7 porad, jak przetrwać pierwszy trymestr ciąży
Ostatnie zmiany: 10 marca 2020
Jeśli czytasz ten tekst prawdopodobnie niedawno zaszłaś w ciążę. Gratulacje. Nawet jeśli nie jest to twoja pierwsza ciąża nadal masz pewnie wiele pytań.
Każda ciąża jest inna. Każda z kobiet ma inne doświadczenie. Jednak po tylu latach działania forum zebraliśmy wiedzę, która powinna ci pomóc. Oczywiście, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości - zawsze kontaktuj się z lekarzem.
-
Stwórz grupę wsparcia
Bez względu, czy to jest twoje pierwsze dziecko, czy kolejne, dobrze żebyś miała kontakt, z kobietami, które są w podobnej sytuacji, jak ty. Dzięki temu dostaniesz odpowiedź na nurtujące cię pytania wsparcie i zrozumienie.Dołączyłam do forum na początku ciąży i nikt nie rozumiał mnie lepiej niż dziewczyny. Myślę, że mój mąż powinien im dziękować, bo dzięki temu, że mogłam przegadać różne rzeczy nie zadręczałam go;)
Babyboomowe mamusie podkreślały, że taka wspólnota pozwalała im przetrwać trudne sytuacje:W 11 tygodniu straciłam ciążę. Najpierw pomyślałam, że może postawię dziewczyny w kłopotliwej sytuacji, ale to właśnie one okazały mi mnóstwo serca i życzliwości. Tak bardzo potrzebowałam się wypłakać przy kimś (oprócz męża) , kto mnie zrozumie. Teraz znów jestem w ciąży i należę do innej grupy, ale z tamtymi mamusiami nadal utrzymuję kontakt. Są moimi najlepszymi przyjaciółkami.
Możesz dołączyć do naszego forum, możesz znaleźć miejsce na FB, zaprzyjaźnić się z ciężarną sąsiadką albo poszukać jakiegoś klubu dla mam w swojej miejscowości. Sprawdź, jaka forma jest dla ciebie najlepsza -
reklama
Znajdź zaufanego lekarza
Każdy lekarz ma inne podejście i inny sposób prowadzenia ciąży. Najważniejsze żebyś znalazła osobę nie tylko kompetentną, ale również taką, której będziesz w pełni ufać i która sprawi, że poczujesz się bezpiecznie.Pokochałam swojego położnika od początku, ponieważ pozwolił mi poczuć, że ja i moje dziecko jesteśmy najważniejsi. Nigdy nie bagatelizował niczego, co mówię. Co więcej - stwierdził, że on bardziej niż sobie, ufa przeczuciom przyszłej matki, bo to ona 24 godziny na dobę czuwa i wie, co się dzieje. Dlatego prosił żebym zgłaszała się z każdą wątpliwością, bo najważniejsze jest zdrowie dziecka i moje dobre samopoczucie.
-
Naucz się walczyć z nudnościami
Przede wszystkim sprawdź, czy to co nazywasz nudnościami nie jest czasem niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych. Jeśli okaże się, że to drugie, koniecznie poproś o pomoc lekarza. Jeśli jednak to standardowa przypadłość sprawdź, jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży, albo zastosuj się mniej mniej standardowymi sposobami:
- Przeczytałam, że badania wykazały, że spożywanie białka może faktycznie zmniejszyć nudności. Rozpoczynałam dzień od zjedzenia w łóżku jogurtu i faktycznie było lepiej
- Na mnie najlepiej działało ssanie lodu i picie malutkimi łyczkami zimnej wody
- Wiem, że to brzmi idiotycznie, ale odkryłam, że kiedy jestem czymś zajęta zapominam o tym, że mi niedobrze. W efekcie w pierwszym trymestrze ciąży przeczytałam mnóstwo książek i zrobiłam gigantyczne porządki w domu, więc dodatkowy plus.
-
reklama
Nie martw się, że na nic nie masz siły
Na co najczęściej narzekają przyszłe mamusie na początku ciąży? "Nie mam siły, nic mi się nie chce, cały czas mam ochotę tylko spać." Potem pojawiają się pytania czy to oznacza coś złego, a już po chwili wypełza paskudne poczucie winy. STOP.
Początek ciąży to etap, kiedy możesz się czuć zupełnie inaczej niż normalnie. Jeśli twoje ciało i rosnące w nim maleństwo postanowiło, że właśnie teraz potrzebuje odpoczynku - zrób to! Obiecuję, że nadejdzie etap gniazdowania i wtedy pełna niespożytej energii będziesz biegać po kolejnych sklepach, a na razie wypoczywaj i śpij. -
A co, jeśli zachorujesz?
Wraz z pojawieniem się mieszkańca brzuszka następuje spadek odporności jego mamy. Jest to normalne, że stajesz się bardziej wrażliwa na infekcje, co nie oznacza, że musisz częściej chorować. A jeśli jednak? Co wtedy?
Przyszłe babyboomowe polecają: czosnek, cebulę, miód, cytrynę, kwiat lipy. My również podpowiadamy kilka sposobów na leczenie przeziębienia i grypy w ciąży. Najważniejsze - nie panikuj. Źle się czujesz- skonsultuj się ze swoim lekarzem - z pewnością ci pomoże. I odpoczywaj. -
reklama
Sprawdź, jak smakuje pierwszy trymestr
Stałaś się ogromnie wyczulona na zapachy i smaki? A może, dla odmiany masz obniżoną percepcję smaku? Bez względu na to, która z dolegliwości akurat cię dopadła, to właśnie one mogą się stać wskazówką , co powinnaś jeść w pierwszym trymestrze ciąży, a od czego trzymać się z daleka. Bardzo często organizm sam podsuwa najlepsze pomysły.
A jeśli chodzi o walkę z zapachami - to jednym z patentów dziewczyn z forum są woreczki lub olejki z ulubionymi zapachami, które nosisz zawsze przy sobie. W razie czego chowasz nos i robi ci się lepiej. -
Pozwól sobie na zachcianki
Jeśli nie teraz to, kiedy? Czy jeśli masz ochotę na hamburgera, pizzę, czy kawę musisz mieć od razu poczucie winy? Absolutnie nie. Zachcianki ciążowe bywają różne. Głównie się słyszy o kiszonych ogórkach, czy lodach - tymczasem połączenia bywają zaskakujące, np: kanapka z sardynkami i chrzanem. Widziałam na własne oczy. Nie komentowałam;)
Wracając do kwestii fast foodów, oczywiście zdrowa dieta w ciąży jest bardzo ważna, jednak jeśli raz na jakiś czas zdarzy ci się odstępstwo to ciesz się i nie rób sobie wyrzutów.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień