Ćwiczenie uważności

Ostatnie zmiany: 8 grudnia 2020
Ćwiczenie uważności

Ćwiczenie uważności (mindfulness) to trening umysłu, przeznaczony głównie dla osób, które nie radzą sobie ze stresem i negatywnymi myślami. Pozwala zatrzymać nieustający galop myśli w głowie i świadomie przeżywać każdą chwilę. W sposób aktywny będziesz dyscyplinować swój mózg.

Co da ci ćwiczenie uważności?

Pozwoli szybciej wracać do stanu równowagi emocjonalnej. Będziesz potrafiła lepiej radzić sobie ze stresem i zmniejszać napięcie nerwowe oraz się relaksować. Ćwiczenie uważności nauczy cię nawiązywać życzliwy kontakt z samą sobą. Dzięki temu zarówno będąc w ciąży, jak i w późniejszym okresie będziesz potrafiła zadbać o własny dobrostan.

Dzisiaj proponuję Ci proste ćwiczenie uważności.  Skup uwagę na płomieniu świecy, kolorowym wzorze lub falach oceanu.

Możesz pozwolić umysłowi swobodnie wędrować, zauważając wszelkie myśli, które przychodzą ci do głowy, ale pozostając w teraźniejszości. Nie nadawaj oceny, pozwól myślom swobodnie przepływać.

Jeśli zauważysz, że myśli odwróciły twoją uwagę, po prostu wróć do zadania i ponownie skup się na płomieniu świecy, wzorze lub falach oceanu.

To doświadczenie jest podobne do dobrze znanego zjawiska fiksacji, która jest efektem wpatrywania się w płomień świecy lub ognisko. To ćwiczenie pozwoli ci się skupić, ale uważaj, aby nie zatracić się w myślach, a zamiast tego pozostań obecna "tu i teraz". Pozwól swoim myślom po prostu przepływać, nie skupiaj się na nich, puść je wolno.

To ćwiczenie może trwać od 3 minut do godziny. Ważne, żebyś starała się po prostu osiagnać cel, jakim jest wpatrywanie się w określony punkt z pełną świadomością, że to robisz. Ze świadomością, że jesteś obecna "tu i teraz".

A teraz wybierz, kliknij i sprawdź, które nagranie odpowiada ci najbardziej.

Jeśli wolisz odsłuchać, to tu masz link do biblioteki nagrań. Znajdź dzisiejsze i przesłuchaj. Pamiętaj o wykonaniu zadań. Dobrego dnia!

PAMIĘTAJ: 21 dniowy program samopomocowy nie zastąpi konsultacji z lekarzem lub psychologiem ani psychoterapii. Nie jest on dedykowany osobom z czynną depresją, przeżywającym świeżą żałobę lub ostry kryzys życiowy.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: