Detektor tętna płodu. Co musisz wiedzieć?

Detektor tętna płodu. Co musisz wiedzieć?

Dla rodziców spodziewających się narodzin maluszka słuchanie jego bijącego serduszka jest jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń. Dzięki detektorowi tętna możecie tego doświadczyć, kiedy tylko zechcecie!

Czym jest detektor tętna płodu?

Detektory tętna płodu inaczej są nazywane dopplerami tętna płodu. Są one bardzo uproszczoną wersją KTG, którą zna każda kobieta w ciąży z wizyt w gabinecie ginekologicznym. 

O ile kardiotokograf bada skurcze i tętno, to detektor mierzy jedynie bicie małego serduszka. Dzięki najbardziej nowoczesnym detektorom tętna można słuchać bicia serca płodu już od około 10 tygodnia ciąży. Należy jednak pamiętać, że jest to powiązane z ułożeniem dziecka w macicy. 

Najprostsze detektory tętna płodu wyposażone są w wejście słuchawkowe, do którego podłączamy słuchawki, żeby móc usłyszeć bicia serca. Zaawansowane są wyposażone w większą głowicę, głośnik i wyświetlacz, na którym pojawia się podgląd wykresu lub liczba uderzeń serduszka w postaci liczb. Dzięki temu odsłuch jest bardziej precyzyjny i można go używać już od 10 tygodnia. Niektóre z detektorów mają dodatkowo funkcję drukarki, która pozwala zrobić bieżący zapis w postaci krzywej.

reklama

Na co zwrócić uwagę przy wyborze detektora?

Wybierając detektor zwróć uwagę przede wszystkim, czy ma odpowiednie certyfikaty medyczne. Czego jeszcze powinno się oczekiwać?

  • bezpieczeństwa dla płodu (niewielka dawka ultradźwięków, jak podczas USG),
  • wpisu do rejestru wyrobów medycznych,
  • błyskawicznego wyniku
  • niewielkich wymiarów, które pozwalają mieć go zawsze pod ręką,
  • 24 miesięcznej gwarancji i polskiej instrukcji obsługi,
  • Żelu oraz baterii w komplecie

Ocena tętna płodu

Normalne tętno płodu to 110 - 150 uderzeń na minutę. Wartości wyższe bądź niższe mogą być powodem do niepokoju. Zwróć również uwagę na zaburzenia rytmu serca, np. krótkotrwałe, trwające 10 sekund (lub dłużej) spowolnienia podstawowej częstości serca o co najmniej 15 uderzeń na minutę. Może to świadczyć o niewydolności łożyska i zaburzeniach przepływu pępowinowego. Przeczytaj więcej o tętnie płodu.

reklama

O czym należy pamiętać?

Badanie detektorem nie zastąpi badania ktg i wizyty u lekarza. Jest bezcenną formą kontaktu matki z nienarodzonym dzieckiem. Pamiętaj, że jeżeli cokolwiek cię niepokoi ZAWSZE skontaktuj się z lekarzem prowadzącym lub pojedź na Izbę Przyjęć do najbliższego szpitala.

Czy potrzebujesz detektora tętna płodu?

Bez odpowiedniego przeszkolenia możesz mieć kłopot, żeby prawidłowo wykonać badanie. Dziecko może ułożyć się inaczej i np. to co uważasz za bicie serca może być dźwiękiem pochodzącym z twoich… jelit. A nawet jeśli usłyszysz bicie serduszka, trudno ci będzie oszacować, czy ono prawidłowo pracuje.

British Medical Journal alarmował, że zdarzały się przypadki, w których mamy czuły, że coś jest nie tak, ale wydawało im się, że znalazły bicie serca dziecka, więc opóźniły wizytę u lekarza, co kończyło się czasami tragicznie.

Twój stres, jeśli z jakiegoś powodu nie usłyszysz bicia serca bezpośrednio wpływa na dobrostan maluszka, więc może nie warto sobie fundować negatywnych emocji.

Co więcej FDA (amerykańska agencja ds leków) twierdzi, że chociaż nie ma dowodów na szkodliwość używania urządzeń dopplerowskich, ultradźwięki mogą nieznacznie ogrzewać tkanki dziecka i ostrzega przed ich użyciem. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem przed złożeniem zamówienia na urządzenie.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: