Podróż w ciąży samochodem
Jesteś w ciąży, a masz w planach dłuższą podróż, którą musisz odbyć samochodem. Denerwujesz się - czy twoje dziecko jest bezpieczne? Ponieważ twój brzuch dla malucha jest buforem bezpieczeństwa, najlepszym sposobem ochrony dziecka jest zadbanie o siebie.
I tak: ważne, by wiozący ciężarną samochód, nie szarżował i nie mknął z nadmierną szybkością. Istotne, by – możliwie – jechać trasą spokojną i bezpieczną, w porze, która nie grozi gigantycznymi korkami (które nie tylko są irytujące i przedłużają podróż, ale mogą być niebezpieczne – choćby ze względu na utrudniony dostęp do pomocy medycznej).
Co jeszcze jest ważne w podróży?
Usiądź wygodnie
reklama
Najlepiej, żebyś zajęła miejsce z tyłu auta – to, według specjalistów, najbezpieczniejsza opcja. W zaawansowanej ciąży nie powinnaś też występować w roli prowadzącej – w razie kolizji kierownica mogłaby stać się zagrożeniem dla twojego dziecka. Jeśli siedzisz z przodu, odsuń fotel od deski rozdzielczej (o wielkość brzucha).
Zapnij pasy
Samochodowy pas bezpieczeństwa spełni swoją funkcję i – co ważne – nie będzie zagrożeniem dla ciąży, ale tylko wówczas, gdy właściwie go zapniesz i odpowiednio ułożysz. Pas powinien być umieszczony poniżej brzucha – być oparty na biodrze. Nigdy zaś w poprzek brzucha! Górną część pasa umieść pomiędzy piersiami, na wysokości obojczyka. Możesz też kupić specjalny uchwyt do pasów bezpieczeństwa (adapter) dla ciężarnych.
Często się zatrzymuj
reklama
Podróże samochodem mają tę zaletę, że możesz być niezależna – i zatrzymywać się na trasie, kiedy tylko chcesz. Korzystaj z tego przywileju! Ważne, żebyś co mniej więcej dwie godziny robiła przerwy w podróży - byś mogła wysiąść z auta, skorzystać z toalety, ale i by pospacerować – rozprostować nogi, przeciągnąć się i odetchnąć świeżym powietrzem. Długie siedzenie nie dość, że jest niekomfortowe – tak dla ciebie, jak i dziecka, ale może też być przyczyną puchnięcia i skurczy nóg. Jeśli jesteś pasażerem, możesz w trakcie jazdy zdjąć obuwie i wykonywać proste ćwiczenia – kręcić kółeczka stopami czy poruszać palcami; to świetnie pobudza krążenie.
Dobrze się ubierz
Ważne jest, żebyś ubrała się nie tylko wygodnie, ale i adekwatnie do pogody. Najlepiej – jeśli nie ma upału - ubierz się na cebulkę, to zapewni ci komfort podróży, bo pozwoli dostosowywać odzież do zmiennej pogody i wahań temperatury. Nie przesadzaj z klimatyzacją i nie wychylaj się przez otwarte okno!
Prowiant
Aby uniknąć spadku poziomu cukru, mdłości czy napadu głodu, miej pod ręką jakieś przekąski – herbatniki, orzechy czy banany. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wodę niegazowaną.
Szerokiej drogi!
mzb
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień