapłodnienia, mogących mieć problem z przemieszczaniem się lub takich, których czas przeżycia jest krótszy. Palenie może też mieć zły wpływ na główkę plemnika, w konsekwencji zmniejszając jego zdolność do penetracji komórki jajowej. Prawdopodobne jest, że nikotyna blokuje receptory plemników, osłabiając ich zdolność przyczepienia się do komórki jajowej. Dzieje się tak dlatego, że plemniki są wrażliwe na działanie czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Mężczyźni palący papierosy mają mniej plemników o prawidłowej budowie niż ci, którzy nie palą.

Palenie zmniejsza ilość plemników i upośledza ich ruchliwość

Pewne jest, że nasienie mężczyzn uzależnionych od nikotyny zawiera mniej plemników (szacuje się, iż nikotyna zmniejsza ich ilość aż o 23%). Za prawidłową ilość plemników uważa się 20 - 300 mln/ml. Jeśli w 1 ml nasienia jest mniej niż 20 milionów plemników, może to oznaczać problemy z poczęciem dziecka.

Palenie zmniejsza także ruchliwość plemników, co naturalnie ma bezpośredni wpływ na płodność. Dym papierosowy zawiera relatywnie dużą ilość tlenku węgla, który wiąże się z hemoglobiną, co blokuje transport tlenu z płuc do tkanek.

Kiedy ruchliwość plemników, czyli zdolność do poruszania się, zostaje upośledzona, mogą mieć one kłopot z przeniknięciem przez śluz szyjkowy dróg rodnych kobiety, dotarciem do komórki jajowej i zapłodnieniem jej.

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu jąder

Palenie papierosów może powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu jąder i zaburzenia wytwarzania męskich gamet. Poza tym mogą występować zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Palenie ma wpływ na potencję i libido

Nikotyna uszkadza mechanizm zastawkowy, który zatrzymuje krew w obrębie prącia. Ponieważ pojawiają się zaburzenia wzwodu, które są wywołane przez gwałtowne skurcze naczyń i ograniczenie dopływu krwi do prącia w czasie erekcji, wielu palaczy ma problemy ze wzwodem, a także spadkiem libido (a to, jakby nie było, są kwestie kluczowe, jeśli chodzi o starania o dziecko).

Czy wiesz, że 75% mężczyzn cierpiących na impotencję to palacze?

Palenie wpływa na ogólny stan zdrowia

Palenie papierosów wpływa również na ogólny stan zdrowia palacza. Dotyczy to zarówno jakości jego funkcjonowania, jak i kondycji organizmu. Znacznie zwiększają ryzyko choroby nowotworowej, chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i przewodu pokarmowego. Szczegółów szukaj na zdjęciach na każdym opakowaniu papierosów...

reklama

Bierne palenie szkodzi przyszłej mamie

Zdarza się, że mężczyzna pali papierosy przy swojej partnerce – wówczas staje się ona bierną palaczką. Tymczasem dowiedziono, że palenie bierne szkodzi kobiecie nie mniej niż czynne i również może utrudniać zajście w ciążę.

Palenie taty a zdrowie dziecka

Dym tytoniowy zawiera nikotynę oraz ok. 4 tysięcy związków chemicznych. Należą do nich między innymi amoniak, cyjanowodór, smoła oraz metale ciężkie, takie jak polon (pierwiastek promieniotwórczy) czy kadm. To dlatego nałóg nikotynowy przyszłego ojca odbić się może również na zdrowiu dziecka. Ponieważ palenie może uszkadzać DNA plemników, zwiększa się ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych czy choroby nowotworowej. Badania dowodzą, że dzieci palaczy częściej zapadają na choroby układu oddechowego, mają też niższą wagę urodzeniową.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: