Czy w ciąży można pracować przy komputerze?
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można pracować przy komputerze. Czy to bezpieczne? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, taka praca nie jest zakazana, niemniej trzeba zwrócić uwagę na warunki, w jakich jest wykonywana, nie bez znaczenia jest czas jej trwania.
Dlaczego praca przy komputerze może być szkodliwa?
Jeśli mowa o pracy przy komputerze, lęk i obawę wzbudza szkodliwość fal elektromagnetycznych emitowanych przez monitory. Owszem, monitory starego typu emitowały je w znacznej ilości. Natomiast te nowoczesne - ciekłokrystaliczne, LCD - wytwarzają ich nieporównywalnie mniej (kilkadziesiąt razy). Urządzenia nowej generacji, monitory o tzw. niskim stopniu radiacji, uznaje się za bezpieczne, nie przypisuje się im niekorzystnego wpływu na przebieg ciąży.
Niestety fale elektromagnetyczne to nie jedyne potencjalne zagrożenie. Praca przy komputerze to wiele godzin spędzonych za biurkiem, przed monitorem, w pozycji siedzącej, co jest sporym obciążeniem dla kręgosłupa i nóg. Dlatego wydaje się, że bardziej szkodliwe, niż rzeczone promieniowanie, jest długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji. Zastój w naczyniach żylnych obciąża nogi, cierpi kręgosłup, nie bez znaczenia jest zmęczenie oczu.
Długotrwałą praca przy komputerze dla ciężarnych jest szkodliwa, bo pojawiają się i potęgują dolegliwości, takie jak: obrzęki, bóle pleców, karku, głowy; zespół cieśni nadgarstka, kłopoty ze wzrokiem. Dlatego ważne jest, by zachować umiar, zdrowy rozsądek i zwracać uwagę na warunki, w jakich się pracuje.
reklama
Jak długo można pracować przy komputerze?
Za bezpieczne dla ciężarnych uznaje się cztery godziny pracy przed monitorem dziennie, taki też czas pracy przy komputerze przewidział dla ciężarnych ustawodawca.
Kobiety w ciąży, w świetle przepisów (Rozp. Rady Ministrów w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet).), nie powinny pracować przy monitorze ekranowym komputera dłużej niż 4 godziny dziennie, dlatego pracodawca nie może tego od nich wymagać. Jeśli skrócenie czasu pracy przyszłej mamie nie jest możliwe, pracodawca ma obowiązek przenieść ją do innej pracy (inne stanowisko bądź zakres obowiązków), a jeśli nie ma takiej możliwości, powinien zwolnić ją okresowo z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem wynagrodzenia.
Jak zadbać o właściwe warunki pracy przy komputerze?
Pracując przy komputerze trzeba zachować nie tylko ramy czasowe, ale i przestrzegać kilku zasad. Na co powinnaś zwrócić uwagę? Co jest ważne?
Dobre krzesło – powinno być optymalnie miękkie i mieć podłokietniki, regulowaną wysokość i kąt nachylenia oparcia, dzięki czemu będziesz mogła dopasować je do swoich potrzeb. To odciąży kręgosłup i złagodzi bóle pleców czy szyi.
Pozycja. Zadbaj o to, byś miała wyprostowane i oparte plecy (co najmniej w części lędźwiowej), a nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym. Stopy muszą dotykać ziemi całą swoja powierzchnią. Gdy coś piszesz, twoje przedramiona lub nadgarstki (w zależności od tego, czy korzystasz z PC czy laptopa) powinny być oparte – na blacie lub na podłokietnikach (nie mogą wisieć).
Monitor. Ten powinien być w miarę nowoczesny. Te monitory, o tzw. niskiej radiacji, wytwarzają mniej fal elektromagnetycznych. W monitorach starszego typu można je ograniczyć nakładając dodatkowy ekran ochronny. Monitor powinien być ustawiony naprzeciwko ciebie (byś nie musiała skręcać tułowia czy szyi, co grozi bólem pleców i szyi), nie bliżej niż 50 cm od twarzy. Zwróć uwagę na to, by inne monitory, stojące do ciebie tyłem, były maksymalnie oddalone lub oddzielone jakąś przegrodą.
No i najważniejsze! Pamiętaj, by co jakiś czas wstać od biurka. Nie spędzaj przy nim czasu bez przerwy. Konieczne jest, byś wstała i wyszła z pokoju – przejdź się, przeciągnij. Zrób kilka krążeń ramion, szyi (siedząc przy biurku też możesz wykonywać jakieś ćwiczenia – choćby krążenia stóp). Daj odpocząć oczom. Kilkuminutową przerwę zaleca się robić mniej więcej co godzinę.
Często wietrz pokój, w którym pracujesz.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień