Zajść w ciążę po poronieniu

Zajść w ciążę po poronieniu

Utrata ciąży dla kobiety jest potwornym przeżyciem, a chęć powtórnego zajścia w ciążę wiąże się często z ogromnym lękiem. Ten artykuł powstał po to, żeby rozwiać twoje obawy przed kolejną ciążą.

Około 10 do 20 % ciąż kończy się poronieniem. Ta liczba jest prawdopodobnie wyższa, ponieważ wiele poronień zdarza się tak wcześnie, że kobieta nawet nie przypuszcza, że jest w ciąży.

Jakie są szanse, że znowu poronię?

Poronienie zazwyczaj jest zjawiskiem jednorazowym. Ponad 85% kobiet  bez problemu donosi kolejną ciążę. Jedynie mniej niż 6% procent ponownie ją traci.

Kiedy mogę ponownie spróbować zajść w ciążę po poronieniu?

Z fizjologicznego punktu widzenia kolejna ciąża po poronieniu możliwa jest już przy następnej owulacji. Twój organizm powinien dojść do siebie w ciągu czterech do sześciu tygodni i wtedy możesz ponownie starać się o dziecko. Pytanie tylko - czy jesteście z partnerem na to gotowi. Warto dać sobie czas na przeżycie żałoby po stracie.

Ciąża po poronieniu - film

reklama

Jakie badania powinnaś wykonać przed zajściem w ciążę po poronieniu?

Jeżeli poroniłaś więcej niż jeden raz, koniecznie zrób badania krwi, które sprawdzą, czy nie masz problemów z hormonami lub z układem odpornościowym. Następnie wykonaj badania genetyczne. Ich celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie chromosomów u rodziców. Warto także zrobić badania przeciwciał w kierunku chorób infekcyjnych, które mogą spowodować poronienie (toxoplazmoza, cytomegalia, różyczka, chlamydioza). Sprawdź, na forum, jakie jeszcze wykonać badania po poronieniu.

Jeśli nie można zidentyfikować powodu poronienia, nie martw się - aż 60% kobiet z niewyjaśnionymi poronieniami ma zdrowe kolejne ciąże.

Czy mogę zwiększyć szanse na zdrową ciążę?

Przede wszystkim rozpocznij przygotowania do ciąży. Zacznij przyjmować wcześniej witaminy dla kobiet w ciąży i koniecznie pamiętaj o odpowiedniej ilości kwasu foliowego. Zadbaj o zdrowe odżywianie i higieniczny tryb życia. Unikaj alkoholu i nikotyny.

Jeśli przeszłaś więcej niż jedno poronienie, twoja ciąża od początku powinna być monitorowana przez lekarza. Jeżeli jesteś w grupie dodatkowego ryzyka, czyli chcesz zajść w ciążę w wieku powyżej 35 lat, masz chorobę, która może wpływać na ciążę (np. cukrzycę) lub leczyłaś niepłodność skonsultuj się z lekarzem przed zajściem w ciąże i wspólnie ustalcie, jakie badania lub działania są niezbędne  lub wskazane.

Jakie emocje mogą mi towarzyszyć w kolejnych ciążach po poronieniu?

Właściwie każdej kobiecie w ciąży towarzyszy pełna gama uczuć - od euforii do lęku. W ciąży po poronieniu wszystkie te emocje mogą być nasilone. Możesz być bardziej wrażliwa na wszelkie oznaki, które mogą cię niepokoić. Prawdopodobnie nowinę o ciąży ogłosisz później niż poprzednim razem. Również może ci towarzyszyć poczucie straty i żalu, zwłaszcza po porodzie. To jest całkowicie normalne.

Koniecznie dziel się swoimi uczuciami i pozwalaj sobie na gorsze chwile. Jeśli czujesz, że dostajesz zbyt mało wsparcia od bliskich, pomyśl o spotkaniu ze specjalistą, który ci pomoże zrozumieć, zaakceptować i przejść przez ciężki okres.

I pamiętaj - nie jesteś sama. Wśród nas na forum są mamy, które też doświadczyły straty i mogą stać się wspaniałym wsparciem dla ciebie, bo tez starają się o kolejną ciążę po poronieniu - zobacz.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: