Ból pleców po porodzie. Poznaj 9 sposobów, by sobie poradzić

Ból pleców po porodzie. Poznaj 9 sposobów, by sobie poradzić

Ból pleców po porodzie to przypadłość wielu świeżo upieczonych mam. Kiedy jest silny bądź przewlekły, utrudnia życie i sprawia, że ciężko jest opiekować się dzieckiem oraz cieszyć urokami macierzyństwa. Poznaj 9 sposobów, żeby sobie z nim poradzić.

Przyczyny bólu pleców po porodzie

Ból pleców po porodzie może mieć różne przyczyny. Są to zarówno przemiany fizyczne, jakim poddawany jest organizm w ciąży, jak i ogromny wysiłek, którego kobieta doświadcza podczas porodu. Nie bez znaczenia jest powrót do formy i stanu ustroju sprzed kilku miesięcy.

Za ból pleców mogą odpowiadać słabe więzadła. W ciąży różne hormony, takie jak relaksyna czy estrogen, działają na układ kostno-więzadłowego. Rozluźniają więzadła i stawy kości miednicy, co ma pomóc dziecku w przyjściu na świat. Zmniejszają też stabilność kręgosłupa. Ich poziom prawdopodobnie utrzyma się kilka tygodni po porodzie.

Ponadto w sytuacji, gdy podczas ciąży powiększa się macica, osłabiają się mięśnie brzucha, co pociąga dolną część kręgosłupa do przodu, wywierając nacisk na mięśnie dolnej części pleców. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać z powodu osłabionych i przede wszystkim rozciągniętych mięśni brzucha. Potęguje je poród.

W czasie ciąży obserwuje się zmianę sylwetki. Wskutek różnych procesów dochodzi do utraty stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa, zmian podparcia kolumny kręgosłupa w segmencie ruchowym z trzypunktowego na dwupunktowy bądź jednopunktowy. Ma to swoje konsekwencje.

Choć po ciąży kręgosłup zaczyna powoli wracać do formy sprzed ciąży, z powodu rozciągniętych mięśni brzucha jest to utrudnione. Potrzeba na to czasu. W takiej sytuacji ciężar ciała spoczywa głównie na mięśniach grzbietu. Przyczyną odczuwania dolegliwości bólowych pleców po porodzie mogą być także słabe mięśnie grzbietu.

Kolejny powód to niewłaściwa postawa, jaką przyjmuje kobieta, zwłaszcza podczas podnoszenia dziecka, opieki nad nim czy karmienia piersią, co może nadwyrężać mięśnie, powodując ból pleców. Nie bez znaczenia jest nadwaga. Ponadto stale rosnąca waga dziecka coraz bardziej obciąża plecy.

Jeśli ból pleców pojawił się przed ciążą i podczas ciąży, prawdopodobnie będzie on również utrzymywał się po porodzie. Ból pleców jest też bardziej intensywnie odczuwany przez osoby, które cierpiały wcześniej na inne schorzenia kręgosłupa.

Jak często pojawia się ból pleców po porodzie?

Ból pleców po porodzie pojawia się bardzo często. Zdarza się, że dolegliwości dokuczają w ciąży, czasem manifestują się podczas porodu. Specjaliści są zdania, że dotyczy on nawet 75 % kobiet w połogu.

Dolegliwości mogą być różnie odbierane. O ile dla niektórych kobiet ból jest umiarkowanie dokuczliwy, o tyle dla innych silnie wyniszczający, ponieważ negatywnie wpływa na opiekę nad noworodkiem, sen i odpoczynek, wykonywanie czynności domowych czy szeroko rozumiane codzienne funkcjonowanie.

Aby określić częstość występowania bólu pleców i jego rozwój w pierwszym okresie poporodowym, zbadano 817 kobiet, które były obserwowane w okresie ciąży, co najmniej 12 miesięcy po porodzie. Ponad 67% z nich odczuwało ból pleców bezpośrednio po porodzie.

Czynniki, które korelowały z utrzymującym się poporodowym bólem pleców, to:

  • występowanie bólu pleców przed zajściem w ciążę,
  • ból pleców w czasie ciąży,
  • ciężka praca fizyczna,
  • ciąża wielopłodowa.

Spośród tych czterech czynników stwierdzono, że ciężka praca fizyczna ma najsilniejszy związek z uporczywym bólem pleców po 12 miesiącach. źródło

reklama

Jak długo trwa ból pleców po porodzie?

Ból pleców po porodzie nie mija od razu. Zmiany, które stopniowo zachodziły w czasie ciąży, muszą się cofnąć. Ponieważ hormony „ciążowe” działają jeszcze po porodzie, ich poziom musi się obniżyć i ustabilizować, a rozluźnione więzadła powrócić do funkcjonalności. Drugim poważnym obciążeniem jest poród. Potrzeba czasu, aby wszystko powróciło do normy, a organizm doszedł do siebie. Nie należy o tym zapominać.

Zwykle ból pleców ustępuje w ciągu 6 miesięcy po porodzie, choć w niektórych przypadkach utrzymuje się nawet 12 miesięcy (np. z powodu dużego wysiłku fizycznego). Bóle pleców po porodzie są czymś normalnym, jednak jeśli długo nie przechodzą, dobrze jest zwrócić się z nimi do specjalisty. Gdy dolegliwość utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie po porodzie, wymaga konsultacji lekarskiej.

Poznaj 9 sposobów, żeby sobie poradzić z bólem pleców po porodzie

Ból pleców po porodzie waha się od łagodnego do silnego. Jego intensywność to kwestia indywidualna. Wizja kilku czy kilkunastu miesięcy z bólem pleców może martwić. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie dolegliwości. Co robić, by sobie pomóc?

1. Postaraj się wrócić do normalnej wagi po około miesiącu od porodu. Przestrzegaj zasad zbilansowanej diety, aby utrzymać idealną wagę.

2. Kiedy będziesz mogła, zacznij ćwiczyć lub uprawiać jogę, ponieważ wpływa to korzystnie na stan napiętych mięśni i więzadeł. Możesz również pracować nad zwiększeniem elastyczność i wytrzymałości. Dobrym początkiem i bezpieczną formą ruchu na świeżo upieczonej mamy jest chodzenie. Możesz też wykonywać proste ćwiczenia. Na przykład połóż się na plecach i delikatnie, powoli unoś miednicę. To wzmocni mięśnie brzucha i pleców. 

reklama

Przed wykonywaniem ćwiczeń bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się od swojego lekarza ginekologa czy jest to odpowiedni moment na aktywność fizyczną.

3. Odpoczywaj tak często, jak tylko możesz i tak długo, jak potrzebujesz (kiedy to tylko możliwe), ponieważ ciężka aktywność fizyczna może nasilić ból. Śpij w wygodnej pozycji i używaj poduszek jako podparcia.

4. Utrzymuj prawidłową postawę podczas siedzenia, zadbaj o to również podczas karmienia. Unikaj pochylania się do dziecka podczas karmienia piersią. Zamiast tego usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami. Jeśli podczas karmienia piersią odczuwasz ból ramienia lub górnej części pleców, możesz położyć się na boku.

5. Wybierz wygodne krzesło do siedzenia i fotel do karmienia dziecka, z dużą ilością poduszek wspierających plecy. Używaj również podnóżka, aby stopy były lekko uniesione nad podłogę. To złagodzi ból w dolnej części pleców.

6. Unikaj noszenia dziecka na jednym biodrze przez długi czas, ponieważ może to wywierać stały nacisk na mięśnie pleców. Wypróbuj chustę lub nosidło - być może to będzie idealne rozwiązanie. Unikaj noszenia obuwia na wysokim obcasie przez kilka miesięcy po porodzie.

7. Unikaj rozciągania ramion podczas podnoszenia dziecka. Zamiast tego zbliż się do malucha, a następnie go unieś. Kładąc dziecko nie zginaj ani nie wyciągaj ramion. Zamiast tego uklęknij lub usiądź.

8. Po porodzie nie podnoś ciężkich przedmiotów, ponieważ może to spowodować ucisk na mięśnie i stawy. Aby coś podnieść, ugnij się w kolanach - niż zginaj.

9. Niekiedy kręgosłup po ciąży jest tak nadwyrężony, że niezbędna jest pomoc specjalisty. Jeśli to możliwe, umów się na profesjonalny masaż. Jeśli nie - poproś partnera, by masował ci plecy.

Warto pamiętać, że dla kręgosłupa niezdrowe jest długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, gwałtowne ruchy, skłony z wyprostowanymi nogami, noszenie ciężarów, długotrwałe stanie. Unikaj forsownych, wyczerpujących ćwiczeń.

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: